AGRONOMIC DESIGN 2017

Reportáž z proběhlé akce AGRONOMIC DESIGN 2017 se zaměřením na sklízecí mlátičky.

Ondřej Adamčík, AGRI CS a.s , 28. 8. 2017

AGRONOMIC DESIGN 2017 ZAMĚŘENÝ NA SKLÍZECÍ MLÁTIČKY AXIAL-FLOW

V minulém týdnu jsme pro zákazníky dealerské sítě CASE IH ve spolupráci s výrobcem připravili jednodenní akci s názvem AGRONOMIC DESIGN. AGRONOMIC DESIGN představuje novou filozofii značky CASE IH, která sebou přináší důmyslně navržené stroje a technologie s cílem pomoci zemědělcům dosáhnout vyšší produktivity práce, snížit provozní náklady a také zachovat šetrný vztah k půdě.

mezi vystavenými mlátičkami byly dva modely 9240 - jeden ná pásovém podvozku, druhý s kolovou nápravou

Letošní ročník se konal v obci Příjemky nedaleko Chotěboře a oproti minulému roku byl zaměřen na sklizňovou techniku CASE IH. Návštěvníci tohoto dne mohli na jednom poli shlédnout rovnou dvě nejvýkonnější axiální mlátičky na trhu – model Axial Flow 9240. Pro srovnání měli návštěvnici k dispozici jednu mlátičku osazenou pásovým podvozkem a flexibilní pásovou lištou MacDon, druhá mlátička byla v klasické kolové verzi a s tovární lištou CASE IH o záběru 10,7 metrů.

Na úvod dne všechny přítomné návštěvníky v CASE IH DEMO Trucku přivítal Ing. Martin Kereszteny, produkt manažer pro sklizňovou techniku CASE IH, který ve zkratce shrnul klíčové milníky během 175 let značky Case IH a zároveň více než 40 letou historii mlátiček Axial-Flow, kdy popsal jejich jednotlivé výhody a způsob jakým probíhá axiální výmlat.

Po teoretické části se příznivci červených mlátiček přesunuli přímo ke strojům, kde proběhlo jejich praktické představení s popisem jednotlivých částí mlátičky a mláticího ústrojí a postup materiálu skrz něj. Zároveň byl vizuálně předveden sací efekt rotoru, který zabezpečuje odsávání prachu z šikmé komory a nedochází tak ke zvýšené prašnosti před kabinou.

UKÁZKA ŠETRNOSTI MLÁTIČKY SKLIDILA ÚSPĚCH

Velice zajímavým bodem dne byla ukázka šetrnosti mlátičky ke sklizenému zrnu. K tomuto triku jsme použili ručník se zavázaným uzlem, který se vložil do lapače kamenů na šikmé komoře a nechal se „prohnat“ přes mlátičku. Rotor ručník šetrně rozvázal, takže z mlátičky vypadl rozvázaný ručník bez jediného poškození. Možná i proto si mlátičky Axial-Flow nesou v jiných zemích příznačné označení „gentleman“ – z anglického (gentle = jemný, man = muž) = výkonné mlátičky s šetrným způsobem výmlatu.

Po této ukázce jsme již nastartovali mlátičku a vyjeli sklízet porost pšenice ozimé. Každý zemědělec touží mít mlátičku s co nejmenšími ztrátami a tak právě porovnání a kalkulace ztrát byla další bodem dne. Na zadní nápravě mlátičky byl upevněn mechanismus, který pomocí elektromagnetů držel plastovou vaničku. Obvod elektromagnetů byl zapojen do zásuvky 7 pinové zásuvky vozíku došlo k rozepnutí obvodu a shozu vaničky. Část materiálu tak byla uložena po přejezdu mlátičky i do této vaničky. Následně se provedlo ruční pročištění materiálu, kdy se spočítali ztrátová zrna. Počet těchto zrn byl zanesen do aplikace v mobilním telefonu, která na základě vstupních hodnot jako šíře lišty, průměrný výnos vypočetla aktuální procento ztrát. Sami zemědělci byli překvapeni, jak nízkých ztrát mlátička dosahuje – žádný marketingový tah, pouze porovnání v reálném čase v terénu. Dále byl odebrán vzorek zrna přímo ze zásobníku a pomocí ručního testeru bylo provedeno prvotní zjištění zda vzorek obsahuje nějaké zlomky. Dle očekávání byl vzorek v pořádku, což jen potvrdilo to, že axiální mlátičky jsou velmi šetrné ke sklízenému zrnu.

Následně již byla mlátička volná k praktickým jízdám, kdy si každý z přítomných farmářů, majitelů podniků nebo mechanizátorů mohl mlátičku osahat vlastníma rukama – vyzkoušet si ovládání, nastavení výmlatu nebo se seznámit s automatickým řízením AccuGuide s příjmem signálu RTK+, kdy mlátička jezdila s přesností 2,5 cm. Byl tedy využíván celý záběr lišty, což se opět projeví v efektivitě sklizně.

Celý den se nesl ve velmi přátelském duchu, proto bychom rádi poděkovali všem návštěvníkům, kteří nás v tento den na AGRONOMIC DESIGNU 2017 navštívili! 

Další články

MLÁTIČKY, ZA KTERÉ MLUVÍ UŽIVATELÉ.

15. 1. 2018

Zvažujete nákup nové sklízecí mlátičky? Podívejte se na reference našich...

DO NOVÉHO PODNIKÁNÍ S NOVÝM TRAKTOREM

9. 1. 2018

OPTUM CVX pracuje k vysoké spokojenosti ve službách Michala Horáka.

VTIPNÉ PŘÍBĚHY ČESKÉHO SEDLÁKA FRANTIŠKA - III. DÍL

9. 1. 2018

Díky MacDonu si na pivo můžete vyrazit dříve než ostatní. A to se vyplatí!

DĚKUJEME VÁM ZA ROK 2017

22. 12. 2017

Projděte si společně s námi příběh roku 2017.

PŘICHÁZÍ NOVÁ GENERACE. PUMA X

10. 12. 2017

Modelová řada PUMA se rozrůstá o jednoduché modely s označením X.

Toto jsou internetové stránky společnosti AGRI CS a. s., se sídlem v Hustopečích, Hybešova 14, PSČ 69301, IČO 26243334, zapsané v OR vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B, vložka 3582. Společnost AGRI CS a.s. je členem koncernu AGROFERT.