AGRONOMIC DESIGN 2017

Reportáž z proběhlé akce AGRONOMIC DESIGN 2017 se zaměřením na sklízecí mlátičky.

Ondřej Adamčík, AGRI CS a.s , 28. 8. 2017

AGRONOMIC DESIGN 2017 ZAMĚŘENÝ NA SKLÍZECÍ MLÁTIČKY AXIAL-FLOW

V minulém týdnu jsme pro zákazníky dealerské sítě CASE IH ve spolupráci s výrobcem připravili jednodenní akci s názvem AGRONOMIC DESIGN. AGRONOMIC DESIGN představuje novou filozofii značky CASE IH, která sebou přináší důmyslně navržené stroje a technologie s cílem pomoci zemědělcům dosáhnout vyšší produktivity práce, snížit provozní náklady a také zachovat šetrný vztah k půdě.

mezi vystavenými mlátičkami byly dva modely 9240 - jeden ná pásovém podvozku, druhý s kolovou nápravou

Letošní ročník se konal v obci Příjemky nedaleko Chotěboře a oproti minulému roku byl zaměřen na sklizňovou techniku CASE IH. Návštěvníci tohoto dne mohli na jednom poli shlédnout rovnou dvě nejvýkonnější axiální mlátičky na trhu – model Axial Flow 9240. Pro srovnání měli návštěvnici k dispozici jednu mlátičku osazenou pásovým podvozkem a flexibilní pásovou lištou MacDon, druhá mlátička byla v klasické kolové verzi a s tovární lištou CASE IH o záběru 10,7 metrů.

Na úvod dne všechny přítomné návštěvníky v CASE IH DEMO Trucku přivítal Ing. Martin Kereszteny, produkt manažer pro sklizňovou techniku CASE IH, který ve zkratce shrnul klíčové milníky během 175 let značky Case IH a zároveň více než 40 letou historii mlátiček Axial-Flow, kdy popsal jejich jednotlivé výhody a způsob jakým probíhá axiální výmlat.

Po teoretické části se příznivci červených mlátiček přesunuli přímo ke strojům, kde proběhlo jejich praktické představení s popisem jednotlivých částí mlátičky a mláticího ústrojí a postup materiálu skrz něj. Zároveň byl vizuálně předveden sací efekt rotoru, který zabezpečuje odsávání prachu z šikmé komory a nedochází tak ke zvýšené prašnosti před kabinou.

UKÁZKA ŠETRNOSTI MLÁTIČKY SKLIDILA ÚSPĚCH

Velice zajímavým bodem dne byla ukázka šetrnosti mlátičky ke sklizenému zrnu. K tomuto triku jsme použili ručník se zavázaným uzlem, který se vložil do lapače kamenů na šikmé komoře a nechal se „prohnat“ přes mlátičku. Rotor ručník šetrně rozvázal, takže z mlátičky vypadl rozvázaný ručník bez jediného poškození. Možná i proto si mlátičky Axial-Flow nesou v jiných zemích příznačné označení „gentleman“ – z anglického (gentle = jemný, man = muž) = výkonné mlátičky s šetrným způsobem výmlatu.

Po této ukázce jsme již nastartovali mlátičku a vyjeli sklízet porost pšenice ozimé. Každý zemědělec touží mít mlátičku s co nejmenšími ztrátami a tak právě porovnání a kalkulace ztrát byla další bodem dne. Na zadní nápravě mlátičky byl upevněn mechanismus, který pomocí elektromagnetů držel plastovou vaničku. Obvod elektromagnetů byl zapojen do zásuvky 7 pinové zásuvky vozíku došlo k rozepnutí obvodu a shozu vaničky. Část materiálu tak byla uložena po přejezdu mlátičky i do této vaničky. Následně se provedlo ruční pročištění materiálu, kdy se spočítali ztrátová zrna. Počet těchto zrn byl zanesen do aplikace v mobilním telefonu, která na základě vstupních hodnot jako šíře lišty, průměrný výnos vypočetla aktuální procento ztrát. Sami zemědělci byli překvapeni, jak nízkých ztrát mlátička dosahuje – žádný marketingový tah, pouze porovnání v reálném čase v terénu. Dále byl odebrán vzorek zrna přímo ze zásobníku a pomocí ručního testeru bylo provedeno prvotní zjištění zda vzorek obsahuje nějaké zlomky. Dle očekávání byl vzorek v pořádku, což jen potvrdilo to, že axiální mlátičky jsou velmi šetrné ke sklízenému zrnu.

Následně již byla mlátička volná k praktickým jízdám, kdy si každý z přítomných farmářů, majitelů podniků nebo mechanizátorů mohl mlátičku osahat vlastníma rukama – vyzkoušet si ovládání, nastavení výmlatu nebo se seznámit s automatickým řízením AccuGuide s příjmem signálu RTK+, kdy mlátička jezdila s přesností 2,5 cm. Byl tedy využíván celý záběr lišty, což se opět projeví v efektivitě sklizně.

Celý den se nesl ve velmi přátelském duchu, proto bychom rádi poděkovali všem návštěvníkům, kteří nás v tento den na AGRONOMIC DESIGNU 2017 navštívili! 

Další články

Pásy a kola - QUADTRAC exkluzivně v TRUCK ARÉNĚ

21. 6. 2018

Nejsilnější traktor na světě mezi kamiony.
23.6.2018, TRUCK ARENA, Šikland na...

OHLÉDNUTÍ ZA DNEM S AGRICS

20. 6. 2018

Reportáž z proběhlé akce DEN S AGRICS.

PUMA 150 V PODNIKU FARMA STONAVA

18. 6. 2018

PUMA 150 u nás nahradila výkonově ekvivalentní traktor českého výrobce.

POZVÁNKA NA PÍCNINÁŘSKÝ DEN RYBNÍKY

14. 6. 2018

Zveme Vás na pícninářský den AGRICS Rybníky.

EFEKTIVNÍ ZPRACOVÁNÍ PŮDY POMOCÍ SENZORU

11. 6. 2018

Novinka od značky CASE IH - půdní senzor pro regulaci hloubky zpracování a setí.

Toto jsou internetové stránky společnosti AGRI CS a. s., se sídlem v Hustopečích, Hybešova 14, PSČ 69301, IČO 26243334, zapsané v OR vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B, vložka 3582. Společnost AGRI CS a.s. je členem koncernu AGROFERT.