Stroj roku 2020 pro nový lis LB 436 HD

Představujeme novou vlajkovou loď velkých lisů na hranolovité balíky CASE IH LB pro sezónu 2020.
Zemědělci se snaží slisovat do každého balíku co nejvíce materiálu, aby se snížily požadavky na manipulaci a náklady na přepravu. Právě pro ně představujeme nový model v řadě velkých lisů na hranolovité balíky CASE IH LB 4 XL.. Díky novému designu a komponentům je nový model LB436 HD schopen vytvářet balíky s až o 22% vyšší hustotou než aktuální model LB434 XL, který produkuje stejnou velikost balíků 120 x 90 cm. Jsme proto nesmírně rádi, že zdokonalené technické vlastnosti přispěly k tomu, že nový lis LB 436 HD získal na právě probíhající výstavě AGRITECHNICA ocenění "Machine of the Year" v kategorii strojů pro sklizeň a sběr (sběrací vozy, lisy).

Unikátní vlastnosti modelu LB436 HD zahrnují novou dvourychlostní převodovku s posilovačem výkonu s ochranou proti přetížení pro vysoký přenos výkonu a bezpečnost hnací soustavy. Kromě toho je lis vybaven novým inovativním systémem uzlovačů, který zvyšuje produktivitu a zároveň eliminuje znečištění pole a znečištění balíků. Novým vázacím systémem TwinePro budou osazeny již stávající modely lisů LB XL. LB436 HD je plně kompatibilní s ISOBUS třídy 3, což znamená, že jej lze ovládat pouze z terminálu ISOBUS v kabině traktoru.

Lis může také ovládat činnosti traktoru, jako je například zvyšování rychlosti jízdy vpřed v oblastech řádků s menším obsahem slámy, aby se automaticky zvýšila produktivita.
 

Pevná a odolná konstrukce


Podvozek lisu LB436 HD je postavený na těžkém rámu, aby vydržel vysoké zatížení. K podvozku lisu je připevněna oj, oj je snadno nastavitelná na výšku různých závěsů traktoru. Mezi výhody pro zákazníka patří minimální zatížení lisu i traktoru, protože hmotnost je rovnoměrně rozložena na nápravy.
 

Řezání s až 29 noži


LB436 HD je standardně vybaven řezacím systémem, který zahrnuje celkem 29 nožů. Lze ovlivnit taktéž počet aktivně pracujících nožů na 7, 8, 14, 15 nebo všech 29. Nože jsou individuálně chráněny proti přetížení a počet zapojených nožů je uveden na monitoru v kabině.
 

Více hmoty v každém balíku – nová úroveň hustoty


Pro zahájení lisování se doporučuje nastavit vývodový hřídel traktoru na rychlost 850 ot/min. Setrvačník se zrychlí ve dvou stupních, od 0 do 684 ot/min a poté od 684 do 1 244 ot/min. Zpráva zobrazená na displeji ISOBUS traktoru pak indikuje, že je povoleno zařazení druhého rychlostního stupně a otáčky motoru traktoru lze zvýšit tak, aby se otáčky vývodového hřídele zvýšily na 1 000 ot/min, čímž se zvýší rychlost setrvačníku lisu na maximálních 1 455 ot/min.

CASE IH LB436 HD má nastavitelnou předkomoru s ochranou proti přetížení a lisovací píst (beran) s maximální rychlostí 48 úderů za minutu. Zdvih pístu je delší než u LB434 XL. Lisovací komora je delší. Všechny tyto vlastnosti byly navrženy tak, aby bylo zajištěno, že co nejvíce materiálu se nachází v každém jednotlivém plátu slámy balíku po úderu beranem.
 

Zdokonalení dvojitého systému uzlovačů TwinePro


Nový systém uzlovačů TwinePro nabízí řadu výhod nejen pro majitele, ale také pro hospodářská zvířata a pro životní prostředí. Mezi hlavní výhody patří prevence kontaminace krmiv a dopadu na životní prostředí tím, že se odstraní zářezy provázků, které mohou kontaminovat krmivo nebo zůstat na poli. Uzlovače TwinePro také významně zvyšují pevnost v tahu díky vyšší účinnosti lisování se sníženým rizikem roztržení vlákna.

Šest vazačů na lisu LB436 HD je namontováno na pevnějším rámu, tyto vazače používají jednoduchý systém k vytvoření uzlu smyčky s vysokou pevností, což obsluze umožňuje používat maximální dosažitelnou hustotu balíku s širokou škálu motouzů bez rizika prasknutí provázků. Proces uzlování eliminuje výřezy ponechané volné buď na balíku, nedochází ke kontaminaci krmiva, nebo na poli, čímž se sníží negativní dopad na životní prostředí.

U nového systému uzlovačů TwinePro, jakmile je svázán první standardní uzel, je vytvořen druhý uzel, smyčkový, pro další zabezpečení balíků. Tento smyčkový uzel nejenže poskytuje zvýšenou pevnost až 30 % podle výrobce motouzů TAMA, což má za následek vyšší efektivitu lisování a produktivitu.
 

Nová náprava pro bezpečnější přepravu


Lis LB436 HD je standardně vybaven tandemovou nápravou. Aby se minimalizovalo tření při otáčení a opotřebení penumatik, zadní náprava se otáčí až o 15 stupňů, ale lze ji podle potřeby uzamknout.

Novinkou pro lis LB436 HD je hydraulické odpružení tandemové nápravy. Lisy vybavené touto volbou poskytují nejen hladší jízdu, ale také minimalizují přenos rázů na traktor. Lis je možno vybavit velkými pneumatikami zahrnující alternativy 600/50 R22.5 a 600/55 R26.5, které nabízejí maximální ochranu půdy při současném udržení lisu do šířky 3,0 m pro bezpečnou přepravu po silnici.

Stroj roku 2020 pro nový lis LB 436 HD