S CASE IH AXIAL-FLOW NEŠLÁPNETE VEDLE

Jak si vybrat sklízecí mlátičku aneb proč sáhnout po Axial-Flow 

Ing. Leona Petrášová, AGRI CS a.s. , 4. 11. 2019

Jak si vybrat sklízecí mlátičku aneb proč sáhnout po Axial-Flow 

Sklízecí mlátička je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších strojů v zemědělství, protože dokáže zemědělcům v podobě zrna vrátit vše, co do porostu během celého roku vložili. Tedy nejen nemalé náklady vložené do osiva, ochrany rostlin, hnojiv, ale také svůj čas. O to víc je potřeba při výběru kombajnu zvážit všechny parametry, které by mohly správnému výběru napomoci.

Jednička v šetrnosti

Již v roce 1977 přišla společnost CASE IH s převratným mechanismem a tím byl axiální způsob výmlatu. Namísto vytřásadlového separačního mechanismu byl využit rotační. Již v té době si lidé uvědomovali význam kvalitně sklizeného zrna. O 42 letech později na veletrhu SIMA společnost CASE IH představila nejnovější generaci Axial-Flow® 9250. Za tuto dobu urazil kombajn Axial-Flow® velký kus cesty a zvyšující se obliba rotorových sklízecích mlátiček je stále více patrná. Zemědělci vědí, že mlácení způsobem „zrno o zrno“ nejenže omezuje ztráty díky účinnému výmlatu, ale také zajišťuje, že vše, co jde do zásobníku zrna, je jen čisté a neporušené zrno. Protože každé zrnko se počítá. I když se to zdá zanedbatelné, ve výsledku to může hrát významnou roli. Pokud zrno kombajn poškodí, přichází zemědělec o peníze. Ekonomické ztráty z potenciálního poškození zrn při sklizni konvenčními sklízecími mlátičkami na většině zemědělských společností mohou dosahovat hodnot v řádu statisíců CZK/sezónu.

AFS Harvest CommandTM

Není to ale jen šetrnost, která se za dobu vývoje kombajnu posunula. Společnost CASE IH investuje nemalé prostředky do vývoje tzv. automatizačního systému výmlatu AFS Harvest CommandTM. Tato kompletně nová technologie reaguje na tři nejčetnější podněty od zemědělců a službařů, které je trápí. Jsou to projevy únavy, zejména ve večerních hodinách, kdy dochází ke zbytečnému snížení pojezdové rychlosti. Druhým podnětem jsou výnosově nevyrovnané porosty v rámci jednoho honu. Zvyšující se počet případů, kdy v podnicích ubývají zkušení kombajnéři, byl třetím podstatným důvodem k vývoji AFS Harvest CommandTM. Tato pokročilá technologie zjednodušuje sklizeň aktivním snímáním a optimalizací nastavení stroje s cílem maximalizovat kvalitu zrna a úspory zrn, bez ohledu na úroveň obsluhy. V tomto novém systému si obsluha zvolí jednu ze 4 preferencí. Jsou to čistota zrna, maximální výkon, maximální průchodnost a stálá průchodnost.

Cesta k maximalizaci zisku

Důležitým parametrem při výběru je zcela jistě i nákladovost. Kombajn Axial-Flow® je o třetinu jednodušší a má oproti jiným strojům na trhu i podstatně méně pohyblivých částí. To se pozitivně projeví právě na nákladech na opravy a na provoz. S nákladovostí souvisí také vylepšený motor, převodovka a rotor, které zaručí snížení výdajů za naftu, která pro zemědělce znamená jeden z největších výdajů. Jednoduchost mlátičky je tak klíčem k maximalizaci zisku.

Chytře se slámou

Pro mnoho zemědělců je taky velmi důležitá kvalita slámy. Axial-Flow® nabízí inovovaný rotor pro urychlení toku hmoty, který zajistí minimalizaci narušení slámy. Sláma tak zůstává v celých stéblech a je podélně rozštípaná. Sláma má tak vyšší slisovatelnost, což se projeví na vyšší hmotnosti balíků, tedy na úspoře nákladů na přepravu slámy.

Věříme v Axial-Flow

Kdokoliv je schopen vyrábět sklízecí mlátičky, ovšem získat jim dobrou pověst je úkol zcela odlišný. Absolutně největším benefitem Axial-Flow® je maximální šetrnost k zrnu, a to i v porovnání s jinými rotorovými nebo hybridními stroji. Věříme, že právě v časech, kdy budou zemědělci věnovat více pozornosti šetrnosti, produktivitě a nákladům bude na českých a slovenských polích více červené.

Nyní Axial-Flow se slevou 

Právě teď je ta nejlepší příležitost koupit kombajn Axial-Flow za akční cenu. Nabídka je platná do 20. prosince 2019 a platí na všechny modelové řady Axial-Flow s možností vybavení systémem automatizace AFS HarvestCommandTM.

________________________________________________________________________________________

Celý tento článek jste mohli najít v týdeníku Zemědělec v č. 44/2019 s tématem týdne: Vybíráme sklízecí mlátičku. 

 

Další články

VYUŽIJTE DOTACE NA NÁKUP TECHNIKY.

29. 5. 2020

Investice do zemědělských podniků na léto 2020.

CASE IH TÝDNY SE BLÍŽÍ

28. 5. 2020

Zprávy z první ruky. Z pohodlí domova on-line a bez cestování. Již brzy!

STEYRÁCI NIKDY NESPÍ. UKAŽ, CO V TOBĚ JE.

26. 5. 2020

Vyfoť svého STEYRA a zapoj se do soutěže o zajímavé ceny.

SPECIÁLNÍ NABÍDKA PRO ŽNĚ 2020

25. 5. 2020

NEJVÝKONNĚJŠÍ AXIAL-FLOW® 9250 ZA CENU MENŠÍHO MODELU

EXTRA BONUSY NA NOVÉ MODELY PUMA

17. 5. 2020

Až 225 koní za cenu 210!

Toto jsou internetové stránky společnosti AGRI CS a. s., se sídlem v Hustopečích, Hybešova 14, PSČ 69301, IČO 26243334, zapsané v OR vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B, vložka 3582. Společnost AGRI CS a.s. je členem koncernu AGROFERT.