NOVÝ PROFI CVT SE ZABYDLEL NEDALEKO ZÁMKU JEMNIŠTĚ

Na panství u Sternbergů jezdí od letošního roku nový PROFI CVT.

Ondřej Adamčík, AGRI CS a.s , 4. 9. 2017

DVA NOVÉ TRAKTORY STEYR NA PANSTVÍ JEMNIŠTĚ

Obec Jemniště najdeme na mapě zhru­ba 50 kilometrů od hlavního města České republiky. Tato malá obec je známá především turisty velmi vyhledávaným místem, zámkem Jemniště postaveným v letech 1724-1725, které se přímo vybí­zí k romantické procházce po zámeckých zahradách. V „podzámčí“, v údolí obce, najdeme ovšem jinou zajímavost. Za vra­ty typické české usedlosti našly v letošním roce domov dva nové traktory STEYR. Jed­ním z nich je model Profi 4130 CVT určený do lesa a tím druhým je nový Profi 4145 CVT, který na farmě pana Sternberga za­stává veškeré polní práce. A právě o pol­ním STEYRu bude dnešní reportáž z farmy.

Pan Sternberg hospodaří přibližně na 245 hektarech zemědělské půdy v obci Jemni­ště a přilehlých katastrech. Jeho farma se zabývá pěstováním tržních plodin, jako je pšenice, žito, oves a v osevním plánu je zastoupen také méně vídaný mák nebo peluška. Kromě polností vlastní pan Stern­berg také 1150 hektarů lesa a 75 hektarů vodních ploch.

Obhospodařovat 250 hektarů půdy s jed­ním pracovníkem si v dnešní době vyža­duje profesionální a spolehlivou techniku, která nenechá žádného farmáře v úzkých. Když se na farmě rozhodovali o poříze­ní nového traktoru pro polní práce, měli k dispozici na vyzkoušení také traktory konkurenčních výrobců. Vítěz může být vždy pouze jeden a náročné požadavky majitele a obsluhy splnila pouze značka STEYR. K samotnému rozhodnutí ve velké míře přispěla návštěva výrobního závodu značky STEYR v rakouském St. Valentinu ještě před zakoupením traktoru, kdy si obsluha, pan Luděk Benda, mohl stroj na polygonu vyzkoušet a osahat jeho jednot­livé funkce.

také Gustík, věrný společník obsluhy traktoru, je z nového traktoru nadšený

Na otázku, proč si na farmu pořídili značku STEYR, odpovídá obsluha traktoru takto: „Mám rád věci, které nejsou v mém okolí na každém kroku. Mám rád, když se mohu odlišit. Vždy se snažím dělat věci trochu ji­nak a značka STEYR proto byla jasná volba. Velice tomu napomohl nový vzhled trakto­ru, za kterým se lidé často otáčí. Traktor se prostě líbí! Navíc k tomu přidejme nejlepší ovládání CVT převodovky na trhu a přija­telnou cenu, kde se neplatí za pouhý znak na kapotě.“

Traktor byl na farmu dodán v průběhu mě­síce března a již v tomto období se naplno pustil do probíhajících polních prací. Na jaře Profi pomáhá se zakládáním porostů, kdy je pro tuto práci agregován s třímet­rovou secí kombinací s rotačními bránami. Průměrná spotřeba při setí činí 8 l/ha. Ná­sledně má na starosti chemickou ochranu rostlin s neseným rozmetadlem, v období žní se naplno stará o odvoz od kombajnu a po žních se v kombinaci s třímetrovým hloubkovým kypřičem stará se o zapravení posklizňových zbytků po sklizni. Dle slov obsluhy klesla spotřeba paliva oproti trak­toru domácího výrobce o 5 l/ha na nyněj­ších 10 l/ha.

Z důvodu vysoké rozmanitosti vykonáva­ných prací si na farmě zvolili rovnou nej­silnějšího zástupce dané kategorie. Model PROFI 4145 CVT dosahuje maximálního výkonu 175 koní, pod kapotou ukrývá čtyřválcový tovární motor FPT s řešením emisí pomo­cí technologie Hi-eSCR. Každý majitel jistě ocení, že díky této technologii není nutné používat filtr pevných částic a recirkulaci spalin, která motor pouze negativně zatě­žuje a poškozuje. PROFI byl na farmu do­dán s plynulou převodovkou CVT, ke které obsluha dodává: „CVT převodovku jsem volil s ohledem na komfort, úspornost a bezpečnost v provozu. Její klidová polo­ha, kdy zkrátka dojedu s plným vlekem na křižovatku, pustím plyn a traktor stojí na místě a nikam neujíždí, je zkrátka neoce­nitelná! Po vyzkoušení několika předních konkurenčních značek ve stejné výkonové kategorii, kde většina ze značek měla „ply­nulou“ převodovku, se nebojím tvrdit, že STEYR má nejintuitivnější ovládání pojez­du. Žádné náhodné „trefování“ rychlosti. Zkrátka kam posunu páku, tolik jedu. Je to také jediná multifunkční páka pojezdu na trhu, u které dosáhnu na všechny ovládací tlačítka bez přemisťování ruky. Dříve jsem třeba po zasetí 20 hektarů večer nezvedl pravou ruku. Dnes jsem odpočatý, protože mi stačí mačkat tlačítka dopředu, dozadu, posunovat páku pojezdu a souvraťový ma­nagement se postará o své. Žádné řazení, sešlapávání spojky…“

Další články

RAKOUSKÝ MULTI NA JIHOČESKÉ FARMĚ

2. 7. 2018

"MULTItalent na rodinné farmě pana Hrušky."

NOVÝ OPTUM. PROPOJUJE TY NEJLEPŠÍ

28. 6. 2018

Dopřejte si traktor profesionálů. NOVÝ OPTUM CVX s dárkem ZDARMA*.

ODTRHNĚTE SE OD VŠEDNOSTI

25. 6. 2018

Přichází nový MAXXUM s atraktivní cenou!

TŘI TRAKTORY PUMA V PODNIKU ŽEROTÍN

25. 6. 2018

„V našem strojovém parku představují traktory Puma všestranného pomocníka," říká...

Pásy a kola - QUADTRAC exkluzivně v TRUCK ARÉNĚ

21. 6. 2018

Nejsilnější traktor na světě mezi kamiony.
23.6.2018, TRUCK ARENA, Šikland na...

Toto jsou internetové stránky společnosti AGRI CS a. s., se sídlem v Hustopečích, Hybešova 14, PSČ 69301, IČO 26243334, zapsané v OR vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B, vložka 3582. Společnost AGRI CS a.s. je členem koncernu AGROFERT.