TRIO 650 PŘI ZAKLÁDÁNÍ POROSTŮ ŘEPKY OLEJKY

Úspěšná DEMO TOUR stroje TRIO 650 v agregaci s traktorem QUADTRAC 620.

Ondřej Adamčík, AGRI CS a.s. , 16. 10. 2018

TRIO 650 v agregaci s CASE IH QUADTRAC 620 při zakládání porostů řepky olejky.

Období setí meziplodin a řepky olejky proběhlo na celém území České republiky proběhlo s velkým očekáváním. Již od začátku jara se většina zemědělců potýká s hlavním problémem letošního roku – suchem a nedostatkem vláhy. Tento problém vrcholil ve třetí dekádě srpna bez výjimky na celém území Česka. Je tedy nezbytné praktikovat na svých pozemcích zastaralou technologii setí řepky pomocí pluhu, následného předseťového zpracování půdy pomocí kompaktoru a finálním setím secím strojem s diskovou přípravou? Lze si to jednoduše spočítat. Každé zpracování půdy nás připravuje o nejcennější faktor a tím je vláha. V průměru ke srážkám ztratíme každým přejezdem 12 až 20 mm srážek.  

Pojďme se společně podívat na ověřený způsob zakládání porostů řepky, který maximálně eliminuje ztráty půdní vláhy. Od počátku srpna se do práce u českých zemědělců postupně zapojují stroje značky AGRI FARMING SOLUTIONS pro zpracování půdy a setí. Společnost AGRI CS a.s., výhradní dovozce pro Českou republiku, předvedla na polích zemědělců soupravu ve složení CASE IH QUADTRAC 620 s kombinovaným strojem pro zpracování půdy TRIO 650, které je osazeno SDO botkami a výsevním ústrojím SEEDER pro přímý výsev řepky olejky a meziplodin.

TRIO. Zastane práci za tři

V ruku v ruce se současným trendem snižování nákladů museli na tuto situaci reagovat také výrobci zemědělské techniky, proto můžeme stále častěji na polích vidět stroje, které v sobě kombinují několik pracovních těles tak, aby byla práce provedena efektivně v jednom přejezdu. Touto cestou budoucnosti jde i anglický výrobce strojů SUMO. Stroj má příznačné označení TRIO a v jednom přejezdu tedy kombinuje hloubkové podrývání, jemnou přípravu povrchu, promíchání a rozdrobení půdy pomocí talířů a finální konsolidaci povrchu prstencovým pěchem.

TRIO je pro zemědělce dostupné ve dvou verzích – nesená verze v záběrech 2,5 a 3 metry vyniká svou obratností na poli. Tažená verze je dostupná v záběrech od 3 do 6,5 metru pro maximální výkonnost. Společným znakem strojů TRIO je robustní rám, vysoká průchodnost a důraz na ozdravení půdy.

Podrývací slupice jsou na rámu osazeny ve dvou řadách a umožnují podrývání až do hloubky 40 centimetrů. Takovéto osazení přispívá k lepší průchodnosti stroje i za nepříznivých podmínek, půda a rostlinné zbytky mají větší prostor a nezadržují se tak pod rámem. Podrývací slupice jsou hydraulicky jištěny a vypínací tlak lze u těchto strojů jednoduše regulovat v závislosti na pracovních podmínkách a typu půdy.

Za řadou podrývacích slupic se dále nachází dvě řady talířů o průměru 510 mm. Úkolem této pracovní sekce je vytvoření jemné struktury půdy, která je důležitá pro rovnoměrné vzcházení rostlin. Talíře jsou na hřídeli uloženy po dvojicích na hřídeli a vynikají průchodností. Jednoduchým demontováním talířové sekce lze snadnou přestavbou během několika hodin získat profesionální podrývák.

Konečným procesem v této pracovní operaci je konsolidace povrchu válcem Multipack nebo pěchem Diamond. Technologickou hodnotu dokážeme ještě zvýšit doplněním výsevní jednotky SEEDER a botek SDO pro setí drobnosemenných plodin. Další přejezd ušetřen!

Výsledný pohled na pozemek zpracovaný kombinovaným strojem TRIO. Na obrázku můžeme vidět výborné promíchání poskliznových zbytků s minimem hrud.

Pohled na pozemek zasetý výsevním ústrojím SEEDER, které je osazeno na stroji TRIO 650. Silně vyvinuté rostliny.

Kotoučové secí botky SDO jsou umístěny na rámu v zadní části stroje. Botky ukládají osivo přímo za půdní pěch v dráze slupic tak, aby měly rostliny kořenily v místě ozdravené struktury. Ozdravený profil půdy má také lepší schopnost zadržovat srážky a zabraňovat erozi, která je dnes kritickým faktorem.

Souprava složená z traktoru CASE IH QUADTRAC 620 a kombinovaného stroje pro zpracování půdy a setí TRIO zasela porosty na několika místech jižní Moravy, středních a východních Čech. V agregaci s tímto traktorem pracovala souprava s průměrnou spotřebou paliva 16 l/ha při zatížení motoru 98 % a prokluzu 5 %. Průměrný výkon soupravy se pohyboval v rozmezí 5–7 ha/hod podle velikosti a charakteru pole.

Porovnání dvou technologií založení porostu - vlevo secí stroj s diskovou přípravou, vpravo technologie AGRI FARMING SOLUTIONS.

Základem strojů SUMO je robustní rám, na kterém jsou uloženy jednotlivé pracovní orgány. 

Pro více informací kontaktujte produkt manažera pro stroje AGRI FARMING SOLUTIONS, Ing. Ludvík Balát. - email: balat@agrics.cz, mobil: +420 606 039 328, nebo se informujte u svých autorizovaných prodejců strojů AGRI FARMING SOLUTIONS.

Více se o strojích AGRI FARMING SOLUTIONS dozvíte také na Facebooku AGRI CS, popřípadě se můžete podívat na videa strojů na Youtube kanále AGRI CS.

Další články

ŠETRNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ

20. 6. 2019

Čeští zemědělci si čím dál tím více uvědomují zvyšující se potřebu šetrně sklizeného zrna

KRALOVICKÁ ZEMĚDĚLSKÁ VÝSTAVA NA HADAČCE

20. 6. 2019

Společná expozice zástupců značky CASE IH!

S ČERVENOU I NADÁLE NA FARMĚ PANA DOMINÍKA

9. 6. 2019

V okolí Žermanic vládnou traktory CASE IH.

TAKOVÝ BYL CASE DEN 2019!

4. 6. 2019

Pořádná porce zábavy, adrenalinu a červených strojů - takový byl CASE DEN 2019!

I CASE IH LIS DOKÁŽE UDĚLAT POŘÁDNÝ BALÍK!

3. 6. 2019

Jsme připraveni vám předvést, co dokáže lis CASE IH.

Toto jsou internetové stránky společnosti AGRI CS a. s., se sídlem v Hustopečích, Hybešova 14, PSČ 69301, IČO 26243334, zapsané v OR vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B, vložka 3582. Společnost AGRI CS a.s. je členem koncernu AGROFERT.