JAK VYPADÁ ŘEPKA OLEJKA ZASETÁ TRIEM?

Vzorový porost řepky olejky založený kombinovaným strojem v jednom přejezdu.

Ondřej Adamčík, AGRI CS a.s. , 14. 7. 2019

Efektivní cesta zakládání porostů řepky olejky kombinovaným strojem TRIO.

V minulém roce jsme ve spolupráci s regionálními zástupci značky AGRI FARMING SOLUTIONS úspěšně založili několik hektarů ozimé řepky napříč podniky s různými klimatickými podmínkami nebo charakterem půd (více naleznete v článku ZDE). V agregaci s traktorem QUADTRAC 620 a taženým kombinovaným strojem TRIO jsme zemědělcům ukázali, že porosty ozimé řepky je možné založit také jinak než technologií, kterou sami v podniku využívají. Jedním přejezdem narušit podorniční vrstvu, hloubkově půdu prokypřit, rozdrobit hroudy, zkonsolidovat a zaset – to všechno umí kombinovaný stroj TRIO v jednom přejezdu.

V průběhu růstu jsme jednotlivé pozemky průběžně kontrolovali a porovnávali s technologií, kterou pro založení porostu využil samotný podnik. V uplynulých týdnech jsme navštívili pozemek patřící společnosti Moravská Agra, který byl oset v termínu 25.8.2018, výsevek řepky olejky na hektar činil 0,7 VJ. Pozemek byl po sklizni obiloviny zpracován diskovým podmítačem a následně bez jakékoliv předchozí přípravy rovnou oset řepkou olejkou s využitím stroje TRIO.

Na první pohled si můžete všimnout mohutného kulovitého kořene, který je nezbytným předpokladem ke správnému růstu a výživě rostliny, zásadně taktéž ovlivňuje potenciální výnos. Rostlina řepky olejky je na první pohled velmi dobře rozvětvena k čemuž přispívá široká meziřádková vzdálenost, jednotlivé rostliny mají tak větší prostor pro růst jednotlivých pater. 

Výnos plodiny na pozemku je ovlivněn celou řadou různých faktorů, jedním z nich však může být také prostupnost živin a vzduchu ke kořenům. Technologií zakládání porostů řepky kombinovaným strojem TRIO jsme schopni docílit dokonalé půdní struktury, jak je vidět na fotografii, s optimální velikostí půdních agregátů, které umožnují bezproblémové pohlcování a prostupnost živin a vzduchu ke kořenům.

Na pozemku s takto zpracovaným půdním profilem nevznikají ani při výrazných dešťových srážkách vodní plochy a podmáčená místa, na které je řepka velmi citlivá.

„S technologií zakládání porostů ozimé řepky od společnosti AGRI CS nabízíme uživateli efektivní způsob, jak docílit především úspory nákladů na samotné založení porostu, které jde v ruku v ruce s úsporou vláhy na pozemku a očekávaným dobrým výnosem, jelikož čím méně přejezdů po pozemku uděláme, tím více vláhy zanecháme pro samotné rostliny,“ říká Martin Tlstý, produkt manažer

V současné době se pozemky nacházejí před sklizní, kdy tedy ještě nemůžeme srovnávat výnosy dle použitých technologií, ale můžeme říci, že cesta, jak efektivně založit porost řepky olejky je využitím hloubkového zpracování půdy s co nejméně přejezdy na pozemku. O výsledcích sklizně Vás budeme informovat v dalším článku.

I v letošním roce máme pro vás ve spolupráci s našimi partnery připraveny DEMO stroje, kontaktujte ještě před začátkem sezony svého obchodního zástupce AGRI FARMING SOLUTIONS nebo produkt manažera, Martin Tlstý, e-mail: tlsty@agrics.cz, mobil: +420 606 039 328, a domluvte si vzorové setí na vaší farmě ještě dnes. Jsme připraveni vám ukázat cestu budoucnosti.

Další články

VÍTE, V JAKÉM STAVU JE VAŠE PŮDA?

21. 8. 2019

Řešením pro mapování je SoilXplorer!

MAXXUM SKRÝVÁ NEKONEČNO MOŽNOSTÍ

10. 8. 2019

Traktory MAXXUM jsou správnou volbou pro každého.

NOVÉ LISY CASE IH U ČESKÝCH ZÁKAZNÍKŮ

29. 7. 2019

Traktor a lis od CASE IH, to je dokonalé spojení.

VZDĚLÁVACÍ SKLIZŇOVÝ KEMP V RUMUNSKU

19. 7. 2019

Investujeme do vzdělání našich prodejců i mechaniků

JAK VYPADÁ ŘEPKA OLEJKA ZASETÁ TRIEM?

14. 7. 2019

Vzorový porost řepky olejky založený kombinovaným strojem v jednom přejezdu.

Toto jsou internetové stránky společnosti AGRI CS a. s., se sídlem v Hustopečích, Hybešova 14, PSČ 69301, IČO 26243334, zapsané v OR vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl B, vložka 3582. Společnost AGRI CS a.s. je členem koncernu AGROFERT.