6 důvodů, proč je CASE IH Optum ideálním traktorem do pícnin

Pojďte se s námi podívat na hlavní důvody, proč je Optum AFS Connect nejlepší volbou pro každého, kdo sklízí větší plochy pícnin.
Výkon, spolehlivost a efektivita jsou klíčové vlastnosti, které v zemědělství očekáváme od každého nově zakoupeného stroje. CASE IH Optum AFS Connect nejen, že tato očekávání splňuje, ale v mnohém dokonce překračuje. Díky tomu najde široké uplatnění ve všech sférách zemědělství a oproti konkurenci exceluje především při sklizni pícnin. Nyní navíc CASE IH představuje novinku Optum 340 AFS Connect. Pojďte se s námi podívat na hlavní důvody, proč je Optum nejlepší volbou pro každého, kdo sklízí větší plochy pícnin.

Dostatečný výkon pro pohon nářadí s minimální spotřebou

Všechny Optumy jsou osazeny inovovaným šestiválcovým motorem CASE IH – FPT o objemu 6,7 l s maximálním výkonem až 340 koní a točivým momentem 1 355 Nm. V souvislosti s uvedením silnějšího modelu a zajištěním dlouhé životnosti má motor novou hlavu válců, nové písty s tlakovým chlazením, a vyšší kompresní poměr a nový ventilátor chladiče pro lepší chlazení a upravený SCR systém. Motor má vždy eVGT turbodmychadlo s variabilními lopatkami, které zajišťuje dostatečné přeplňování i v nižší otáčkách. Výsledkem je dokonalý zátah v celém pásmu otáček – výborná „pružnost motoru“. Na neustále měnící se zatížení dokáže reagovat inteligentní systém řízení práce motoru a převodovky APM nastavit tu nejvyšší efektivitu. I při nízké spotřebě paliva přijde vhod obrovská palivová nádrž 630 l. Díky tomu je možné pracovat celý den bez doplňování.
Zajímavou výbavou, která dokáže ušetřit 1-1,5 l paliva za hodinu je reverzní ventilátor. Díky možnosti obrátit proud vzduchu se udržuje čistá mřížka kapoty, a i celé chladiče. Reverzaci ventilátoru lze nahrát do souvraťového managementu HMC a mít ji zcela automatickou. Výrobce deklaruje, dokonce i úsporu příkonu na chlazení až 5 kW. Uživatelé Optumů potvrzují, že tato funkci je opravdu přínosná.

Perfektní spolupráce motoru a převodovky v každé situaci

Převodovka by měla být navržena tak, aby poskytovala optimální pracovní rychlosti pro širokou škálu pracovních operací a zároveň dokázala svými vlastnosti minimalizovat spotřebu motoru. Optum umí legálně jezdit max. rychlostí až 56 km/h již při 1 550 ot./min. Převodovka má standardně čtyři mechanické rozsahy pro dosažení maximální účinnost v celém pásmu pracovních rychlostí. Ty se samočinně mění, aniž by to řidič postřehl. Řidič vnímá pouze plynulou změnu rychlosti. Nad vším bdí systém řízení převodovky a motoru APM (automatické řízení produktivity).

U Optumu obsluha ocení i nové možnosti nastavení citlivosti ovládání, které lze upravit na monitoru AFS 1200. Lze si nastavit funkci Kick Down (prudké zrychlení), rychlé zastavení, rychlost reverzace, odezvu na stisk pojezdového pedálu/páky pojezdu, rychlost zrychlení / zpomalení a další. Díky novým možnostem lze optimálně nastavit převodovku pro jakýkoli typ práce.
V rámci technických úprav a zesílení v souvislosti se silnějším modelem Optum 340 inženýři provedli spoustu úprav. Vylepšili ozubená kola a hřídel v rozsahové části převodovky, použili nová ložiska a korunové kolo slučovacího planetového převodu. Vylepšili i hydrostatickou jednotku, která dostala nový odlitek, tlakový ventil a další prvky. Hydraulika ovládání převodovky pracuje s novým softwarem. Rozvodovka zadní nápravy dostala nové, silnější korunové kolo. A konečně úprav a zesílení se dočkal zadní PTO – nová ozubená kola, lamelové spojky a vstupní hřídel.

Hydraulický systém, který zvládne všechny výzvy

Při sklizni pícnin se neobejdete bez dostatečně výkonného hydraulického systému. Srdcem hydraulického systému traktoru OPTUM je perfektně vyladěný axiální hydrogenerátor s kompenzací tlaku a průtoku, s průtokem 223 l/min. Zásobuje až 5 elektricky ovládaných zadních a 3 středové rozvaděče vnějších okruhů hydrauliky.  Robustní zadní tříbodový závěs unese až 11.058 kg. Integrovaný litinový přední tříbodový závěs s těžištěm blíže traktoru zvládne unést plných 6.016 kg.

Zadní hydraulické okruhy mají standardně páčky pro uvolnění pod tlakem. Jsou barevně označené a plně elektronicky konfigurovatelné. V kabině se ovládají barevně podsvícenými páčkami nebo joystickem. Vzadu lze mít až 5 okruhů + okruh navíc pro hydraulicky ovládané horní táhlo + Power Beyond. K přednímu tříbodovému závěsu lze objednat dva páry rychlospojek s beztlakou vratkou a ISO bus zásuvkou. Při sklizni pícnin oceníte i dvourychlostní přední vývodový hřídel 1000/1000E. S jeho pomocí lze ušetřit v režimu 1000E až 2 l paliva na hodinu, protože motor točí 1500 ot./min místo obvyklých 1900. Tuto výbavu je možné využít například při druhé/třetí seči pícnin, kdy je méně hmoty a není nutný plný výkon motoru. 

Intuitivní ovládání a komfort pro obsluhu

Kabina traktoru by měla být navržena s ohledem na pohodlí a ergonomii obsluhy. Zároveň by ovládací prvky měly obsluze usnadňovat práci během dlouhého pracovního dne. Optum AFS Connect používá nejmodernější verzi kabiny velkých traktorů CASE IH, kterou získala i nová PUMA 260 AFS Connect. Jde to aktuálně nejtišší kabinu na trhu – pouhých 66 dB je srovnatelné s luxusním Mercedesem třídy S. Prostor kabiny je chytře řešený a nabízí více místa a větší prosklení. K dokonalému komfortu přispívá hydraulické odpružení kabiny, jehož úroveň si může obsluha nastavit dle preferencí ve třech krocích. Základem je standardní mechanické odpružení kabiny. Úroveň pružení lze nastavit přes monitor i pro přední nápravu.

Život řidiče zpříjemňují nové komfortní prvky: luxusní kožená volant, bez klíčové startování, více úložných prostorů, integrovaný chladící box, prémiový sound systém se subwoferem, centrálně umístěný stěrač s úhlem 230°, hliníkový držák monitorů u pravého okna a mnoho dalšího. Práci v nočních hodinách pomáchá zvládnou extra výkonné LED osvětlení s 26 světlomety.
Standardem u Optumu je nejnovější generace loketní opěrky MultiController s dotykovým monitorem AFS 1200 Pro.  Její výhodou je intuitivní a plně konfigurovatelné ovládání.

Moderní technologie pro maximální efektivitu

Minimalizujte při práci v pícninách překryvy a vynechávky díky moderním technologiím a mějte naprostou kontrolu a přehled o svojí práci. Mozkem traktoru Optum je systém Case IH AFS Connect, který se skládá z dotykového monitoru AFS Pro 1200, operačního systému AFS Vision Pro a přijímače AFS Vector Pro. Ty umožňují obsluze nastavit řízení traktoru a funkce naváděcího systému podle svých specifických požadavků.

Majitelé a manažeři farem mohou kdykoli spravovat a optimalizovat údaje o farmě a vozovém parku ze stolního počítače nebo mobilního zařízení. Díky neustálému on-line připojení traktoru lze snadno do traktoru posílat data o pozemcích: hranice pozemku včetně překážek, A-B linie, aplikační mapu pro variabilní hnojení. Toto se snadno odešle z portálu my.caseih.com. Zároveň se na portál automaticky zaznamenávají všechny data o tom, co se na pozemku z pohledu traktoru událo. Zároveň může být Optum neustále pod dohledem dohledového centra AFS Connect room.
Standardem přímo z výroby je také automatické navádění AFS AccuGuide s přesností až 1,5 cm s RTK+. Bonusem je systém automatického otáčení na souvrati AccuTurnPro, který samočinně provádí sekvenci nahranou v systému HMC 2. ISO BUS 2, lze snadno rozšířit na ISO BUS 3 a nechat vaše nářadí ovládat přímo funkce traktoru. Zbývá už jen malý kousek a traktor bude na poli pracovat skoro sám.

Minimální údržba a maximální spolehlivost

Optum CASE IH navržen s ohledem na snadnou údržbu, s přístupem k důležitým částem pro pravidelnou kontrolu i servis. Servisní intervaly 750 hodin jsou jen jednou z mnoha vlastností, které snižují náklady na údržbu a servis. Všechny traktory Optum disponují tovární zárukou 3 roky / 3000 hodin ve standardu. Na přání lze záruku prodloužit až na 5 let a 6000 hodin. Výrobce navíc nabízí pro zákazníky zdarma na 3 roky předsezónní prohlídky, 3 roky telematiku AFS Connect a takzvaný MAX servis. Tato zajišťuje přednostní dodávku náhradních dílů na nové stroje v záruce. Zjednodušeně to znamená, že pokud náhradní díl není z nějakého důvodu aktuálně dostupný na skladě, výrobce pro vás přednostně z výrobní linky stáhne díl, který potřebujete.

Zaujal Vás Optum CASE IH AFS Connect?

Vyplňte kontaktní formulář a váš nejbližší prodejce Vás bude kontaktovat.

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.