Nejvýkonnější Axial-Flow 9250 na rodinné farmě

Za novým kombajnem Axial-Flow jsme se zajeli podívat na Plzeňsko. Druhou sezónu tady jezdí nejvýkonnější model Axial-Flow 9250 s Harvest Commandem i navigací.

Rodinný podnik

Pan Václav Konopík s otcem a se synem hospodaří na přibližně 350 ha. Z toho 30 ha tvoří louky a pastviny a zbytek je orná půda: “Náš podnik stojí na mléčné výrobě a zbytek je rostlinná výroba.” Ještě letos dosáhnou počtu 150 dojnic hoštického plemene a tří robotů na dojení.

 

Rodina Konopíkova začala hospodařit v roce 1992. Od začátku zde má místo červená technika: “Začínali jsme s červenými Crystaly a pak jsme přesedlali na Case IH. Červená barva nám nejde z hlavy” usmívá se pan Konopík a vyjmenovává techniku: ”Máme dvě Pumy, jedno starší MX 150, JXU 95 a nejnovější je Axial-Flow 9250.”

V začátcích hospodaření měli dvě 512, pan Konopík starší jezdil s kombajny přes 40 let a už ho to nebavilo. Tak se pak ohlíželi po náhradě, která bude mít výkon dvou 512 v jednom kombajnu: “Axial se mi líbil delší dobu, takže v tom byla volba jednoznačná, zbývalo jenom vybrat kombajn, který by se nám zamlouval. Nakonec jsme vybrali Case IH Axial-Flow řady 21.” Na farmě byl Axial-Flow 21 dvanáct let než dosloužil. Potřeboval větší investice, tak ho prodali a koupili si nový kombajn: ”Když už jsme potřebovali nový kombajn, tak jsme vybrali ten nejvýkonnější. Na naši výměru 250-270 ha se kombajn nemůže nikdy vrátit, leda tak za 20 let a to je dávno za životností.” Proto vybrali kombajn, se kterým by mohli jít dělat služby a využívat ho tak ve větší míře.

Loňský rok se to učili, posekali cca 700 ha, 200 doma a zbytek na službách: “Letos nám počasí nepřeje, zatím máme nasekáno zhruba 200 ha na službách. Mrzí nás to, protože vloni už jsme se to naučili. Kombajn má skvělý výkon a je jasné, že pojede.” Příležitostí mají v okolí hodně, kombajny ubývají, nejsou lidi, co by je obsluhovali, proto stále víc podniků využívá služby.

Pan Konopík si pochvaluje i kvalitu zrna: ”Je to lepší, když zrno není naštípané, tím, že se to nemlátí ale vytírá, má zrno skvělou kvalitu. ”Většinu zrna farma prodá dál, nechávají si doma jenom 150 tun pro krávy.

Důležitou součástí kombajnu je lišta a tady si vybrali lištu Macdon FD140. Plzeňsko, jenom kousek od Šumavy není žádná rovinka: “Když jsem poprvé viděl MacDon na poli v akci, tak jsem věděl, že chci jedině tuhle lištu. Když někomu řeknu, že se to na krajích hýbe o 50 cm, tak tomu nechce věřit. A když to někdo vidí na poli, tak se často hrozí, že se mi zlomila lišta.” směje se pan Konopík.

 

Do výbavy si pořídili i navigaci a Harvest Command, který se postará o nastavení sklizně za vás. Při změně podmínek upraví parametry, aby vaše výnosy byly co nejvyšší: “To je úplná bomba, jenom sedět v kombajnu a koukat do lišty. S 12m lištou bych asi normálně bez navigace nedělal, vždyť to je jako kdyby jely tři 512 vedle sebe!”

 

Kombajn Case IH Axial-Flow 9250 mají připraveny i na minimalizaci, pokud by to někdo chtěl nebo vyžadoval, můžeme jezdit po stejných kolejích: ”V Čechách to zatím není trend, ale já si myslím, že to do budoucna přijde, proto jsme se připravili.”

 

Farma Konopíkových se zaměřuje na mléčnou výrobu, proto mě zajímalo, jak jsou spokojení se slámou: ”Když se to sebere hned, tak v tom nevidím problém, dokonce i steleme míň, než když jsme měli slámu z 512 nebo vytřasadlových kombajnů. Potvrdili mi to i další podniky, kde jsme vloni jezdili služby, Case IH jim tu slámu šetří. ”Z axiálních kombajnů je sláma víc narušená, takže když do ní naprší déle drží vodu. Ale suchá sláma jde líp namačkat do balíku, do jednoho balíku tak dostanete víc slámy. To šetří zejména náklady na dopravu balíků.

 

Údržba kombajnu je jednoduchá, stačí jednou za tři dny namazat dvanáct maznic. A po práci kombajn ofouknout.

Axial se mi líbil delší dobu, takže to byla jasná volba. Je to lepší, když zrno není naštípané, tím, že se to nemlátí ale vytírá, má zrno skvělou kvalitu. A Harvest Command je úplná bomba, jenom sedět v kombajnu a koukat do lišty. S 12m lištou bych asi normálně bez navigace nedělal, vždyť to je jako kdyby jely tři 512 vedle sebe!

Kombajn jsme koupili lepší a silnější než potřebujeme, abychom mohli jezdit služby. Máme i navigaci a jsme tak plně připraveni na minimalizaci, můžeme jezdit po stejných kolejích. Zatím to v ČR není trend, ale já si myslím, že to do budoucna přijde, proto jsme se připravili.
Václav Konopík, soukromník, Plzeňský kraj

Letošní žně

Řepkám nepřálo počasí, položil je vítr. Pšenice jsou na tom o poznání lépe i když to taky není žádná sláva. Na 170 ha očekávali výnos kolem 70 metráků. Hrachu měli 15 ha, tak to jsou rádi i za dvě fúry. Ale zase si pochvalují senáže, letos jich bylo 3krát tolik než minulé roky.