Čtyři manipulátory FARMILFT v ZS Vilémov

Čtyři manipulátory CASE IH na největší mléčné farmě na Vysočině.
Společnost ZS Vilémov, a.s. obhospodařuje na Vysočině přibližně 3 500 hektarů zemědělské půdy, na které pěstuje plodiny typické pro tuto oblast, jako je například pšenice, ječmen, řepka nebo kukuřice. Kromě klasické rostlinné výroby se společnost v posledních letech soustředí také na rozsáhlou živočišnou výrobu. V roce 2014 totiž ZS Vilémov slavnostně otevřela nově vybudovanou mléčnou farmu v nedaleké Uhelné Příbrami, kapacita této mléčné farmy činí 1 200 kusů dojného skotu. Pro rozsáhlou činnost v rostlinné a živočišné výrobě využívají ve společnosti rovnou čtyři teleskopické manipulátory CASE IH modelové řady FARMLIFT.

 

Manipulátory, které nic nezastaví


„První manipulátor CASE IH, konkrétně model 525, byl na farmu pořízen v roce 2014. Za pět let má tento manipulátor odpracováno více než 16 000 motohodin. Jak je u manipulátorů obvyklé, řadí se v zemědělských podnicích mezi jedny z nejvíce využívaných strojů. Druhý stejný model byl pak do podniku pořízen na podzim roku 2017. Oba tyto manipulátory jsou v podniku využívány především v živočišné výrobě, jeden pro přihrnování krmení a druhý pro vyhrnování kejdy a chlévské mrvy ze stájí,“ zmiňuje pan Milan Lašek, zootechnik mléčné farmy.


Pro zemědělskou činnost, jako je například svoz balíků, ale především pro využití manipulátoru pro obsluhu bioplynové stanice byl v roce 2015, a následně druhý v roce 2018, na farmu zakoupen profesionální zástupce manipulátorů CASE IH FARMLIFT 742, model 742. FARMLIFT 742 nabízí maximální zvedací kapacitu 4 200 kilogramů s dosahem teleskopického ramene 7 metrů.

 

Profi model FARMLIFT 742

 

Tyto modely jsou vybaveny čtyřválcovými motory o objemu 4,5 litru dosahující jmenovitého výkonu 129 koní, maximální výkon pak činí 146 koní. Maximálního točivého momentu 591 Nm pak manipulátor dosahuje při 2 200 ot/min. Vysoký výkon těmto modelům pak dodává výkonné hydraulické axiální pístové čerpadlo s výkonem 140 l/min. O přenos hnací síly na kola se stará robustní převodové ústrojí. Převodovka Autoshift 6x3 ve spojení s hydrodynamickým měničem momentů umožňuje řazení pod zatížením a dokáže pracovat i v automatickém režimu. V případě přesunu po silničních komunikacích je k dispozici rychlost 40 km/h, obsluha ocení i funkci tlumení rázů a kmitů ramene. Vysoký pracovní výkon těmto modelům zajištuje velké hydraulické axiální pístové čerpadlo s výkonem 140 l/min s funkcí Load – Sensing. To poskytuje rychlou manipulaci i v případě použití vícero funkcí najednou.

„Větší model nachází uplatnění při obsluze bioplynové stanice, nakládce krmiva a směsí do krmného vozu nebo při svozu balíků a rozhrnování siláže a senáží na silážním žlabu, ročně zpracováváme více než 10 500 tun kukuřičné siláže a přibližně 5 000 tun senáže,“ komentuje využití modelu 742 pan Petr Valenta, obsluha a dodává: „Manipulátor je velmi jednoduchý na obsluhu, velká prosklená plocha nabízí ničím nerušený výhled na pracovní prostředí. Motor je dostatečně silný a dobrý v tahu, při rozhrnování je manipulátor svižný a poskytuje vysokou tlačnou sílu. Oceňuji osazení manipulátoru také LED osvětlením, které je nezastupitelné při práci ve večerních hodinách,“ popisuje manipulátor obsluha.