Dneska už vím, že jiný traktor nechci. STEYR je jedinečný.

CVT s prémiovou edicí STEYR EXKLUSIV a speciální metalízou na rodinné farmě u Nejdrů.
Traktory STEYR jsou nezaměnitelné a nepřehlédnutelné. Předně díky svému designu a komfortní kabině s inovativními prvky se staly prémiovou značkou v segmentu traktorů. Výjimečně se cítí i pan Václav Nejdr, který si v minulém roce pořídil nový traktor v limitované prémiové výbavě STEYR Exklusiv. Aby se ještě více odlišil, vybral si i speciální metalízu.

Hospodaření již od roku 1901

V srpnu jsme navštívili rodinnou farmu Nejdrových, která se nachází v malebné vesničce Horní Hořice nedaleko Tábora. Hospodaření rodiny Nejdrovy má dlouhé kořeny, již prababička Václava Nejdra se v roce 1901 narodila do sedlácké rodiny, která začínala se zemědělstvím na 18 ha polí a luk. Od roku 1993 se hospodaření ujala maminka paní Dana Nejdrová a společně se svým synem Václavem Nejdrem a jeho manželkou v současné době obdělávají celkem 120 ha, z čehož 70 ha vlastní. Kromě rostlinné výroby chovají 60 dojných krav plemene České červenostrakaté. Dále od plemene Belgické modrobílé 50 býků na výkrm a další telata a jalovice. V součtu se tedy starají o 140 až 150 kusů hovězího. Větší část příjmů rodinné farmy tvoří produkce mléka, ale pan Nejdr poskytuje i velké množství služeb okolním zemědělcům, jako je lisování kulatých balíků, rozmetání hnoje, nebo doprava zemědělských komodit.
 

Jedinečný a nepřehlédnutelný

Ke konci roku 2019 zvažovali koupi nového traktoru a na základě doporučení a dobrých vztahů s obchodním partnerem AGRI CS společností AGRO-partner s.r.o. začali Nejdrovi uvažovat o značce STEYR. „STEYR je jedinečný a nepřehlédnutelný. Už od mala to mám, že když všichni chtěli první auto, tak si pořídili jedničkovou Octávii, protože byla celkem dostupná, měli ji všichni. Tak já jsem si koupil Volvo. Protože já nechci Octávii, když ji mají všichni. Mě to baví odlišit se.“ vysvětluje pan Nejdr. Volba byla jasná, Nejdrovým jsme na jaře roku 2021 předali nový traktor STEYR 6175 CVT.


 
„Jsem nadšený z toho pohodlí. Z toho, jak je to všechno po ruce. Nikdy jsem v tom neseděl, ale přesně jsem věděl, kam mám sáhnout. A perfektní je, jak si můžu v monitoru všechno nastavit podle sebe. Udělat si několik obrazovek, na každé jiné nářadí a seřadit si to tak, jak já potřebuju a pak už jen přepínat mezi jednotlivými pracovními operacemi.“  Pan Nejdr zmínil i pneumatické odpružení kabiny a motorovou brzdu, bez které si již nedokáže práci představit.
Václav Nejdr, rodinná farma
Nový traktor STEYR 6175 CVT byl dodán s předním integrovaným TBZ Deluxe se 2 elektrohydraulickými vnějšími středovými okruhy a planetovým pohonem nápravy. Pod kapotou se nachází výkonný 6válcový motor a elektrickým vstřikováním paliva Common Rail, který dosahuje maximálního výkonu s navýšením 225 koní při 1 800 – 1 900 otáčkách za minutu. Nechybí ani funkce S-Tronic pro ovládání převodového poměru a otáček motoru podle potřebné síly pro minimální spotřebu paliva nebo plynulé převodové ústrojí CVT, které obdivuje i pan Nejdr: „Z čeho jsem nadšený? Z té plynulé převodovky a z toho pohodlí, které poskytuje. Já jsem ji nikdy neměl a jsem opravdu nadšený.“

Prémiová výbava STEYR Exklusiv a speciální metalíza

STEYR 6175 CVT byl dodán v rámci prémiové výbavy STEYR Exklusiv, která zahrnovala luxusní odpruženou komfortní kabinu s automatickou klimatizací, výkonný STEYR SOUND SYSTEM se 4 reproduktory a subwooferem, kvalitní kožený volant a tkaný mechový koberec. Perfektní prostředí doplňuje nízkofrekvenční sedadlo DELUXE DUAL MOTION s vyhříváním a pasivním odvětráváním pro maximální komfort. Třešničkou na dortu je vlastní jméno Véna na kapotě, a především speciální metalíza, která mění odstíny červené barvy v závislosti na světle a počasí.
Design. To je pak to, co toho člověka chytne a nemůže jinak. Kamkoliv přijedu, tak to jen září. Barva se mění. Kam jsem přijel, tak každého zajímalo, co to vlastně je za značku. Hodně lidí, kdo to zná, tak pozná, že to je STEYR, ale ty lidi to prostě zajímá. Hlavně mě, jako obsluhu, hřeje i ten pocit, že jsem tak trochu jedinečný. Protože na silnici potkáte hodně konkurenčních traktorů, ale všechno to jsou tuctové traktory. Ale když jede tohle, tak ho nikdy nepřehlídnete, vždycky ho prostě vidíte. To mě baví.“
Václav Nejdr, rodinná farma

Jiný už nechci

Při zvažování o koupi nového traktoru v minulém roce o značce STEYR popravdě pan Nejdr ani neuvažoval: „To je tak, že mě se ten traktor tolik nelíbil, ale já dneska už vím, že nic jiného nechci. Dopracoval jsem se k tomu, že vlastně už jiný traktor nechci.“
 
Vzhledem k tomu, že byl traktor dodán na začátku roku 2021, pan Nejdr s ním od dubna do srpna odpracoval 380 motohodin. STEYR však nahradí většinu prací staršího modelu DF. Prozatím s traktorem seli, sekali, ale hlavně pomáhali s lisováním a přepravou. Ročně slisují přibližně 5 000 balíků. Pan Václav Nejdr se nám svěřil, že by rád pro sebe, a především pro svou manželku uvítal změnu polohy sedačky spolujezdce. V CéVéTÉčku na farmě jezdí celá rodina, a proto potřebují spolehlivého a komfortního pomocníka.