Drtič X-tra

Špičková práce kombajnu zakládá na dobré výnosy.

Pomyslným ukončením vegetačního cyklu jsou žně, zrno se sklidí a celý proces na poli začne znovu přes orbu a vláčení, hnojení až po sklizeň.

Žně jsou sice poslední bod vegetačního cyklu, ale ovlivňuje i ty další. Kombajn za sebou na poli zanechává organickou hmotu, a proto správná příprava na setí začíná už u kombajnu. Ať už jde o rozhozenou podrcenou slámu nebo o řádkování slámy, jejich rozklad bude ovlivňovat hospodaření na poli po celý rok. Když se rozkládá organická hmota, dochází k odběru vody a dusíku z půdy. Pro vyrovnaný růst porostů až do další sklizně je potřeba mít vrchní vrstvu půdy co nejvíce homogenní. To znamená nadrtit slámu co nejjemněji a rovnoměrně ji rozhodit v celém záběru žacího adaptéru. Taková půda poskytuje ideální prostředí pro mikroorganismy, které příznivě ovlivňují vytváření humusu přínosného pro růst a vývoj rostlin.

Rovnoměrně rozhozený materiál eliminuje na poli shluky slámy, které napomáhají množení různých hlodavců.

Case IH Axial-Flow® 250 přichází s drtičem X-tra, který nastavuje nové limity při práci s posklizňovými zbytky. S 96 letmo uloženými noži docílíte velmi jemné řezanky.

Na kraji drtiče jsou umístěné lopatky, které pomocí proudu vzduchu zajišťují rovnoměrné rozhození slám v celém záběru i u 12metrových žacích adaptérů. Během jízdy je možné metače drtiče upravovat, aby byl rovnoměrný rozhoz zachován i při bočním větru.

Nezávislé polní experimenty dokázaly, že nerovnoměnost drtiče X-tra je maximálně 17 %. Podobně nízkou odchylku mívají aplikátory chemické ochrany.

Drtič X-tra je možné maximálně přizpůsobit vašim potřebám díky dvěmi různým odmítacím válcům za rotorem. Pokud slámu řádkujete, využijete hladký odmítací válec. V případě drcení je vhodný nožový válec se 40 noži, který materiál předřeže pro maximální jemnost.

Na farmě u Mělníka jsme se v roce 2020 zúčastnili porovnání sklizně mezi různými značkami kombajnu. Klient se nám ozval se zpětnou vazbou: “Nevěřil jsem, že uvidím takový rozdíl. Po sklizni jsem pozemek zpracoval talířovými bránami, dnes po 3 týdnech je vidět, kde sklízel kombajn Case IH Axial-Flow®. Po kombajnu s drtičem X-tra je půda již pěkně hnědá, po tom mém stále žlutá a je vidět sláma. Jsem příjemně překvapený, a to náš kombajn měl nové nože na drtiči.”

Kombajny Case IH Axial-Flow® se maximálně přizpůsobí aktuálním potřebám a spolu s drtičem X-tra vytváří nepřekonatelnou kombinaci. Řádkování slámy s axiálním kombajnem má pozitivní přínosy. Podélně narušená sláma přináší lepši sací schopnosti, což ocení zejména zootechnici v živočišné výrobě. Díky lepší slisovatelnosti snížíte náklady na lisování, dopravu a skladování, což dokázala řada měření v ČR i ve světe.