Kombajn AF 8250 na ekologické farmě

Na rodinné farmě u Nedvědů mají vysoké nároky na zrno a kvalitu slámy. Jak si zde stojí kombajn Axial-Flow?

Pana Nedvěda k ekologii nabádali už na vysoké škole, neničit půdu a nechat ji v co nejlepším stavu i pro další generace. Když se pak rodina po revoluci rozhodla hospodařit, tak chtěli něco vybudovat pro svoje děti a tak byla ekologie jasná cesta. Dnes na farmě pracují tři bráchové, jejich synové, ale zastoupení má i třetí generace a vnuk se taky zapojuje.

Dnes má rodinná Farma Nedvěd cca 1000 ha, a z toho skoro 300 ha tvoří louky a pastviny pro živočišnou výrobu. Pěstují pšenici, oves, hrách a řepku bez chemického ošetření a u prodeje čerpají ze svojí lokace. Hospodaří u Kladrub blízko hranic s Německem, kam zrno vyváží. V Česku totiž po biozrnu není poptávka.

Se značkou Case IH zde mají dobré zkušenosti, kromě traktorů zde jezdí i kombajny Axial-Flow. Druhou sezónu zde mají Axial-Flow 8250 s lištou MacDon FD140. O tom, že jsou zde s Axial-Flow spokojení svědčí, že nový stroj nahradil starší Axial-Flow 8120 s lištou Case IH 3050. A důvod, proč si pořizovali nový kombajn? Chtěli zvýšit výkon stroje a v roce 2018 jsme jim v rámci Demo programu úspěšně předvedli Axial-Flow 9240 s lištou MacDon. Lišta se jim zalíbila a to hlavně kvůli kopíraci terénu. Kladruby sice nejsou Šumava, ale i tak zde rovinu najdete stěží, a tak se mechanická kopírace terénu hodí. Dvě sady pružin nesou až 97 % hmotnosti lišty, díky tomu je zaručena okamžitá odezva kopírování. Lišta umožňuje 4,8 stupně bočního náklonu a 178 mm svislého kopírování.

Na ekologické farmě si na kvalitě zrna musí dát záležet. A Axial-Flow je jedničkou v šetrnosti, šetří nejen náklady na údržbu kombajnu, ale hlavně zrno. To je totiž separováno jednorotorovou technologií, která si drží řadu patentů. Zrno je oddělováno jemně, jako byste klas promnuli v ruce, děje se tak na rotoru, který zrno vytírá o koše, které si jednoduše nastavíte podle druhu sklízené plodiny, můžete sklízet od travního semena až po kukuřici.

Kombajn zde mají v plné výbavě, AFS Harvest Command se postará o nastavení kombajnu a obsluha se tak může plně věnovat řízení. Drtič X-tra zase zaručuje perfektní práci se slámou, hlavně při drcení, což je v ekologickém zemědělství dvakrát tak důležité. Na rodinné farmě bratří Nedvědů také chovají masný skot, kde využívají slámu jako podestýlku a po předchozích zkušenostech věděli, že kombajny Case IH umí velice dobře slámu řádkovat a následně i slisovat. Díky podélnému narušení slámy se do jednoho balíku vleze víc hmoty, balík má vyšší hustotu a díky tomu se snižují náklady na lisování i dopravu. O nadrcení slámy se postará 52 letmo uložených nožů, které ji jemně nařežou a diskové metače rovnoměrně rozhodí v celém záběru. Při rozkládání je důležité, aby byl rozhoz rovnoměrný, zajistí to pak rovnoměrné odebírání vody a dusíku, což vede k vyrovnaným porostům.

Chcete taky příští rok sklízet s jedničkou v šetrnosti? 

 

Právě teď je nejvýhodnější čas, pořídit si kombajn na další sezónu. 
Nechte nám kontakt a ozveme se


Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.