Farmlift jako součást hasičského sboru

Farmlift zvládne náročné logistické operace, manipulaci s hořícími elektromobily i záchranné operace během živelných katastrof. Není divu, že se v Německu stává Farmlift součástí hasičských sborů.
Po zhruba 12 měsících praktických zkoušek převzal okresní hasičský svaz v německém Dürenu, na podporu svých záchranných služeb, zařízení Farmlift 742.  Speciálně upravený Farmlift dorazil na centrální hasičskou stanici v Dürenu. Zde bude k dispozici dalším obecním hasičským sborům jako vozidlo pro speciální zásahové operace.

Terénní pracovník při katastrofách

Stále častěji se Farmlift používá při odklízení a vyprošťování během nebo po ukončení požárních operací. Například při rozebírání stále hořících sutin nebo odkrývání žhnoucích hnízd k hašení.

Během povodňové katastrofy v regionu v létě 2021 byl Farmlift použit k přepravě pytlů s pískem a k rychlé výstavbě provizorních hrází. Jeho terénní schopnosti a řízení všech kol zde byly jasnou výhodou.
"Teleskopický nakladač jsme zakoupili ze dvou hlavních důvodů. Prvním je, že hasičský sbor musí v dnešní době řešit stále více logistických operací. Druhým, že jsme hledali flexibilní a rychlé řešení pro vyprošťování poškozených elektrických vozidel v případě mimořádné události a jejich případný přesun do vyhrazeného hasicího kontejneru. 

S teleskopickým nakladačem jsme neměli žádné předchozí zkušenosti, takže jsme se pustili do vytvoření zadání požadavků a v rámci praktického testu jsme vyzkoušeli řadu možných aplikací. Hasičský sbor brzy zjistil, že zjistil, že škála využití nakladače je rozmanitější, než původně očekávali.“

Karlheinz Eismar, velitel hasičů okresu Düren.

Stvořený k práci v akci

"Na přepravu máme sice plošinový vůz, ale Farmlift jede přímo tam, kam potřebujeme. Pro tento účel byl vybaven vlastní sirénou, vysílačkou a celoplošnými modrými světly. Má také držáky pro přepravu dýchacích přístrojů. To poskytuje řidiči maximální ochranu před nebezpečným nadýcháním kouře při hašení požáru," říká Eismar.

Farmlift hasičského sboru v Dürenu má nosnost 4,2 tuny a výšku zdvihu 7 metrů. Je vybaven joystickem s proporcionálním ovládáním a snadno použitelnou reverzibilní pákou. Má pohon 4WD, pohon předních kol a krabí řízení. Má také inteligentní systém ochrany proti naklonění, který udržuje nářadí rovnoběžně se zemí. Balíček LED světel zajišťuje perfektní viditelnost všemi směry.

Vzhledem k tomu, že Farmlift je obsluhován různými záchrannými službami, jsou intuitivní ovládání pomocí joysticku a výborný výhled do všech stran obzvláště vítané. Tento multifunkční nástroj s širokou škálou využití by se rozhodně měl stát běžnou součástí výbavy hasičských sborů.

Žádaný pro civilní ochranu

"V současné době zaznamenáváme zvýšenou poptávku po modelech Case IH Farmlift ze strany hasičských sborů a dalších záchranných organizací a organizací pro řešení katastrof - a to nejen kvůli standardnímu červenému lakování.

Díky kompaktní konstrukci, multifunkční výbavě a modulárnímu nářadí je Farmlift ideální pro odklízecí práce po požárech i pro nejrůznější logistické úkoly při zvládání katastrof," říká Philipp Pamme, produktový manažer pro teleskopické nakladače ve společnosti Case IH.
 

Zaujal Vás Farmlift? Kontaktujte nás!


Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.