Je to osobnost a dost dobrý pomocník

Všestranný pomocník STEYR CVT na farmě pana Jaroslava Pokuty ze Skalice.

Skalice. Malebná vesnice v jižních Čechách, ve které žije přibližně 480 obyvatel. Dnešní název vesnice je odvozen od skály, na které se rozkládala původní stará osada. Proč se ale zmiňujeme o této obci? Skalice je totiž místem, kde se nachází rodinná farma pana Jaroslava Pokuty, majitele traktoru STEYR 6170 CVT.
 

HOSPODAŘENÍ V MALEBNÉ KRAJINĚ

 

Pan Jaroslav Pokuta hospodaří společně se svou rodinou na 270 hektarech zemědělské půdy. Farma se věnuje jak klasické rostlinné výrobě, tak také živočišné výrobě, která je v jižních Čechách velice rozšířena. Z celkové obhospodařované výměry je polovina určena pro trvalé travní porosty a další polovina je vedena jako orná půda. Farma se zaměřuje především na pěstování obilovin jako je pšenice, ječmen, triticale, kukuřice nebo krmného žita. Trvalé travní porosty jsou určeny pro pastvu dobytka a v průběhu roku jsou z nich sklizeny také balíky senáže a sena.

                                              DSC_0222-kopie.JPG


Pan Pokuta se v zemědělství pohybuje již přibližně 30 let. Jeho otec založil farmu v devadesátých letech, od roku 2011 je farma plně pod vedením pana Pokuty. Je nutné zmínit, že farma se také přirozeně rozvíjí a investuje nemalé finanční prostředky do rozvoje živočišné výroby nebo nákupu nových, moderních strojů.
 

VŠESTRANNÝ POMOCNÍK "CéVéTé"

 

Jedno takové rozhodnutí přišlo právě před dvěma lety, kdy se pan Pokuta rozhodl zakoupit nového pomocníka na svou farmu, který bude především všestranný a univerzální. Dobré vztahy s prodejci, servisní zázemí a blízká dostupnost do nedaleké Soběslavi, místa, kde sídlí společnost AGRO-partner, sehrály to, že pan Pokuta zakoupil traktor značky STEYR. Všestrannost a univerzálnost je u značky STEYR typická pro modelovou řadu CVT, takže se pan Pokuta rozhodl pro tuto řadu a konkrétně zvolil model 6170 CVT.

                                             DSC_0227-kopie-(1).JPG


Když jsme tuto rodinnou farmu navštívili, bylo právě období zimního klidu a „CéVéTéčko“ stálo pod střechou. Během roku se ale jinak téměř nezastaví, protože se jedná na farmě o hlavní traktor, který má na starosti většinu tahově náročných prací. Na jaře traktor pracuje s kompaktorem a smyky při předseťové přípravě, následně zajištuje i samotné setí. Když přijdou na řadu senáže a sklizen sena, je CVT zapojeno do sečení s žací dvojkombinací o záběru 6,4 metru. Během žní pracuje s návěsem a na podzim se opět zapojuje do zpracování půdy a setí.
 

STEYR JE OSOBNOST


Když jsme se pana Pokuty zeptali na otázku, co pro něj STEYR CVT znamená, odpovídá nám takto: „CVT je ztělesněním traktoru s výbornými technickými parametry a mimořádnou univerzálností. Traktor je zkrátka vhodný pro jakoukoliv práci. Díky plynulé převodovce CVT je velmi lehce ovladatelný, to se projeví především na plynulosti jízdy a tím spojené spotřebě paliva, která se pohybuje na velmi dobrých hodnotách (setí 3 l/ha, příprava 4,2 l/ha). Kabina traktoru je vysoce komfortní a pohodlná, motor je velmi tichý. Je to zkrátka osobnost a dost dobrý pomocník,“ dodává pan Pokuta na závěr naší návštěvy.