„Kombajn chci jedině červený. Kvalita zrna je pro mě stěžejní parametr.“

Při výběru nového kombajnu hledal pan Krupička po celém světě objektivní reference s důrazem na kvalitu zrna. Nakonec se rozhodl pro kombajny Axial-Flow ® a svého rozhodnutí nelituje.
Novodobá historie SALIMA družstva Velim spadá do roku 1993, kdy se v rámci restituce začalo bývalé družstvo rozpadat na malé části. „V mých očích byla hrozná škoda, že se velký fungující podnik drobí mezi malé podnikatele a děti sedláků, které už mnohdy o zemědělství ani neměli zájem. Proto jsem chtěl družstvo zachránit a založit akciovou společnost nebo s.r.o. Tenkrát mi spousta místních řeklo, že mi svoje podíly přenechají, ale jen v případě, že znovu založím družstvo. Byli na něj zvyklí a hlavně věděli, že družstvo toho pro obec v minulosti hodně udělalo. A tak jsme v porevolučních časech udělali politicky velmi nepopulární krok a znovu jsme založili družstvo,“ vzpomíná na složité začátky předseda družstva pan Ing. Zdenek Krupička.

Od chovu prasat a hovězího dobytka museli z ekonomických důvodů postupně upustit a v současné době je hlavní činností družstva Velim rostlinná výroba. Na 720 ha pěstují klasické plodiny jako je pšenice ozimá, ječmen jarní, řepka nebo kukuřice na zrno. Jejich pestrému osevnímu plánu vyhovují červené kombajny Axial-Flow®, u kterých není přechod z plodiny na plodinu nijak složitou záležitostí. Jednoduchost kombajnů, ale nehrála při výběrů stroje hlavní roli.
„Hlavní prioritou pro mě vždy byla kvalita sklízeného zrna. Když jsem v roce 1996 koupil první vytřasadlový kombajn s šestimetrovou lištou, měl jsem s poškozeným zrnem docela problémy. Když následně přišel čas na nákup nové sklizňové techniky, vybíral jsem mezi čtyřmi značkami – John Deere, New Holland, Claas a CASE IH. Žádná jiná značka nepřipadala v úvahu.

Po celém světě jsem tenkrát sháněl objektivní reference a zaměřoval jsem se především na kvalitu zrna a minimální ztráty. Nakonec jsem v Litvě sehnal kvalitní informace s rozborem sklizeného zrna, ve kterém byly právě tyto 4 značky zastoupené. A na základě těchto detailních rozborů se rozhodl pro CASE IH. Podle mě nic lepšího není.“
Ing. Zdenek Krupička, předseda SALIMA družstva Velim
První kombajn červené barvy, který ve Velimi sloužil, byl Axial-Flow® 8120 s jednou z prvních MacDon lišt v České republice. Osvědčil se a splnil vše, co od něj pan Krupička očekával. Není tedy divu, že při obnově vozového parku sáhl pan Krupička opět po červeném kombajnu: „Jsem sice John Deerák, ale co se týče kombajnů, tak ten chci jedině červený. Kvalita zrna je pro mě stěžejní parametr. Zároveň to zrno chci dostat všechno pod střechu a nechci ho nechat ležet někde na poli.“
 
V současnosti má SALIMA družstvo Velim dokonce dva kombajny CASE IH s axiálním výmlatem - 9250 a 7250 – které dodával autorizovaný dealer techniky CASE IH firma AGRISYSTEM. Menší Axial-Flow® 7250 má variabilní pohon vkládání, díky kterému si může obsluha měnit otáčky plynulého vkládání a žacího adaptéru. Tuto funkci využívají především při sběru kukuřice. Dle předsedy družstva materiál prochází kombajnem plynuleji, zrno je sklizeno s minimálním poškozením a vyčištěné dle nastavení.

U obou dvou strojů mají ve Velimi opět i MacDon lišty, které se osvědčili při sklizni polehlých a nízkých porostů. „S MacDonem nemám strach, že necháme něco ležet na poli. MacDon skutečně krásně kopíruje a nemá problém sebrat ani velmi nízký porost. Žádná hydraulika nebo elektronika se v tomto nemůže rovnat mechanické kopíraci. Má minimální ztráty a výborný je i plynulý tok hmoty, díky kterému má kombajn minimální spotřebu a neucpává se,“ chválí Krupička výběr lišt MacDon.
Oba kombajny Axial-Flow® mají zabudovaný drtič X-tra. Většinu slámy ve Velimi drtí a jsou spokojeni s velmi jemně nařezanou a rovnoměrně rozhozenou slámou, v celé šířce záběru žacího adaptéru. Na části svých pozemků slámu v družstvu také řádkují a následně odváží a míchají s organickým hnojivem: „Vyhovuje mi, že je sláma najemno nadrcená, dobře se sní manipuluje a při svážení se jí do vozu vleze mnohem víc.“