Končí žně a mladým demojezdcům i letní brigáda.

Naši demojezdci už dva měsíce jezdí po celé republice, od zákazníka k zákazníkovi a předvádí moderní kombajn značky CASE IH.

Hlavní část žní se blíží k závěru. Deště sice sklizeň zkomplikovaly, ale znovu se jede na plno. „Normálně říkáme, že do 15. srpna musí být sklizeno, teď už máme ranní rosy, krátký den, ale ráno po deváté kombajny vyjíždí a jezdí až do noci. Řada lidí je od půlky srpna, kdy se udělalo hezky, na poli třeba i do čtyř do rána. A tak si myslím, že do konce týdne bude velká část uklizená a příští týden budou zbývat jen nějaké poslední zbytky,“ odhaduje produkt manažer AGRI CS Roman Nedoma. Právě on má žně, konkrétně předváděcí jízdy kombajnů u zákazníků během žní na starost.

A jede naplno. On i kombajny. „Když pršelo první den, druhý den, říkal jsem si: Skvělé, aspoň si odpočinu. Ale když už pršelo třetí a čtvrtý a pátý a desátý den, začal jsme být nervózní. Čím víc do polí prší, tím víc klesá kvalita úrody,“ konstatuje Nedoma.

Je středa před polednem. Roman právě přijíždí na pole k zákazníkovi v Hlince v Moravskoslezském kraji na hranicích s Polskem. „Ahoj Romane, zrovna řešíme kombajn, potřebovali by pomoct někde od Bruntálu, dali nám číslo, máme se ozvat,“ říká produkťákovi prázdninový demojezdec Michal Kuchařík. „Kolik toho mají? Dvě stě hektarů? Můžeme to zkusit,“ odpovídá Nedoma.

Na konci žní, kdy všichni finišují, je taková pomoc k nezaplacení. „Pomáháme takto našim zákazníkům a známým. Někteří volají, že mají volné kombajny, jiní zase, že potřebují volný kombajn. Snažíme se je propojit, aby si vzájemně pomohli.“

„Tak jak to vypadá?“ ptá se Roman na výsledek žní Petra Školy, na jehož poli právě pracují naši demojezdci. Na poli jezdí dva kombajny. Červený CASE IH je farmářův starší Axial-Flow® 8120 a druhý moderní nový stroj Axial-Flow® 82500 právě představují v akci naši dva demojezdci. „Je to fungl nový kombajn. Chtěli jsme ukázat, co je nového, co stroj umí, kam se to posunulo,“ vysvětluje Roman.

„Náš kombajn už má nějaký ten křížek,“ říká farmář Petr Škola.
„Uvažujeme proto o tom, že bychom si koupili nový, tak teď diskutujeme o tom, co, jak a kde.“

„Jsme atrakcí, jako když přijedou kolotoče.“

Michal Kuchařík a Honza Hudeček, dva prázdninoví demojezdci, už dva měsíce jezdí po celé republice, od zákazníka k zákazníkovi a předvádí moderní kombajn značky CASE IH. Na letní brigádu se přihlásili přes inzerát, který zveřejnili kolegové z AGRI CS. „Jsou šikovní, jsem s nimi spokojený,“ pochvaluje si studenty Roman Nedoma.

Michal a Honza jsou soběstační a cestují, kam je potřeba. Než vjedou na pole, stroj otevřou, ukáží, předvedou, co je nového, a popíší zajímavosti. „Když náhodou nevíme, doplní nás prodejce nebo Roman, ten je vždycky na telefonu pro případ, že se najde nějaká záludná otázka,“ říká Honza.

Od 10. července, co na žně vyrazili, najeli už víc jak 1400 kilometrů. Na kontě mají sklizeno 350 hektarů. „Kolik nás toho ještě čeká, nevím. Co přijde, to uděláme,“ říká Honza Hudeček, který je i úspěšným influencerem. Jeho instagramový profil s videi ze žní sleduje více než jeden tisíc fanoušků.

Přemísťují se po běžných silnicích rychlostí zhruba 40 kilometrů v hodině. Při hledání tras musejí myslet i na to, aby trasa vedla po velké široké a pěkné silnici. „S plánováním trasy je to komplikovanější. Občas nás zavedla navigace tam, kam neměla, třeba k úzkému mostku, ten s kombajnem neprojedeme. Tak jsme se zasmáli a nějak se prostě vymotali.

Nepříjemnost? Řidiči na cestách. „Občas to vypadá i na bouračku. Nejhorší je, když začnou předjíždět a nevidí před nás. To jdeme na brzdy, aby se před nás auto s netrpělivým řidičem schovalo,“ shodují se oba.

Když někam přijedou, vidí je rádi především děti. „Přijeli kolotočáři! Přesně tak to vypadají, když vjedeme s kombajnem do vesnice. Lidi vybíhají, dívají se, chtějí se svézt, fotografovat. Jezdí za námi i fotografové, fandové do zemědělské techniky. Lítají s drony, foťáky po poli, jsou třeba rádi, když zapneme světla a uděláme jim trochu světelnou show,“ vypráví Honza Hudeček. Tomu se do puntíku splnil dětský sen. „Je to opravdu tak, vždycky jsem chtěl jezdit kombajnem a podařilo se mi to, dokonce řídím ten největší, co existuje,“ směje se Honza. Jeho rodina měla k hospodaření blízko. „Mám to v krvi,“ říká a ukazuje vytetovaný traktor na levém předloktí.

Pochází z vesnice u Hranic na Moravě. Je čerstvým opravářem zemědělských strojů a ve studiu pokračuje dál, dodělává si nástavbu v oboru Lesní zemědělský mechanizátor. Na kombajnu byl už krátce vloni, takto intenzívně, a navíc jako demojezdec, je poprvé. „Spokojenost, dobrá mašina, šlape to, líbí se mi to. Dokud mě to bude bavit, budu takto jezdit.“

A z čeho je nejvíc nadšený? „Líbí se mi lišta MacDon, to je paráda, skvělá do ležatých porostů a křivých terénů, ušetří to hodně práce. A ta jednoduchost v nastavení mlátičky, úplná bomba, dá se to rychle pochopit, prostě skvělé.“
Honza Hudeček
Jezdí takto s kombajnem už třetí léto. Dva roky byl ale jen klasický kombajnér. Letos si vyzkoušel, jaké to je být demojezdcem. „Je mnohem zajímavější předvádět stroj zákazníkům, je to změna a tu jsem chtěl.“ Michal pochází z Jamolic, kousek od jaderné elektrárny Dukovany. Má čerstvě maturitu na strojní průmyslovce a pokračovat bude studiem na vysoké škole, obor Provoz zemědělské techniky. Kde se vidí za pět let zatím neví.

„Teď mě baví jezdit s kombajnem, je zajímavé procestovat celou republiku, všude něco, zážitky, ale je mi jasné, že až budu starší a třeba budu mít vlastní rodinu, asi to úplně neklapne být dva měsíce v tahu pryč. To je nereálné, proto si to užívám,“ říká Michal.
Michal Kuchařík