Levná navigace FJDynamics ušetří čas i peníze

Gajdošovi z Břeclavi využívají nově navigaci FJDynamics pro precizní zemědělství, kterou lze připojit k zemědělským strojům různých značek a jejíž pořizovací náklady se drží doslova při zemi.
Výhody precizního zemědělství jsou v zemědělské veřejnosti běžně známé. Pracovat efektivně a úsporně, bez chyb, s minimálním překrytím, dlouho do noci. Mnoho farem však mohou odradit vysoké pořizovací náklady, které je potřeba pro všechny tyto výhody vynaložit. My však právě pro tyto farmy přicházíme se zajímavým řešením v podobě automatického řízení od firmy FJDynamics. Ta vyvinula jednoduchý naváděcí systém vhodný pro různé zemědělské stroje s přesností 2,5 cm za velmi zajímavých cenových podmínek.
Pan Gajdoš z Břeclavi si jako jeden z prvních v republice navigaci FJDanymics pořídil. Ve svém starším stroji značky Case IH ji má nainstalovanou  přibližně půl roku.
 
Při výběru hrála hlavní roli pořizovací cena, která je opravdu nízká. Taky se mi líbilo, že je přenosná a můžu ji používat na různých strojích. Na některých strojích nemáme navigaci vůbec. Na velkých traktorech je, ale třeba bez asistovaného řízení, takže mě zaujala tím, že ji můžeme přehazovat ze stroje na stroj,“ vyzdvihuje hlavní výhody navigace Gajdoš.
Systém FJDynamics je řízený pomocí signálu RTK, který umožňuje práci s přesností na 2,5 cm.  „Ten rozdíl při přechodu na RTK byl opravdu viditelný. Měli jsme z toho z počátku strach. Máme některé pozemky přímo na hranici ze Slovenskem a báli jsme se, že tam nebude mít signál dosah, ale AGRI CS nám spolu s navigací zřídila i vlastní RTK signál a funguje to naprosto bez problému,“ popisuje Gajdoš.

"Navigace přináší úsporu především v tom, že Vám šetří čas. Když si musí člověk všechno hlídat od oka, trvá práce mnohem déle a výsledek není stejně nikdy tak precizní, jako pomocí asistovaného řízení,“ vysvětluje Gajdoš a dodává, že při práci s navigací tak ušetří spoustu času. Velký přínos vidí i v tom, že při setí využije plný záběr secího stroje bez vynechání nebo překrytí. 
 „Když si do navigace při setí nahraju každý řádek, stačí už jen následně dojet k němu a traktor si sám najde jeho začátek a jede přesně po jeho linii až nakonec. Díky tomu můžu pohodlně plečkovat a nemusím mít strach, že si něco zničím.

Hlavní přínos vidím v celkové úspoře. U přípravných prací a setí šetříte především čas. U postřiků a hnojení už šetříte i materiál, protože nestříkáte zbytečně mimo. Vyhnete se i tomu, že třeba nedostříknete a uškodíte tím rostlinám.“ 
 
Radek Gajdoš
Majitel si pochvaluje i celkovou jednoduchost, se kterou lze navigaci obsluhovat: „První instalace nám trvala asi 4 hodiny, ale myslím si, že napodruhé ta doba bude výrazně kratší. S navigací jsem se naučil asi za hodinu. Bylo to naprosto bez problémů. Na nějaké zdlouhavé seznamování navíc nebyl čas, navigaci jsme nainstalovali a pár dní na to už jsme s ní seli.“  

K jednoduchosti přispívá podle Gajdoše i ovládání v češtině a dobře přeložený manuál. „Já myslím, že to zvládne obsluhovat každý. Navigace nás vždy srozumitelně vybídne k tomu, co je třeba udělat při dalším kroku. A dokonce nás i upozorní pokud by bylo něco špatně. Například, když jedu příliš rychle, upozorní mě, že to může ovlivnit přesnost práce,“ ukazuje Gajdoš na 10“ displeji.
Hlavním měřítkem je pro Gajdoše návratnost:  „Vzhledem k nízkým pořizovacím nákladům a všestrannosti využití můžu s jistotou říct, že se nám navigace za rok zaplatí.“  Vedle této priority si chválí i technickou podporu, která dokázala problém s aktualizacemi vyřešit po telefonu za pouhé dvě minuty. 

Gajdošovi mají polnosti o rozloze 800 ha v soukromém vlastnictví od 90.let. Pěstují pšenici, ječmen, proso, oves, slunečnice, kukuřici i hrách. Kromě rodiny mají i dva stálé zaměstnance. S  AGRI CS Hustopeče spolupracují Gajdošovi od roku 2007. „Jsem vždycky maximálně spokojený. Stroj se může porouchat vždycky a AGRI CS je vždy schopné okamžitě řešit servis a zapůjčit náhradní stroj. Tenhle přístup je vlastně hlavní důvod, proč je tady už tolik let všechno červené,“ poukazuje pan Gajdoš na své červené traktory CASE IH.