Lis RB 545 Silage Pack v testech Landwirt

JEDEN PŘEJEZD = DVĚ PRACOVNÍ OPERACE. Kombinovaný lis CASE IH RB 545 s baličkou.

Díky kombinaci lisu s integrovanou baličkou RB 545 Silage Pack je možné, během jediného přejezdu, vytvořit velmi kvalitní balíky senáže. Konstrukce stroje je kvalitní a kompaktní. Pojďme odhalit techniku stroje.

 

RB 545 SILAGE PACK MÁ VYSOKOU VÝKONNOST


Lis RB 545 s pevnou lisovací komorou se vyrábí buď jako samostatný lis nebo s integrovanou baličkou pod názvem RB Silage Pack, jež je v současné době špičkovým modelem řady lisů na kulaté balíky od firmy Case IH. Základní koncepce tohoto produktu se odvíjí od osvědčené a vysoce kvalitní techniky norské společnosti Orkel, kterou v roce 2012 převzala společnost CNH. Od této doby se stroje vyvíjí a prodávají v červené barvě pod značkou Case IH.
 

Model RB 545 je hardwarově a softwarově upraveným nástupcem modelu RB 544 a je vyráběn v závodě CNH. Tato nová generace se vyrábí již třetím rokem. Pro potřeby praktického testu nám byl poskytnut stroj s největšími pneumatikami 560/ 45R22,5 s tandemovými nápravami. Jako tažný traktor jsme použili model Steyr 4145 Profi se spodním závěsem K80. Z hlediska bezpečnosti je stroj sériově vybaven dvouokruhovými vzduchovými brzdami. Pro pohon lisu je zapotřebí trvalý pohon kardanem, dále je nutné připojení hydraulického vedení. Jeden jednočinný hydraulický okruh pro ovládání sběrače, jeden dvojčinný hydraulický okruh s load sensing snímačem zatížení pro ovládání řezání nožů a výklopného dna – DROP FLOOR, pro případ ucpání lisovanou hmotou, a další jednočinný hydraulický okruh pro odpojení rotoru – ROTOR DECLUTCH, určeného taktéž pro řešení případu ucpání stroje.

 

SBĚRACÍ ÚSTROJÍ PICK-UP

 

Sběrací ústrojí Pick- up se skládá z pěti řad sběracích prstů, které se pohybují po zakřivené dráze. Toto řešení má za následek konzistentní a výkonné vkládání. Každá řada prstů pak nabírá menší množství sklízeného materiálu z řádku, což vede k hladkému, nepřetržitému průchodu ze sběrače do podavače. Efektivita a čistota sběru je patrná i v podmínkách sběru krátkého materiálu.

Průměr podávacích prstů je 5,5mm, sběrná šířka 2,20 m. Po stranách má sběrač umístěna podpůrná kolečka, která lze objednat i v natáčecí verzi a dvě pružiny pro plovoucí kopírování terénu. Umístěním pružin do různých otvorů, lze nastavovat změny kopírování terénu. Zvedání sběrače je ovládáno dvěma hydraulickými válci.

 

ROTOR A ŘEZÁNÍ


Řezací rotor o průměru 470mm obsahuje dvojité prsty tloušťky 10mm, uspořádané do písmene W, vyrobené z oceli Hardox 400. Dojde-li k zahlcení lisu, existuje hned několik řešení, jak jej opětovně zprovoznit. Funkcí DROP FLOOR, řízenou z ovládacího terminálu AFS 700 s technologií ISOBUS, lze hydraulicky snížit podlahu pod rotorem. Díky speciální geometrii dna pod řezacím prostorem, dojde k otevření přední a zadní části lisu a tím k uvolnění hmoty. Při úplném zacpání stroje, lze rotor uvolnit ručně dlouhou pákou a materiál pak vyjmout z přední části přes sběrač.

Dalším řešením je pak odpojení hydraulického rotoru ROTOR DECLUTCH instalovaném na našem zkušebním stroji. Pokud by i tak stav přetrvával, je dále možné přes ovládací monitor odpojit sběrač a vkládací rotor od lisovací komory s následným svázáním a vyhozením balíku z lisovací komory a tím obnovit plynulý tok hmoty. Řezací ústrojí se skládá z 20 nožů, které se mechanicky přepínají zvnějšku 0/ 10A/ 10B/ 20. Teoretická délka řezání je 52mm.
 

ROBUSTNÍ LISOVACÍ VÁLCE

 

Lisovací komora šířky 1,22m, obsahuje celkem 18 robustních profilových válců. Výsledkem jejich práce jsou balíky o průměru 1,25m. Na žádoucí zaplnění komory je obsluha vždy upozorněna hlasitou zvukovou signalizací. V reakci na to je nutné zastavit další sběr materiálu, aby nedošlo k nežádoucímu zatížení traktoru nebo vačkové spojky v hnacím ústrojí.

 

VÁZÁNÍ DO SÍTĚ NEBO FOLIE

 

Balíky lze vázat do sítě či do folie, přičemž nastavení změny materiálu je velmi jednoduché. Stačí provést rychlou volbu nastavení na barevném dotykovém terminálu AFS 700. V lisu je zakomponován úložný prostor na dvě volné role.

Zpracováno pomocí podkladů z webové stránky: https://www.landwirt.com/Case-IH-Press-Wickelkombination-RB-545-SilagePack-im-Praxistest,,19811,,Bericht.html

Lis RB 545 Silage Pack v testech Landwirt