LUXXUM 120 na farmě Ing. Taťány Lančové

Tradice rodinného hospodaření společně s technikou značky CASE IH na farmě rodiny Lančových.

Ing. Taťána Lančová hospodaří celkem na 100 hektarech zemědělské půdy od roku 2016. Počátky této rodinné farmy sahají ale až do roku 1991, kdy na 20 hektarech začal hospodařit její otec, který se k zemědělství dostal, jak to tak bývá, po vzoru svých rodičů. Ani jeho dcera není výjimkou. V letošním roce úspěšně ukončila inženýrské studium oboru Všeobecné zemědělství na Mendelově univerzitě v Brně a na plno se pustila do rozvoje svého podnikání. Společně se svým otcem tak aktuálně obhospodařují 390 hektarů zemědělské půdy. Na farmě jim navíc ještě vypomáhají ostatní rodinní příslušníci. Pestrost pěstovaných plodin je velmi rozmanitá – od pšenice, ječmene, řepky až po brambory, sóju nebo jetel na semeno. Pozemky se nacházejí převážně ve svazích na jílovitých půdách.

Nový zástupce značky CASE IH není na farmě jediným zástupcem tohoto výrobce. Jedním z prvních polních a výkonných traktorů na farmě byl zástupce řady MAGNUM 7210. I přesto, že traktory této řady slaví v letošním roce 30 let, na farmě je traktor stále využíván. Druhým zástupcem z rodiny CASE IH je pak model CVX 140 osazený čelním nakladačem. Tento traktor je využíván v dopravě, pro lehčí polní práce jako je příprava půdy, dále v pícninách v agregaci s žacími stroji nebo pro hnojení s rozmetadlem.

 

Výběr nového traktoru


Nový traktor, který si Taťána Lančová na začátku roku 2018 pořídila, je model LUXXUM 120 od značky CASE IH, který se svým výkonem řadí mezi zástupce střední výkonové třídy nabízející tři modely s výkonem od 100 do 120 koní. Modelová řada LUXXUM navazuje na úspěšné a oblíbené modely FARMALL U Pro. Je důležité zmínit, že traktory této řady jsou navrženy samotnými rakouskými zemědělci, proto si na traktoru můžeme všimnout propracovaných detailů a rakouské preciznosti. Proto, že jsou tyto traktory navrženy a následně i vyráběny v Rakousku, jsou dokonalou volbou i pro české zemědělce. Traktory LUXXUM vynikají perfektní manévrovatelností, vysokou úrovní komfortu a bezkonkurenčním výhledem v porovnání s ostatními traktory této výkonové řady.

„Pro pořízení Luxxuma jsem se rozhodla především díky výborné nabídce, kdy cena stroje odpovídala jeho výkonu a užitným vlastnostem. Traktor jsem si pořídila od autorizovaného prodejce CASE IH, společnosti BV – Technika, která sídlí v Polance nad Odrou. I vzdálenost servisního střediska hrála v tomto případě velkou roli a do Polanky je to od nás co by kamenem dohodil. Navíc máme na farmě se servisem BV – Techniky výborné zkušenosti, a tak nic nebránilo tomu, aby se na farmě usadil další červený traktor,“ říká Ing. Lančová, majitelka traktoru LUXXUM 120.

 

LUXXUM. Prvotřídní traktor z Rakouska


Srdcem traktoru je čtyřválcový motor o objemu 3,4 litru od společnosti FPT. Traktory CASE IH pro splnění emisních limitů využívají technologii následné úpravy spalin, která v této třídě ve svém systému neobsahuje filtr pevných částic DPF, diesel-oxidační katalyzátor DOC a nevyužívají se ani zpětné recirkulace spalin pomocí EGR ventilu. Nejenom, že tento systém zvyšuje životnost samotného motoru, ale přispívá také k dosažení výborné spotřeby paliva.

Všechny traktory modelové řady LUXXUM mají ve standardní výbavě novou automaticky řazenou převodovku s 32x32 rychlostmi, která je typická pro traktory vyšších modelových řad. K dispozici máte čtyřstupňový Powershift řazený pod zátěží bez použití spojky mezi jednotlivými převodovými stupni. Bezkonkurenčně hladká a plynulá změna směru jízdy navíc umožňuje naprogramovat převodové stupně pro daný směr jízdy, na které se automaticky zařadí při reverzaci a zpět. Automatické řazení pro silniční režim se jednoduše aktivuje stiskem tlačítka na loketní opěrce Multicontroller. Na přání mohou být traktory vybaveny funkcí ActiveClutch, která umožňuje zastavení traktoru pouze pomocí brzdového pedálu bez použití spojky. Tato pokročilá funkce je obzvláště výborná pro práci s čelním nakladačem nebo pro práci v dopravě.

K vysokému komfortu obsluhy přispívá nový systém odpružení přední nápravy, dále odpružená kabina nebo prostorná čtyřsloupková kabina s jednodílným čelním sklem a velkým střešním oknem vhodným pro práci s čelním nakladačem CASE IH LRZ. Hlavní změnou u těchto traktorů je jednoduchá loketní opěrka Multicontroller, která byla převzána z traktorů vyšších výkonových řad. Obsluha tak na jednom místě najde všechny důležité ovladače pro ovládání převodovky nebo hydraulického systému včetně integrovaného joysticku pro čelní nakladač.

Hydraulický systém pohání úsporné axiální čerpadlo o výkonu 80 l/min ve standardu nebo na přání lze traktory LUXXUM osadit čerpadlem o výkonu až 100 l/min. K dispozici jsou až čtyři elektronicky ovládané okruhy hydrauliky. LUXXUM je ve své třídě jediným zástupcem, který nabízí zadní čtyř rychlostní vývodový hřídel (540/540E/1000 a 1000E ot/min).

 

Široké využití v průběhu celého roku


„Traktor jsem na farmu pořizovala pro drobnější práce a tzv. „popojíždění“, když je potřeba něco odvést apod. Luxxum je využíván především v pícninářství – sečení, obracení a shrnování. Právě pro potřeby práce s žacím strojem je vybaven předním vývodovým hřídelem. Ve žních nebo při sklizni brambor pracuje v agregaci s návěsem a v období zimních měsíců je nasazen v zimní údržbě pro místní obce. Traktor má v současné době najeto více než 500 motohodin a jsem s ním velmi spokojená. Oceňuji komfort traktoru, výborné odpružení a pohodlnou sedačku řidiče. Traktor dále nabízí obsluze výborný výhled a díky malému poloměru otáčení je velmi obratný i při práci na svažitých pozemcích. Ovládání je velice jednoduché. Co mě překvapilo, je síla, kterou traktor má – ani v agregaci s velkým návěsem v kopcích traktor neztrácí výkon a je stabilní,“ zdůrazňuje přednosti traktoru majitelka traktoru.

 

Třešnička na dortu


Protože jako každá žena má i Taťána Lančová ráda detaily, rozhodla se proto pořídit svůj nový traktor ve speciální červené metalíze.