MAGNUM 310 v ZOD Olešník

Další zástupce modelové řady MAGNUM v Zemědělském obchodním družstvu Olešník.

InJen pár kilometrů od zemědělského družstva NOVA Dříteň, ze kterého jsme vám přinesli předchozí reportáž, se nachází podnik s názvem ZOD Olešník. Zemědělské obchodní družstvo Olešník hospodaří přibližně na 1 500 hektarech zemědělské půdy. Typy půd jsou velmi rozmanité, od lehčích písčitých až po těžké hlinité, v osevním postupu se nachází plodiny jako je pšenice, řepka, ječmen nebo kukuřice. Většina výměry kukuřice je určena pro výrobu kukuřičné siláže pro bioplynovou stanici o výkonu 700 kW, která byla uvedena do provozu v roce 2011.
 

Podnik v barvách červené


Když přijedete do družstva na dvůr, uvidíte zde červenou barvu od traktorů až po sklízecí mlátičky, v podniku vlastní dva modelyjeden z prvních kombajnů řady AF 2388 Exclusive a model AFX 8010. V zastoupení traktorů CASE IH zde najdeme průřez od modelů JX, MXU až přes velmi oblíbené traktory řady PUMA.
 

Nejpočetnější zastoupení zde však má modelová řada MAGNUM. Zemědělské družstvo Olešník vlastnilo jeden z prvních Magnumů 7220 v ČR, dnes má traktor odpracováno již kolem 24 000 motohodin. Poté jsme pořídili MAGNUM 250, ten jsme ale poté vyměnili za model MAGNUM 335 kvůli toho, že jsme potřebovali vyšší výkon traktoru pro agregaci s hloubkovým kypřičem. Nejnovějším přírůstkem v červené flotile strojů je nová generace traktoru MAGNUM, konkrétně model 310,“ sděluje na úvod mechanizátor podniku, pan Ladislav Valek.

 

Sázka na klasickou převodovku

 

Traktor byl do podniku pořízen především jako výkonná posila strojového parku, protože jako ve většině podniků je problém s obsluhami strojů, kdy jeden výkonný traktor musí nahradit více menších. CASE IH MAGNUM 310 plní v podniku funkci traktoru předurčeného k těžkým pracím. „Chtěli jsme těžký traktor vhodný do pole, zvolili jsme provedení s klasickou Powershift převodovkou. Dle mého názoru je plynulá převodovka CVXDrive do pole zbytečná, dobré zkušenosti s plynulou převodovkou však máme u traktoru PUMA CVX, který je nasazen v průběhu roku především v dopravě. Je důležité vědět, na co traktor převážně chcete využít a dle toho si správně vybrat,“ pokračuje v rozhovoru mechanizátor.
 

Zkušená obsluha je základ

 

Traktor byl do provozu uveden na jaře roku 2019 a v době naší návštěvy měl odpracováno přibližně 510 motohodin. Mezi hlavní pracovní náplň traktoru patří podmítky, příprava půdy nebo orba, pro zvýšení využití traktoru je nasazen při dusání na jámě, kde se využije jeho velké hmotnosti. Jak nám prozradil pan mechanizátor, s traktorem jezdí pan traktorista, který má zkušenosti již s předchozími generacemi.

„Traktor se mi velmi líbí, oproti předchozím generacím bych řekl, že bylo zapracováno na systému odpružení, je velmi pohodlný. Kabina traktoru je velmi prostorná, co se týče ovládání, jsem zvyklý na klasické ovládání, takže se mi na Powershift převodovce líbí její síla v tahu. Spotřeba například při agregaci s kompaktorem o záběru osmi metrů se pohybuje přibližně kolem 8 l/ha, ale je to vždy dáno podmínkami a typem půdy,“ popisuje traktor pan Zdeněk Eibl.

Máte-li zájem o pořízení traktoru MAGNUM, využijte možnost atraktivní výhody nadstandardní výhody 2 000 hodin nebo 2 roky. Více informací zjistíte v sekci akční nabídky

Pro více informací kontaktujte svého autorizovaného obchodního zástupce CASE IH