MAGNUM 380 CVX v podniku Agrodružstvo Brázdim

MAGNUM 380 CVX pracuje v podniku AGRODRUŽSTVO Brázdim v roli výkonného polního tahače.

V okrese Praha-východ nalezneme malou vesnici s přibližně 650 obyvateli. Vesnice se jmenuje Brázdim a sídlí zde stejnojmenný podnik pojmenovaný jako AGRODRUŽSTVO Brázdim. Podnik se svým zaměřením soustředí na rostlinnou výrobu, ve které se zabývá pěstováním ječmene, řepky olejky a pšenice. Vedlejším oborem společnosti je posklizňová úprava zrnin (sušení, čištění nebo chemické ošetření). AGRODRUŽSTVO Brázdim je dlouholetým uživatelem a majitelem traktorů značky CASE IH. Ve flotile traktorů bychom našli zástupce PUMA 160 a 225. Z velkých kolových traktorů se pak jedná o traktory MAGNUM, kterých podnik vlastní rovnou několik. Konkrétně se jedná o modely MAGNUM 335, 340 ve výročním lakování Silver Edition a na podzim loňského roku se podnik rozhodl zakoupit nejsilnějšího zástupce této řady – MAGNUM 380 s převodovým ústrojím CVX, který dosahuje maximálního výkonu 435 koní. Právě poslední zmiňovaný model nás zajímá nejvíce, proto jsme v polovině měsíce srpna navštívili při práci pana Petra Pšeničku, obsluhu traktoru.

„Proč jsme se v podniku rozhodli pro pořízení tohoto traktoru je jednoduché. Především nás k tomu vedla dlouholetá zkušenost s traktory značky CASE IH a zároveň také kvalitní servis, který nám zabezpečuje servisní středisko AGRI CS TišiceTyto dva kritéria jsou při výběru nového stroje asi nejdůležitější, proto nebyl důvod měnit značku, ačkoliv jsme si vyzkoušeli i traktory konkurenčních výrobců. Navíc je nutno dodat, že MAGNUM je u nás v podniku osvědčený kolový polní tahač, takže jsme věděli, co si pořizujeme,“ říká Petr Pšenička, obsluha traktoru.

 

MAGNUM. Traktor stvořený pro těžkou dřinu na poli


V podniku plní traktor funkci silného polního tahače. K tomu traktoru dopomáhá i maximální výkon 435 koní. Během roku je traktor nasazen především během jarního a podzimního zpracování půdy a přípravy na setí, v průběhu žní je pak agregován s podmítačem nebo podrývákem. K dosažení výborných tahových vlastností traktoru dopomáhají nízkotlaké pneumatiky Michelin, kdy jsou na přední nápravě osazeny pneumatiky o rozměru 650/60 R 34 a na zadní nápravě 900/60 R 42. Traktor je dále ideálně dotížen závažím v zadních kolech a předním závažím o hmotnosti 1000 kg v předním závěsu pro správné rozložení hmotnosti na zadní a přední nápravu.

Během naší návštěvy jsme traktor zastihli při práci s radličkovým kypřičem o záběru 5 metrů při přípravě před setím řepky olejky. Traktor pracoval s kypřičem v hloubce 17 centimetrů, pojezdová rychlost se pohybovala v rozmezí 10 až 12 km/h při konstantních otáčkách motoru mezi 1680 až 1750 ot/min. Díky těmto parametrům traktor dosahoval průměrné spotřeby paliva 15 l/ha a výkon soupravy se pohyboval kolem 4 hektarů za hodinu. Traktor při zpracování půdy pracuje s automatickým naváděním AccuGuide, kde se při zpracování půdy využívá úrovně signálu EGNOS, který pracuje s přesností +/- 10 centimetrů.

„Důležitým požadavkem při výběru nového traktoru byla také šířka jeho obutí, která je velmi důležitá pro přenos výkonu a dobrou trakci. Nízkotlaké pneumatiky ve spojení s dofukem pneumatik přispívají k lepšímu tlaku na půdu, který je pro zlepšení stavu půdy nemálo důležitý.  Na traktoru se mi velmi líbí jeho výkon, traktor táhne, přitom se nezahřívá a pracuje při optimálních otáčkách motoru. Proč jsme traktor zvolili s CVX převodovkou? Mnoho lidí říká, že CVX je pro polní práce nevhodná, ale můj názor je zcela opačný. Díky systému APM si traktor automaticky řídí otáčky motoru a k tomu odpovídající převodový poměř. Převodovka CVX u traktorů MAGNUM disponuje třemi mechanickými rozsahy, je účinná a eliminuje ztrátu výkonu. Člověk při práci nemusí tolik přemýšlet, protože když je traktor hodně zatížen, sníží si pracovní rychlost, když naopak může jet rychleji, rychlost si zvýší. Traktor disponuje také velkou a komfortní kabinou. Kabina je velmi dobře odhlučněna a tichá, klimatizace dobře chladí a nabízí dostatek odkládacích ploch. Když traktor shrnu třemi slovy, znamená pro mě: výkon, pohodlí a snadnou práci,“ dodává Petr Pšenička.