Multitalent bratrů Malých

STEYR MULTI na farmě bratrů Jana a Vojtěcha Malých.

Nedaleko Havlíčkova Brodu najdeme malou obec Mírovka, která je typickou českou obcí s přibližně 360 obyvateli. I v této vesnici našel svůj nový domov traktor STEYR modelové řady Multi. Novými majiteli tohoto obratného traktoru se v roce 2017 stali bratři Jan a Vojtěch Malí, kteří se práci na své farmě věnují ještě při zaměstnání.

DSC_0309-kopie.JPG

Rodinná farma bratrů Malých se věnuje pěstování pšenice, ječmene nebo pro také pro oblast Vysočiny typických brambor. Zajímavostí je, že se bratři věnují v dnešní době pěstování také méně typických plodin jako je kmín, trávy pro osivářské účely nebo česnek. Celkem farma obhospodařuje 82 hektarů zemědělské půdy z nichž je 70 hektarů určeno pro ornou půdu a zbylých 12 hektarů slouží jako louky, ze kterých se sklízí seno a tráva, jelikož se bratři Malí věnují výkrmu 30 kusů býků.
 

Rozhodování o novém traktoru

 

Když se bratři Malí rozhodovali o pořízení nového traktoru na svou farmu, který by nahradil traktor českého výrobce, vyzkoušeli většinu traktorů renomovaných výrobců. Vítězem se však stala značka STEYR.

„STEYR nás neokouzlil pouze svými parametry a bohatou výbavou. Velkou roli při výběru traktoru hrál také osobitý přístup pana Vladimíra Novotného, vedoucího prodeje, ze společnosti CEREA. Pan Novotný nám na nákup traktoru vytvořil výhodné podmínky a nabídl výborné služby,“ říká pan Jan Malý, spolumajitel farmy.

Jak již bylo popsáno, bratři Malí se zajímají jednak rostlinou, tak i živočišnou výrobou. Proto i traktor musí být všestranný, aby byl schopen splnit různorodé pracovní operaci. Na farmě se z tohoto důvodu usídlil model Multi 4105 dosahující výkonu 107 koní.
 

Zkrátka MULTItalent

 

Modelová řada Multi se vyznačuje vysokým výkonem při zachování nízké spotřeby paliva. Traktor pohání čtyřválcový motor o objemu 3,4 litru s elektronickým vstřikováním paliva Common Rail. Efektivní přenos výkonu zaručuje převodové ústrojí s 32 x 32 rychlostmi, které jsou řazeny ve čtyřech stupních pod zatížením. Kabina poskytuje dostatek prostoru a díky velkému čelnímu sklu a střešnímu oknu nabízí výborný výhled. Multi je typický svými kompaktními rozměry a nízko položeným těžištěm, které přispívá k bezpečné práci v kopcovitém terén.

Na rodinné farmě bratrů Malých zajištuje Multi například tyto práce. Orbu s čtyřradličným pluhem, setí s třímetrovou secí kombinací, chemickou ochranu rostlin a přihnojování nebo údržbu travních porostů s diskovou žací lištou o záběru 4 metry.
 

Obratný traktor s malou spotřebou


„Při práci s našim Multitalentem oceňujeme s bratrem komfortní pracovní prostředí a dobré odpružení kabiny. Jelikož jsme soukromí zemědělci, je pro nás velmi důležitá také spotřeba paliva. Ta je u Multiho jednoduše skvělá. V orbě s čtyřradličným pluhem pracuje Multi průměrně se spotřebou 11,8 l/ha a při sečení se spotřeba pohybuje na hranici pouhých 4 l/ha,“ dodává pan Jan Malý.

„Značka STEYR nás s bratrem chytla za srdce. Hodně k tomu přispívá také netradiční zbarvení traktoru v barvách rakouské vlajky. Nejenom technické a provozní parametry traktoru jsou pro nás důležité, ale mimo jiné má STEYR výborný servis a dodávku náhradních dílů,“ uzavírá Jan Malý.

DSC_0316-kopie.JPG

Hledáte například traktor do živočišné výroby? Ani tam se Multi neztratí. Přečtěte si například referenci ze Zemědělského družstva Pluhův Ždár, kde traktor Multi využívají v průběhu celého roku pro práci s krmným vozem.