Multitalent na rodinném Statku u Velšů

Pan Marek Velš se svou manželkou se rozhodli splnit si sen. Mimo svou práci si pořídili vlastní farmu, kde jim pomáhá opravdový Multitalent.
V Beskydských kopečkách na Frýdecko-Místecku se nachází rodinná farma Velšových. Na celkem 36 ha se o krmivo pro stádo skotského náhorního skotu a vřesových ovcí stará STEYR Multi s kompletní pícninářskou linkou SIP ALP, která je stvořená pro práci na kopcovitých terénech. Velšovi si plní svůj sen a na své zvířectvo koukají i z terasy. Podívejte se na videoreportáž.
 
V podhůří Slezských a Moravskoslezských Beskyd najdete malou rodinnou farmu, na které vás s úsměvem přivítá celá rodinka Velšových. Pan Marek Velš se svou manželkou se rozhodli splnit si sen. Mimo svou práci si pořídili vlastní farmu. 
Pan Marek Velš se nám svěřil, že jako malý musel u babičky přes prázdniny sušit seno pro krávu. To mu však nebylo příliš k libosti, protože jeho kamarádi si užívali volna, a proto ho nikdy nenapadlo, že by se chovu dobytka někdy dobrovolně věnoval. S postupem času se však společně s manželkou začali zajímat o plemenný chov skotského náhorního skotu a netrvalo dlouho a od roku 2018 se na stádo highlandů koukají přímo z terasy.
Začaly přibývat pozemky a Velšovi rozšířili své hospodářství. V současné době hospodaří na vlastních 18 ha a na dalších 18 provozují služby nebo smluvní výpas. Pastviny, na kterých chovají 10 ks základního stáda skotského náhorního skotu a vřesové ovce, se rozkládají od Nýdku až po Dobratice, kdy se jedná především o horské louky. U Highlandů i vřesovek se zaměřují na plemenný chov.
S přibýváním pastvin a dobytka bylo zapotřebí řešit i nákup vhodné zemědělské techniky, která by Velšovým značně usnadnila práci. Před třemi lety začali uvažovat o nákupu vlastního traktoru, a jak tomu u malých farem bývá, důležitými kritérii byl komfort, jednoduchost ovládání a cena. Cílem bylo pořídit všestranný traktor, který zastane veškerou práci kolem farmy.
„Když jsme se rozmýšleli, jaký traktor si pořídíme, oslovili jsme pro srovnání hned několik prodejců různých značek. Porovnali jsme si cenové nabídky, vzdálenost servisu a prodejního střediska, a hlavně rozhodující pro nás byl celkový přístup. Protože když jste malý soukromník, tak se o vás moc nezajímají, nebo zajímají pouze při prodeji a následný servis a poprodejní služby pokulhávají. Nejvíce nás zaujala nabídka firmy Navos Farm Technic, a především přístup prodejce Lukáše Rozsypala, který se nám opravdu věnoval. Vzhledem k tomu, že pro nás byla i cena velice podstatná, tak jsme traktor nezakoupili hned a nabídku jsme dokonce několikrát předělávali a pan Rozsypal tu byl několikrát v průběhu let a snažil se nám pomoci a vymyslet nejlepší řešení. Pomohl nám vyřešit i financování techniky a nedám na něj dopustit. Přiznávám, že nejsem úplně technický typ a panu Rozsypalovi jsem ze začátku volal a ptal se i na blbosti a nikdy mě neodmítl, za což mu děkuji.“
Marek Velš, Statek u Velšů, Dobratice
Značka STEYR měla u Velšů své místo, rakouské traktory se jim vždy líbily. Byl to také jeden z faktorů, proč se nakonec k značce přiklonili. Na farmu tedy putoval všestranný traktor STEYR 4120 Multi s výkonem 120 koní. Jedná se o traktor, který se hodí pro menší a střední zemědělce, kteří potřebují spolehlivý traktor využitelný na všechny práce. Díky výkonným 4válcovým motorům s objemem 3,6 litru, komfortní kabině, silnému hydraulickému systému s výkonem 100 l/min a jednoduchému ovládání pomocí multifunkční opěrky s Multicontrollerem přesvědčí o své multifunkčnosti. Celý pohon perfektně doplňuje robotické převodové ústrojí, které umožňuje automatické řazení až 16 rychlostí automaticky na polohy duálního ručního plynu od 1 500 až 2 100 ot/min, dále pak nechybí ECO převod při 1 730 min-1 pro úspornou jízdu po silnici.
„S naším traktorem STEYR Multi jsme velice spokojení. Jedná se o stroj s jednoduchou obsluhou a velice nám pomáhá při naší každodenní péčí o naše zvířata. Asi nejvíce na traktoru oceňujeme ovládání pomocí Multicontrolleru, díky kterému mohu traktor velice pohodlně ovládat. I když jsem před pořízením v traktoru nikdy předtím neseděl, hned jsem ovládání měl v ruce.“
Marek Velš, Statek u Velšů, Dobratice
Velšovi, jak sami říkají, se o člena rodiny starají jako vlastního. „Mulťákovi“ dopřávají i péči ve formě keramické ochrany laku. Málokdy se tedy stane, že byste ho zastihli špinavého. Kromě hospodaření také Velšovi pořádají návštěvy a exkurze pro děti či organizují přednášky a semináře.
Kromě traktoru na farmu Statek u Velšů putovala i kompletní pícninářská linka SIP ALP. Konkrétně se jednalo o přední žací lištu DISC 300 F ALP, obraceč SPIDER 455|4 a shrnovač STAR 470|13. Modelová řada ALP byla ideální volbou. Jedná se odlehčené modely, které jsou uzpůsobené pro práci na svažitých terénech a hodí se do agregací s menšími traktory. Část obhospodařovaných pozemků rodiny Velšovy se nachází na horských loukách s velkou svažitostí, proto padla volba právě na modelovou řadu ALP.

STEYR 4120 Multi - Marek Velš, Statek u Velšů