Náš lis RB 455 má za sebou 90 000 balíků sena

Ročně FKP Frýdlant vyprodukuje cca 7000 balíků sena, které lisují dva lisy RB CASE IH na kulaté balíky. Ten starší už má za sebou 90 000 balíků sena a stále svým majitelům dobře slouží.
FKP Frýdlant je společnost s letitou tradicí. Zabývá se zemědělskou činností v ekologickém režimu s certifikáty BIO. Zabývá se zemědělskými službami, chovem krav bez tržní produkce mléka, chovem koní, provozování jezdectví a myslivosti ve vlastní honitbě. V roce 2015 FKP Frýdlant obdrželo ocenění za obnovu kulturní památky libereckého kraje, kde vznikl rekreační areál Zámecký dvůr Černousy. A v roce 2017 získalo ocenění Zemědělec roku jako Agroturistická farma.

Spolumajitele pana Procházky a jeho syna jsme navštívili na začátku června v období, kdy je jejich největší, starostí, jakožto chovatele dobytka, sklízení sena. „Naše krávy krmíme senem nebo senáží a jsou celoročně venku. Máme asi 300 krav a k tomu jalovice, telata a býky. Ročně pro ně potřebujeme několik tisíc balíků sena,“ vysvětluje syn majitele Josef Procházka a dodává, že důležité je pro ně nejen množství, ale i kvalita sena. 
Ročně FKP Frýdlant vyprodukuje cca 7000 balíků sena, které potřebují pro vlastní chov dobytka.
Celou tuto produkci obstarávají dva lisy RB CASE IH na kulaté balíky.
Ten starší už má za sebou 90 000 balíků sena a stále dobře slouží.
Druhý lis jsme kupovali v roce 2019 hlavně na základě zkušenosti s tím prvním, protože ten slouží bez problémů už víc než 10 let,“ vysvětluje volbu lisu RB 455 s variabilní komorou a řezacím ústrojím CASE IH pan Procházka starší. Lisy RB 455 vynikají širokým sběračem s pěti řadami prstů, který zajišťuje plynulý, bezeztrátový tok hmoty. Každý zemědělec pak ocení i vysokou hustotu balíků, díky které je počet balíků nižší a je tak rychlejší je sklidit z pole a snazší je skladovat. 

S lisem RB 455 jezdí nový Maxxum 150 s ECO převodovkou ActiveDrive 8, který FKP Frýdlant kupovali v květnu 2022. Maxxum 150 má kvalitní systém odpružení přední nápravy a kabiny, který při celodenní práci ocení především obsluha. Vyniká malým poloměrem otáčení a komfortní tichou kabinou.
„Původně jsme sháněli ojetý traktor do 150 koní v určité cenové relaci. Prodejce z pobočky AGRI CS Tišice pan Petr Hamřík nám nabídl tento nový Maxxum 150. Po traktoru jsme chtěli hlavně přední vývodový hřídel. Ve flotile jsme již jeden traktor s přední vývodovou hřídelí měli a chtěli jsme, aby tento sloužil jako náhradní. Pan Hamřík nám doporučil Maxxum 150, který je pro naše využití ideální. Svážíme s ním balíky, jezdí s lisem, s mulčovačem, tahá senážní vůz a můžeme do něj zapřáhnout i sekačku. Protože nemáme žádnou ornou půdu, výkon 150 koní je pro nás naprosto dostačující.“
Josef Procházka ml., FKP Frýdlant
Nejnovějším strojem, který do Frýdlantu AGRI CS Tišice dodalo je čelní sekačka SIP DISC 300F, která vyniká perfektním kopírováním terénu a rovnoměrným a rychlým sečením na velkých plochách. Čelní žací stroj umožňuje skvělý výhled a kontrolu nad sečením, je velmi citlivý a umožňuje obsekávání blízko plotu či jiných překážek.