Nový MAGNUM AFS Connect v čele odvětví

MAGNUM je milník v historii značky CASE IH.

Vzpomínám si, když jsem býval ještě malý kluk a s velkou oblibou chodíval do družstva, kde jsem jako kluk s radostí sledoval práci velkých strojů. Nezačínám tento článek touto větou jenom tak, protože těmi „velkými“ stroji byli právě traktory MAGNUM druhé generace, konkrétně modely 7210 a 7220 Pro. V té době měli u nás v podniku najeto již přes pár desítek tisíc motohodin, ale přesto dokázaly i po řadě let od uvedení do provozu šlapat jako hodinky.
 

MAGNUM je milník v historii značky


Když se řekne MAGNUM, vybaví se každému zemědělci značka CASE IH a jejich síla, odolnost a bezkonkurenční spolehlivost. Řada MAGNUM od svého uvedení na evropském trhu představovala jedny z prvních velkých kolových traktorů dostupných s výkonem v oblasti 180–220 koní. Dnes traktory o podobném výkonu nazýváme jako střední. Na tom je krásně vidět kam se vývoj zemědělské techniky a potřeby zemědělců na tahové vlastnosti ubírají.

Jsem hrdý na to, že při návštěvách u stávajících zákazníků a majitelů techniky CASE IH stále vídávám první „staré Magnumy“ stále v provozu. Ne nadarmo se jich zákazníci nechtějí zbavit. MAGNUM je poctivá „kovářská práce“ a traktory stálé slouží při vykonávání lehčích prací k plné spokojenosti. Tyto slova nejsou pouhou frází, ale vystihuji skutečnost podloženou čísly. Například zemědělské družstvo Unčovice bylo jedním z prvních majitelů a na svém MAGNUMovi natočilo více než 65 tisíc motohodin.

Doba jde neustále dopředu a taktéž samotný vývoj těchto traktorů. V letošním roce tomu bude již 33 let od představení první generace. Za dobu 33 let opustilo brány továrny v Racine již více než 200 000 kusů. To je již velice pěkné číslo, které potvrzuje, že modelová řada MAGNUM je opravdovým polním traktorem zkonstruovaným pro maximálním tahový výkon a práce doslova na celém světě.
 

Sedmá generace za dobu 33 let od představení první generace

 

I když od roku 1987 prošla řada MAGNUM značnými proměnami, jejích charakteristické rysy zůstávají zachovány. Nejinak je tomu u v pořadí sedmé generace představené na evropském trhu v listopadu 2019. O tom, že sedmá generace je dalším významným milníkem ve vývoji vypovídá i nový název MAGNUM AFS Connect. V současné době hraje v odvětví zemědělství důležitou roli digitalizace, automatizace pracovních procesů a precizní zemědělství. Přívlastek „AFS Connect“ v názvu v sobě všechny tyto moderní prvky a technologie ztotožňuje.
 

S představením začíná vývoj další řady


Vezmeme-li vše postupně od začátku, samotný vývoj nové generace jakékoliv modelové řady začíná již po uvedení na trh té předchozí. Nejinak tomu bylo u traktorů MAGNUM AFS Connect. Vývojoví inženýři postupně prováděli různé studie a shromažďovali data od tisíců zemědělců napříč jednotlivými kontinenty tak, aby na základě požadavků zemědělců dali možnost vzniku další legendě polních tahačů.

Urychlím-li samotný a zdlouhavý proces vývoje a výroby prvních před sériových kusů, dostáváme se do fáze takzvaných „customer clinic“. Představte si to jako fázi, ve které jsou do vývojového centra v Racine a Burr Ridge svoláni zákazníci ze všech koutů světa, kteří mají prvotní možnost si samotný traktor osahat a sdělit vývojářům své názory a praktické připomínky. Na základě zpětné vazby od zákazníků jsou pak provedeny potřebné změny. Všechny tyto věci dělá výrobce především proto, aby jeho traktory plnili přání a očekávání zákazníků.
 

Tříletá záruka potvrzením kvality


Jak jsem již psal v úvodu článku, MAGNUM si své zákazníky získal především kvůli svým technickým parametrům, ale zejména kvůli své dlouhověkosti a výdrži z pohledu mála prodělaných poruch a kvalitně vyrobeného produktu. Při vývoji současné generace traktorů MAGNUM AFS Connect to byla pro značku CASE IH jedna z hlavních priorit, vyrobit traktor, který naváže na úspěchy prvních generací.

Z tohoto důvodu se výrobce zaměřil na několik oblastí, které mají přispět k vyššímu komfortu obsluhy a vyšší kvalitě prodávaných strojů. Řada stávajících celků byla optimalizována, vylepšena nebo vyvinuta zcela znovu. Výrobce se také zaměřil na maximální pečlivost výroby komponentů, proces montáže a výstupní kontrolu. Jednotlivé kroky výroby jsou mnohem více kontrolovány a důležitou roli hraje i finální výstupní kontrola, během které je traktor testován a výrobce se zde snaží odhalit závady, které mohly vzniknout chybou v průběhu montáže. O tom, že značka CASE IH svým novým traktorům AFS Connect opravdu věří svědčí standardní tříletá záruka.

Nový MAGNUM AFS Connect si vás na první pohled získá svým atraktivním designem, který zapadá do ucelené designové linie traktorů CASE IH. Samotný design není pouhým zatraktivněním nové generace, ale umožnuje například vybavení traktoru silnějšími světlomety nebo integrovanými kamerami v čelní masce.
 

Traktor s nejlepšími tahovými vlastnosti


Pro velké polní tahače je bezesporu důležitý přenos výkonu na podložku a tahové vlastnosti. Co nejlepších parametrů v těchto oblastech můžeme jednak docílit používám širokých nízkotlakých pneumatik s centrálním dofukem, ale bezesporu i promyšlenou konstrukcí samotného traktoru. V oblasti konstrukce navazuje MAGNUM AFS Connect na své předchůdce, zachovává si litinový polorám a motor o větším objemu umístěný nad přední nápravou.

Principem robustní konstrukce je postavit traktor rovnou „ve váze“ s optimálním rozložením hmotnosti, kdy motor svou váhou dotěžuje přední nápravu a traktor není nutné dodatečně dovažovat obrovským předním závažím o váze až 2.500 kg. K výborným tahovým vlastnostem přispívá taktéž sedlové odpružení přední nápravy zajištující plnou stabilitu, plynulou a měkkou jízdu s pohlcováním rázů. Tento systém odpružení v porovnáním s nezávislým odpružením kol taktéž zaručuje výborný kontakt s půdou při celkové vyšší robustnosti s menším počtem pohyblivých částí a minimální údržbou.

Spolu se špičkovými tahovými vlastnostmi přináší Magnum potřebnou robustnost a dlouhodobou odolnost. Je to dáno tím, že klíčové modely prodávané v České republice jsou ve standardu vybaveny přední a zadní nápravou kategorie 5 v zesíleném provedení Heavy Duty. Zadní náprava HD má největší průměr poloos na trhu (127 mm), zesílenou uzávěrku diferenciálu koncové převody a brzdy.
 

Nový TOP model a převodovka PowerDrive 21x5


Pod kapotou najdeme osvědčené šestiválce o objemu 9 litru, nově již splňující nejnovější emisní standardy Stage V s patentovanou technologií úpravy spalin Hi-eSCR2 bez recirkulace spalin. Základem nabídky převodovek je vylepšená, osvědčená mechanická převodovka s plným řazením převodových stupňů a moderní automatikou, nově nazývaná PowerDrive 19. Spolu s novým TOP modelem MAGNUM 400 AFS Connect přichází do nabídky zcela nová verze mechanické převodovky PowerDrive 21x5. Inovací se dočkala i plynulá převodovka CVX Drive, jež si oblíbili uživatelé, který vyžadují od traktoru maximální univerzálnost.
 

Zažijte revoluci v ovládání


Největší viditelnou změnu pocítíte po usednutí do zcela nové prostorné kabiny Surveyor. Ta prošla kompletní proměnou, která směřuje k dalšímu cíli výrobce – vyvinout traktor, který své obsluze přinese svobodu a individualizaci ovládání traktoru. Jsme si vědomi, že nároky na obsluhy se v dnešní době zvyšují a každá obsluha preferuje pro ovládání traktoru jiný způsob. Nová generace traktorů MAGNUM AFS Connect umožnuje naprogramovat téměř každou funkci traktoru a způsob její aktivace a deaktivace rovnou několika různými způsoby.

Zcela nová je loketní opěrka Multicontroller, její architektura, rozvržení ovladačů, nové ovládání pomocí enkodéru, nový tvar joysticku s až 8 konfigurovatelnými tlačítkami, nové barevné a LED podsvícené ovladače elektricky ovládaných hydraulických okruhů nebo nový monitor AFS Pro 1200 s moderní grafikou a větší uhlopříčkou. Jsem přesvědčen, že po prvotním usednutí za volant a osahání si ovládacích prvků vás nová generace nenechá chladným. Když k tomu pak přidáte kožený paket výbavy kabiny spolu s novým hydraulickým odpružením kabiny, získáte tak traktor, který se svou úrovní komfortu a požitkem z jízdy může srovnávat s komfortem luxusních osobních automobilů.
 

Nový systém telematiky AFS Connect od CASE IH


Nová generace nese přívlastek AFS Connect. Co ale tento přívlastek znamená? Jedná se o nový ucelený systém vlastní telematiky značky CASE IH, který na jednom místě dokáže přehledně procházet, analyzovat a ukládat všechna potřebná data týkající se provozu jednotlivých strojů a agronomických dat (plánování osevních postupů, evidence hnojení, plánování naváděcích linií apod.). Kromě agronomických funkcí dokážete díky novému systému telematiky výrazně ušetřit čas a náklady díky jeho novým možnostem pro servis:

• vzdálené zobrazení displeje – umožnuje pomoc obsluze s nastavením daného stroje, zobrazením provozních údajů nebo s odstraněním možných problémů.
• vzdálená servisní podpory – tato funkce nabízí vzdálenou servisní diagnostiku a zobrazení chybových kódů, Servisní mechanik se může připravit a vybavit potřebnými díly a materiálem před samotnou diagnostikou stroje na místě.
• vzdálené aktualizace softwaru – jednoduchou ale užitečnou funkci představuje taktéž vzdálená aktualizace softwaru.
 

Zdokonalená přesnost navádění

  
V oblasti moderních systémů precizního zemědělství lze dále zmínit, že traktory jsou vybavenou novou generací satelitního navádění AccuGuide v čele s novým přijímačem AFS VECTOR Pro, který zdokonaluje příjem signálu ze všech dostupných globálních družicových systémů a následné vedení stroje v dané linii z přesnosti navádění na 1,5 centimetru při využívání korekčního signálu RTK+ z vlastní sítě referenčních AGRI CS RTK stanic.

 

Kde jiní začínají, má CASE IH letité zkušenosti


V roce 2015 představila značka CASE IH unikátní koncepci polopásového traktoru MAGNUM Rowtrac s přední kolovou nápravou a zadní nápravou osazenou originálními pásovými jednotkami. Rowtrac je ideální volbou z hlediska vyšší tahu bez prokluzu a maximální šetrnosti k půdě. S podobnou koncepcí přichází nyní i některé ostatní značky. Více než 20-ti leté zkušenosti CASE IH s vývojem pásových podvozků není však jednoduché dohnat.

MAGNUM ve své třídě představuje sázku na jistotu. Hovoří o tom silná historie, neustálý vývoj a více než 1000 traktorů v provozu v České republice. Přidáme-li k těmto benefitům tovární tříletou záruku, garanci náhradního stroje od AGRI CS v případě poruchy a další poprodejní služby a péči, troufám si říci, že výběrem červeného traktoru uděláte správné rozhodnutí. Přesvědčte se o přednostech nových modelů a domluvte si předvedení nové generace ve svém podniku se svým autorizovaným prodejcem značky CASE IH.