O čerstvou zeleninu se stará trojice Steyrů

Reportáž od Profipress, Mechanizace zemědělství, autor Petr Beneš.
„Jsme rodinná farma zaměřená na produkci a prodej brambor a zeleniny. Vše potřebné si umíme zorganizovat sami, od nákupu osiv a sadby, strojů, práce na poli i na farmě, ochrany rostlin, zpracování i distribuce výpěstků. Dbáme na nejvyšší kvalitu naší produkce,“ říká Jaroslav Bodlák v úvodu návštěvy jeho farmy ve středočeských Semicích, kde se do práce zapojuje trojice červenobílých koní Steyr. Moderně vybavené skladovací prostory i speciální zemědělská technika vzešly z tisíců hodin především ruční práce, které jsou každoročně s pěstováním zeleniny a brambor spjaty. Majitelé mohou být na svou rodinnou farmu náležitě hrdí.

Vždy čerstvou zeleninu s perfektním vzhledem dodává Jaroslav Bodlák do obchodních řetězců, kde ji zákazníci naleznou pod označením s českou vlajkou. Jedná se o klasickou a svazkovou mrkev, cibuli, květák, zelí, celer i petržel. Zkušený pěstitel musí být připraven na dodávky po celý rok, stejně jako u raných či pozdních brambor. Podmínkou dodávek je splnění certifikace od Státní zemědělské a potravinářské inspekce, což také znamená nutnost používání jen velmi omezeného množství pesticidů v průběhu pěstování. Snížení objemu například herbicidů je kompenzováno jednak poctivým hlubokým zpracováním půdy na podzim, ale i plečkováním porostů či využíváním prutových bran v průběhu vegetace.

Zelenina chyby neodpouští

Ale farma Jaroslava Bodláka má i prodej ze dvora. Na polích s celkovou výměrou 25 hektarů orné půdy se často povedou i dvě sklizně do roka. Zelenina je přitom náročná na včasnost provedení všech pracovních operací, od zasetí až po sklizeň. Potřebné práce se někdy musí provést i za nepříznivého počasí. Kromě pracovitých zaměstnanců je zapotřebí také spolehlivá zemědělská technika, kterou našli u společnosti AGRI SYSTEM, s.r.o

Celá výměra orné půdy se pravidelně oře radličným pluhem. Na širokém spektru půd od lehkých písčitých až po těžké jílovité černozemě je podzimní orba základem úspěchu v následujícím roce. Další energeticky náročnou prací je příprava půdy pomocí půdní frézy před sázením brambor. Písčité půdy působí velice abrazivně nejen na pracovní orgány půdozpracující techniky, ale v podstatě na všechny stroje. Na těžkých půdách podél Labe je zase okno pro jejich zpracování velmi malé. Proto nejen lidé, ale i všechny stroje musejí šlapat jako hodinky.
Platí to i o traktorech. Spolehlivost traktorů a servis, na který je vždy spolehnutí, jsou samozřejmostí. S touto zásadou začal Jaroslav Bodlák na podzim 2010 spolupracovat se společností AGRI SYSTEM, s.r.o. se sídlem v Uhlířských Janovicích. Rozhodnutí padlo na veletrhu Země Živitelka, ze kterého si domů odvezl první traktor od importéra Agri CS. Kompaktní model měl motor o výkonu 90 k a mezi záhony zeleniny, na dvoře farmy anebo i v dopravě zastal velké množství práce. A fungoval bez problémů.

Otisk z Rakouska

Úspěchy v hospodaření umožnily investovat další prostředky do rozkvětu farmy. Svou čistotou, pořádkem a moderním vybavením se farma přiblížila úspěšným rodinným zemědělským podnikům v Rakousku. Majitel pak už nemusel chodit daleko, když se hodlal našim jižním sousedům ještě více podobat – k srdci mu přirostly traktory značky Steyr.
První traktor Steyr si Jaroslav Bodlák pořídil před deseti lety. Steyr do provozu farmy výborně zapadl, byl zároveň i velice spolehlivý a tak při další obnově přicházela v úvahu již jen tato značka. V loňském roce na rodinnou farmu přibyl nový traktor Steyr 4090 Kompakt o výkonu 90 k. Od té doby pracuje se záhonovačem (o záběru 100 cm), se secím strojem a sazečem na zeleninu, vyorává cibuli na řádek a spolehlivě provádí i mnoho dalších prací.
Steyr 4090 Kompakt disponuje mechanickou reverzační převodovkou S-Control 2 24 x 24 rychlostí. Jedna z pák slouží k řazení jedné ze tří skupin. Při zařazení první skupiny, první rychlosti a želvy se traktor dokáže pohybovat velmi pomalou rychlostí. V této podobě je převodovka ve standardní výbavě a velmi pomalé rychlosti jsou pro zelináře nezbytné. Další pákou se řadí čtyři rychlosti v každé skupině. Byť se jedná o kompaktní traktor, v kabině nechybí Multicontroller. Spínači na Multicontrolleru se ovládá spojka, zdvih tříbodového závěsu anebo reverzace traktoru.
„Služby této firmy jsou vynikající. Kdykoli jsme potřebovali s něčím poradit, anebo i zapůjčit traktor pro nezbytné polní práce, vždy nám bez prodlení vyšli vstříc. Dokonce jsme si mohli i na dostatečně dlouhou dobu traktory vyzkoušet v našich podmínkách při práci, včetně zapůjčeného nářadí, a získat tak cenné zkušenosti.“
Jaroslav Bodlák (na fotce jeho syn), Semice

Výhoda CVT převodovek

U traktorů, využívaných pro pěstování zeleniny a brambor, je velkou výhodou, pokud mohou mít plynulý pojezd. Na farmě jsou dva traktory Steyr v provedení s plynulou CVT převodovkou. Prvním je Steyr 4125 Profi CVT, který pracuje s jednořádkovým sklízečem brambor či s neseným postřikovačem.
Ten druhý, Steyr 6165 Impuls CVT, byl pořízen minulý rok a má také nejkomfortnější výbavu, včetně pneumatického odpružení kabiny. Jeho úkolem je zvládat všechnu těžkou práci na farmě: orbu se čtyřradličným otočným neseným pluhem Kverneland na celé výměře orné půdy, podmítku s talířovým podmítačem a přípravu půdy před výsadbou brambor pomocí půdní frézy.
Steyr 6165 Impuls CVT tak nahrazuje předcházející traktor Steyr CVT 6145 a Jaroslav Bodlák je rád, že posunul horní hranici výkonu motoru na farmě výše. Všechny tahově náročné práce nyní zvládá Steyr 6165 Impuls CVT s rezervou výkonu, a tudíž i s nižší spotřebou. I za obtížných podmínek, jako je zvýšená vlhkost půdy brzo na jaře anebo na podzim, je možné pracovat při neměnných otáčkách motoru. Pokud zatížení roste, dokáže převodovka CVT automaticky regulovat pojezdovou rychlost. Podle slov Jaroslava Bodláka tato regulace funguje výborně a traktor tak odvádí svou práci ve vysoké kvalitě. Široké pneumatiky nezanechávají na poli hluboké koleje. Kabina nabízí podstatně více vnitřního prostoru a hladina vnitřního hluku je výrazně nižší – i přes větší výkon motoru.

Navigační systémy a přesnost v zelinářství

Se svými traktory Steyr si majitelé farmy jezdí sami. Naučili se na maximum využívat možností, které jim jejich moderní elektronické systémy nabízejí. Již si neumějí představit pracovat na poli bez asistence automatického navigačního systému. Traktory Steyr přišly k obchodníkovi z výroby osazené přípravou a následně byly osazeny plně integrovaným navigačním systémem Steyr-Guide. Přijímač umí pracovat s korekčním signálem RTK a tak jsou souběžné jízdy navazovány s přesností +- 1,5 cm. Rovněž meziroční opakovatelnost se udržuje na vynikající úrovni. A traktory jsou navigací precizně řízeny v souběžných jízdách i za velmi pomalých rychlostí kolem 400 m/h, pokud provádí například přípravu půdy pod brambory. To je rovněž důležitá přednost.
Samozřejmostí je pro šikovné pěstitele také využívání souvraťového managementu. Výsledkem kombinace souvraťového managementu s navigačním systémem je technologie automatického otáčení na souvratích S-Turn II. U traktoru Steyr 4125 Profi CVT využívá informace o poloze od navigačního systému také systém Section Control, který automaticky ovládá vypínání a zapínání sekcí v ramenech u neseného postřikovače Kverneland.
Byť je krajina v okolí rodinné farmy rovinatá, jako velmi užitečný prvek výbavy se ukázala motorová brzda. Významně snižuje opotřebení provozních brzd traktoru Steyr Impuls CVT.