Od žací lišty až po shrnovač. Stroje SIP na rodinné farmě Šťastných.

Začalo to předváděcí akcí a nákupem žací lišty. Nyní u pana Šťastného pracují hned čtyři stroje SIP.
S příchodem pícninářské sezóny jsme se vydali za našimi zákazníky, abychom zjistili, jak se jim daří, a především, jak jsou spokojeni s pícninářskou technikou slovinského výrobce SIP. Jedna z prvních návštěv vedla nedaleko Mladotic, kde hospodaří pan Šťastný. Ten v prvé řadě oceňuje odolnost strojů, kopírování terénu a velice jednoduchou údržbu.
Přibližně 40 km na sever od Plzně se nachází malá obec jménem Strážiště. Lemují ji kopcovitá pole a lesy. Při příjezdu se dáváme doprava do kopce, kde na vrcholu již vidíme v plné parádě červenobílý traktor STEYR 6165 CVT v agregaci s čelní a vzadu nesenou žací lištou SIP Silvercut Disc.
AGRO TS s.r.o. je malá rodinná farma, na které začal pan Petr Šťastný hospodařit v roce 2018. Od té doby se však značně rozrostla. V současně době provozuje zmíněný STEYR 6165 CVT a také se stal prvním majitelem modelu STEYR 4130 Expert CVT v České republice, se kterým je velice spokojen a který mu dává vše, co od něho očekával. Na farmě dále najdete i bagr Case Construction, lis Case IH RB 455 nebo pícninářský program SIP, na který jsme se přijeli podívat. Celková výměra polí a luk čítá 80 ha. Pan Šťastný pěstuje převážně obiloviny a trvalé travní porosty, jetel nachový na osivo nebo vojtěšku. Věnuje se chovu hovězího dobytka, který plánuje nadále rozšiřovat.
Na rodinné farmě začínali se stroji na zpracování píce konkurenční značky. Nicméně náš autorizovaný dealer AUTO HELUS s.r.o. z Kaznějova pořádal předváděcí akci, na které byl mimo jiné k vidění STEYR 6165 CVT spolu s žacími lištami SIP. Na základě předvedení a vlastního vyzkoušení si v roce 2019 pan Šťastný traktor i přední žací lištu Silvercut Disc 300 F a vzadu nesenou žací lištu Silvercut Disc 380 odvezl na svou farmu, kde se ihned zapojily do práce.
Žací lišty SIP vynikají perfektním přizpůsobením terénu, které zaručuje dokonalé sečení a kopírování. To je předně dáno umístěním těžiště velmi blízko traktoru. Navíc systém hydropneumatického odlehčení umožňuje optimální řez a méně nečistot v píci. Stupeň odlehčení a přítlak lišty může obsluha snadno měnit i během sečení. S šestimetrovou kombinací je pan Šťastný spokojen. Kopírování a odolnost stroje oceňuje i on sám:
„Kupoval jsem stroje SIP z předváděcí akce. Značku v mém okolí moc lidí neznalo a myslím si, že nezná ani doteď. A to je velká škoda, protože stroje odvádí opravdu kvalitní práci. Co bych rád vyzdvihnul je odolnost stroje a odolná robustní konstrukce. Není to jen obyčejná sekačka, která by lítala za traktorem, a člověk by se s ní bál jet rychleji, což já ji opravdu nešetřím. Ale i na nerovném terénu, kterého tady je opravdu hodně, perfektně kopíruje. Ty stroje jsou prostě odolné s neskutečnou výdrží.“
Petr Šťastný, AGRO TS s.r.o.
Se žací kombinací pan Šťastný seče trvalé travní porosty, které následně zpracovává na seno jako krmivo pro chovaný dobytek. V oblasti, kde se rodinná farma nachází, není výskyt srážek příliš vysoký, tudíž pan Šťastný stihne během sezóny v průměru dvě seče, v hodně dobrých letech maximálně tři.
U veškeré zemědělské techniky je důležité intuitivní ovládání a snadná údržba. Ani stroje SIP nejsou výjimkou. Je to jeden z mnoha důvodů, proč čeští zákazníci volí stroje SIP. Obsluhu zvládne opravdu každý. Velkým přínosem je systém QCS, který umožňuje velice snadnou a rychlou výměnu nožů. Tuto přednost oceňuje i pan Šťastný, který neváhal a ihned nám ji sám ukázal.
„Žací lišta SIP je velice jednoduchý stroj na údržbu a celkovou obsluhu. Protože je tady terén hodně nerovný, tak raději měním nože častěji, většinou mi to vyjde na 2 sady na sezónu. Výměna lze provézt velice snadno a rychle přímo na louce a není potřeba žádný složitý zásah. Jednotlivé nože jde jednoduše vyndat pomocí ypsilonové páky, a buď podle stavu pouze obrátit, jelikož jsou nože oboustranné, nebo vyměnit za jiný nůž.“
Petr Šťastný, AGRO TS s.r.o.
Odolnost a dlouhá životnost stroje je podpořena i speciálně tvarovanými disky vyrobenými z otěruodolné oceli HARDOX o tloušťce 4 mm. Disky odvádí kvalitní práci a zároveň brání znečištění píce, které slouží jako krmivo pro chovaná zvířata. Kvůli bezpečnosti jsou lišty vybaveny kinematickým systémem ochrany, který zákazníci oceňují při najetí na překážku jako jsou zarostlé stromy nebo kamení. V takovém případě se aktivuje bezpečnostní pojistka a lišta se posune směrem dozadu a nahoru, aby nedošlo k jejímu poškození. Poté se automaticky vrátí zpět do původní pracovní polohy. Citlivost lze volně nastavovat.
Na základě dobré zkušenosti se stroji, přístupu prodejce a blízkosti servisu se pan Šťastný rovnou rozhodl pořídit i 6rotorový obraceč SIP SPIDER a dvourotový středový shrnovač SIP STAR 720|22 T se záběrem 7,15 m. Se všemi stroji jsou na farmě spokojeni a neváhali by při jejich opětovné koupi. Z důvodu rozšiřování pozemků a přibývání práce Pan Šťastný uvažuje o výměně rotorového obraceče SPIDER za větší 8m verzi.