Optimální řešení v Horalu Hláska

OPTUM CVX jako správná volba pro různorodé využití v podniku HORAL a.s. Hláska.

Zemědělská akciová společnost HORAL a.s. se sídlem v Hlásce v Orlických horách, nedaleko Rychnova nad Kněžnou v Královehradeckém kraji, byla založena již v devadesátých letech jako nástupnická společnost tehdejší firmy. V současné době společnost hospodaří na necelých 1340 hektarech zemědělské půdy včetně trvalých travních porostů, které z této výměry zabírají téměř 900 hektarů.

Mezi hlavní odvětví, kterými se společnost zabývá, patří rostlinná výroba, živočišná výroba a od roku 2011 patří mezi aktivity HORALU a.s. Hláska provozování vlastní bioplynové stanice o výkonu 600 kW. Zemědělská výroba tak v tomto podniku tvoří jeden ucelený koloběh, kdy je každá z oblastí výroby podmíněna částečně té navazující. V rostlinné výrobě společnost pěstuje klasické tržní plodiny, jako je pšenice, žito, kukuřice. Zajímavostí je pěstování trav na semeno nebo léčivých rostlin. Živočišná výroba se zaměřuje především na produkci mléka, kdy v nádherné krajině Orlických hor můžeme stále pozorovat volně se pasoucí skot.

Svým charakterem zemědělské činnosti se HORAL a.s. Hláska řadí mezi široce zaměřené zemědělské podniky, které využívají traktory od nejnižších výkonových řad až po velké kolové traktory. Přesně tak to vypadá i na Hlásce, kde využívají několik traktorů značky CASE IH modelových řad MAXXUM, PUMA nebo MAGNUM. V průběhu minulého roku se strojový park rozrostl ještě o dalšího zástupce, kterým se stal OPTUM CVX. Ten se nejenom díky svému optimálnímu poměru výkonu a hmotnosti hodí právě na takto zaměřené zemědělské podniky, kdy se traktor jednak využije v polních pracích tak také v dopravě.
Na zkušenosti s novým traktorem OPTUM CVX, konkrétně modelem 270 CVX, který na Hlásce pořídili, jsme se zajeli zeptat pana Jiřího Briesla z podniku HORAL a.s. Hláska.
 

PROČ OPTUM CVX?


Pro zakoupení nového traktoru CASE IH jsme se rozhodli na základě zkušeností se staršími modely, které v podniku využíváme. Traktory splňují naše očekávání a díky dobrým vztahům s oblastním zástupcem značky CASE IH, společností BV – Technika, jsme neměli důvod měnit. Rozhodli jsme se pro modelovou řadu OPTUM CVX, protože jsme hledali univerzální traktor, který bude během roku využit především v pícninářství, zpracování půdy a setí a v neposlední řadě také v dopravě. OPTUM CVX tak svým výkonem ideálně vyplňuje mezeru mezi traktory PUMA a MAGNUM. Je dostatečně výkonný pro polní práce a obratný pro využití v dopravě,“ sděluje na úvod setkání pan Jiří Briesel.

Během návštěvy jsme traktor zastihli ve velmi kopcovitém terénu při jedné z jeho pracovních náplní, kterou je sečení. Traktor pracoval s 10metrovou žací kombinací, osazenou v předním a zadním závěsu. Zajímavostí je, že i během této činnosti obsluha naplno využívá potenciál soupravy pro dosahování velkých denních výkonu díky využívání automatického navádění AccuGuide s přesností na 2,5 centimetru. „V případě dobrých terénních podmínek pracuje traktor při rychlosti kolem 12 km/hod a bez problému zvládá za den posíct 100 hektarů. Co se mi při práci s traktorem v této kombinaci líbí, je možnost využití předního dvou rychlostního vývodového hřídele 1000/1000 Eco,“ říká Jiří Briesel.
 

VŠESTRANNÉ VYUŽITÍ


Během roku je traktor dále agregován se secí kombinací (rotační brány + secí stroj), pluhem českého výrobce OPaLL – AGRI, diskovým podmítačem o záběru šest metrů nebo tridem návěsem o celkové hmotnosti 27 000 kg.

„Ovládání traktoru a kabina je opravdu super, líbí se mi, že mám veškeré ovládání po ruce, traktor má velmi dobré odpružení a pohodlnou sedačku řidiče. V tahu je velmi pružný, a to i v kopcovitém terénu, který na Hlásce a v jejím okolí převládá, převodovka CVX má rychlou odezvu a velmi snadno se ovládá,“ zdůrazňuje přednosti traktoru pan Briesel.

OPTUM CVX byl na Hlásku pořízen ve velmi pěkné výbavě, která například zahrnuje pneumatiky o šířce 600/70 R30 přední a 650/85 R38 zadní, satelitní řízení AccuGuide, souvratový management HMC II, tovární přední tříbodový závěs včetně dvourychlostního předního PTO nebo balíček kompletního 18 LED osvětlení.

Přečtěte si také další referenci zaměřenou na OPTUM CVX, tentokrát silnější model 300, který pracuje u našeho významného zákazníka VOD Kámen. Zde najdete celou referenci.