OPTUM 300 CVX v podniku VOD Kámen

"Voňavka" z TECHAGRA pracuje v podniku VOD Kámen.

Výrobně obchodní družstvo Kámen se nachází nedaleko Pelhřimova v obci Kámen. Pozemky družstva jsou rozprostřeny na území Českomoravské vrchoviny. V rostlinné výrobě se družstvo zaměřuje na pěstování kukuřice, pšenice, řepky a brambor, které jsou prodávány jako sadbové nebo konzumní.

VOD Kámen se řadí mezi letité zákazníky techniky značky CASE IH. První traktor, který zde v roce 1994 pořídili, byl MAGNUM 7140. V roce 2018 se však strojový park podniku rozrostl o nového zástupce, který nese jméno OPTUM 300 CVX. Pozorní návštěvníci, kteří navštívili na veletrhu TECHAGRO 2018 stánek společnosti AGRI CS a.s., jej tak mohli vidět na vlastní oči, protože zde byl traktor podniku přímo vystaven. Jaké jsou první dojmy z provozu traktoru jsme se vydali v období siláží, kdy traktor pracoval v dopravě s návěsem, zeptat přímo do podniku a obsluhy pana Jaroslava Mareše.
 

Náhrada za letitý MAGNUM 7140


„Nový OPTUM jsme zvolili jako náhradu za traktor MAGNUM 7140. V průběhu roku je traktor využit jednak v dopravě, tak také v polních pracích. Využití traktoru u nás v podniku tak vystihuje slogan, že se díky jeho rozměrům a ideálnímu poměru hmotnosti jedná o univerzální traktor. Traktor agregujeme v 5 metrových těžkých diskách a se secí kombinací o záběru 6 metrů. Velmi dobře je využit také v pícninách s trojkombinací o záběru 9 m, kdy je velmi dobře rozeznatelná úspora nafty díky přednímu dvourychlostnímu vývodovému hřídeli. Když není dostatek hmoty, traktor pracuje při snížených otáčkách motoru a na ECO otáčky vývodového hřídele. V neposlední řadě jej agregujeme také s tandemovým návěsem o hmotnosti 25 tun.

Na první pohled traktor zaujme každého již svým designem. Nejenom, že traktor vypadá krásně, ale např. design světel v úhlu 360 stupňů je při práci po tmě nezastupitelný. Traktor navíc máme ještě v metalickém lakování. Co se týče tahových vlastností, výkonu a motoru, traktor má dostatečnou sílu, dokáže dobře přenést výkon i díky širokému obutí. Na zadní nápravě jsou osazeny pneumatiky o šířce 710 mm a na přední o šířce 650 mm. Plynulá převodovka CVX nemá konkurenci, především pak díky tomu jednoduché ovládání a nastavení rychlosti pomocí joysticku. Kabina je velmi dobře odhlučněna, je zde dostatek místa pro odložení věcí a vše je krásně po ruce. Pro zvýšení přesnosti je traktor vybaven automatickým naváděním AccuGuide s příjmem RTK+ korekčního signálu s přesností na 2,5 cm ze sítě vlastních RTK stanic od společnosti AGRI CS a.s.,“ dodává pan Mareš.