Parádní kopírování a intuitivní ovládání

Tří stroje SIP na rodinné farmě Dočekalových.

Technika na zpracování píce od značky SIP stále upevňuje svou pozici na evropských trzích a v České republice tomu není jinak. Červené stroje můžete vídat na loukách napříč celou republikou, a to jak v nížinách, tak i v horských oblastech. V okolí Telče se nachází celá řada strojů SIP, své uplatnění našly i na rodinné farmě Dočekalových, kam jsme se rozhodli podívat i my.

IMG_6579.jpg

Nedaleko města Strmilov v okrese Jindřichův Hradec se nachází malá vesnička jménem Velký Jeníkov. Po cestě z Horního Meziříčka nemůžete při příjezdu minout rodinnou farmu Dočekalových. Pavel Dočekal provozuje zemědělství řadu let a v současné době se věnuje, jak rostlinné, tak živočišné výrobě. Farmu vede především se svým synem, ale pomáhá celá rodina. Hospodaří na 240 ha polí a luk. Na farmě nejdete 140 krav, které využívají k produkci mléka, dále až 50 býků určených pro výkrm a doplňkově chovají Dočekalovi i prasata, kterých mají v současné době 20 kusů.
 

KAŽDÝ ROK PŘIBYDE NA FARMU DALŠÍ STROJ

V roce 2017 si Dočekalovi na svou farmu pořídili první stroj na zpracování píce od značky SIP, konkrétně vzadu nesený žací stroj SIP SILVERCUT DISC 340 S se středovým zavěšením lišty. Dočekalovi vlastní i čelní lištu konkurenční značky, nicméně se rozhodli pro změnu a chtěli vyzkoušet značku SIP. Žací lišta SIP SILVERCUT DISC o pracovní záběru 3,25 m je ideálním řešením pro farmu, která požaduje efektivní práci a dlouhou životnost. V následujícím roce náš dlouhodobý partner, společnost Cerea a.s., dodal na farmu nový 2rotorový stranový shrnovač SIP STAR 700|22 T s jednočinným hydraulickým okruhem pro zvedání rotorů.

IMG_6587.jpg

Technika na zpracování píce SIP se na farmě ověřila, jak svou kvalitou, tak výkonem, a proto se v roce 2019 Dočekalovi rozhodli si pořídit další stroj SIP, konkrétně obraceč píce SIP SPIDER 685|6 HS s hydraulickým řízením.
 

ANI KÁMEN NEBO ZAROSTLÝ STROM ŽACÍ LIŠTU NEZNÍČÍ

Vzadu nesená žací lišta SIP SILVERCUT DISC 340 S je agregována s traktorem CASE IH Puma 160  a odvádí skvělou práci. Syn pana Dočekala, který s lištou pracuje zmiňuje: „S lištou se krásně pracuje. Velice oceňujeme obsluhu a ovládání stroje, které je velice intuitivní. Práce je pak opravdu jednoduchá.“ Kompaktní rozměry a možnost složení lišty při přejezdu mezi loukami značným způsobem zjednodušují práci obsluze. Díky vysoké manévrovatelnosti umožňuje sečení i na členitých a menších pozemcích. S lištou SIP SILVERCUT DISC na farmě sečou převážně trávy, směsky, jetele nebo vojtěšku. „Letos hodně prší, trávy jsme sekali už třikrát, vojtěšku čtyřikrát, a ještě sekat určitě budeme.“ Dodává k letošní pícninářské sezoně pan Dočekal.

Fotografie-3.JPG

Celá konstrukce žacích lišt je vyráběna s ohledem na extrémní podmínky, příkladem je robustný nosný rám, který mimo jiné zaručuje i optimální přenos síly z traktoru na lištu. Kvalitu a robustnost vyzkoušel sám i pan Dočekal: „Lišta SIP suprově kopíruje terén a je velice odolná. Stalo se nám, že jsme při sečení chytili kámen nebo spadlý strom, který nebyl vidět, protože byl hodně zarostlý. Obávali jsme, že to mosazné kolíky nezvládly. Kolíky byly však v pořádku, vydržely a nemuseli jsme je vůbec měnit, což je supr.“
 

PARÁDNÍ KOPÍROVÁNÍ OBRACEČE SIP SPIDER

Fotografie-4.jpg

Nejnovějším strojem značky SIP je výkonný obraceč SIP SPIDER 685|6 HS, který si pořídili Dočekalovi ke konci minulého roku. I přes svůj pracovní záběr 6,8 m je velice dobře řiditelný a snadno ovladatelný„Letošní sezona je první a prozatím jsme s ním obrátili okolo 40 až 50 ha. Musím říci, že obracení jde krásně zlehka. Stroj parádně kopíruje terén a lze snadno nastavit úhel rozhozu.“ Většinu operací, jako je víceúrovňové nastavení výšky, úhel rozhozu nebo hraniční obracení, může obsluha provádět přímo z kabiny traktoru. Obraceč je navíc vybaven hydraulickým natáčením pojezdových kol. To znamená, že kola obraceče nejsou souběžně s okrajem pozemku, ale při jízdě na okraji pozemku jsou natočena směrem do středu, aby nedocházelo ke ztrátám píce.  Hlavní výhodou je snadná práce podél hranice pole a rovnoměrné prosychání píce.
 

PATENTOVANÝ PODVOZEK PRO PLYNULĚJŠÍ PRÁCI

IMG_6576.jpg
V roce 2018 se Dočekalovi rozhodli na základě dobré zkušenosti se žací lištou SIP SILVERCUT DISC pořídit i shrnovač píce SIP STAR 700|22 T o pracovním záběru 6,9 m. Jak již pan Dočekal zmínil, stroje SIP parádně kopírují nerovnosti terénu a shrnovač SIP STAR není výjimkou. To je dáno v prvé řadě tandemovou nápravou. Konstrukce navíc umožňuje buď tvorbu velkého dvojitého řádku nebo dvou menších, podle toho, jaký druh píce zrovna shrnujete.