Produktivita, ale i šetrnost a ekologie pod značkou CASE IH

Rodina Nedvědů se věnuje ekologickému zemědělství. Pro svoji práci si vybírají stroje šetrné k jejich půdě. Jejich stáji vévodí kolový STEIGER 500 CVX AFS Connect, který si vybrali jako první v ČR.
Rodina Nedvědů z Kladrub v západních Čechách se už od revoluce věnuje ekologickému zemědělství. Na svých polích o celkové rozloze 1 000 ha pěstují pšenici, oves a různé bílkovinné plodiny v bio kvalitě. Už více než 20 let pečlivě volí stroje do svojí stáje tak, aby jejich práce byla co nejšetrnější k půdě i pěstovaným plodinám.

Jednou z cest, jak co nejméně zatěžovat půdu je používání strojů se širokým záběrem. Díky širokému záběru minimalizujete množství přejezdů po poli a dosáhnete většího rozptýlení tlaku na půdu. To může zlepšit její strukturu, propustnost vody a přístup vzduchu a živin k rostlinám. Když začala rodina Nedvědů na tento typ nářadí přecházet, bylo jim jasné, že budou muset zvolit i nový traktor s dostatečným výkonem a výkonnou hydraulikou.

Kolový Steiger si zvolili jako první v republice

I když pro svoje účely měli původně vybraný nejsilnější MAGNUM 400, nakonec si jako úplně první v republice zvolili kolový STEIGER 500 CVX AFS Connect. Tento kloubový traktor, který je výrazně robustnější, než klasické kolové traktory má čtyři stejně velká kola o rozměru 900/60R42. Ta mu zaručují větší styčnou plochu, lepší tahové vlastnosti a nižší tlak na půdu. Od klasických kolových traktorů se STEIGER odlišuje motorem o zdvihovém objemu 12,9 l (oproti v této kategorii obvyklým 9 l) a ideálním rozložením hmotnosti 50:50. Jeho maximálnímu výkonu 550 koní odpovídá nejen silná rámová konstrukce, ale také výrazně dimenzovaná převodovka a robustní nápravy.

Steiger traktory jsou známé svou kvalitou a spolehlivostí. Jsou konstruovány a vyráběny s důrazem na sílu, odolnost a dlouhou životnost. Díky unikátní kloubové konstrukci, jsou i přes své mohutné vnější rozměry, lehce ovladatelné a jich poloměr otáčení je menší než u jiných kolových traktorů.
Zároveň má STEIGER díky pohonu všech kol výbornou trakci a ovladatelnost v různých terénních podmínkách. Tento pohon poskytuje větší stabilitu a umožňuje traktoru pracovat na svažitých nebo nerovných plochách bez ztráty výkonu. Stejný výkon nabízí už jen pásový Quadtrac, který má na rozdíl od kolového STEIGERA již v České republice tradici zastoupenou 250 prodanými kusy. „Nad pásovým traktorem jsme se také zamýšleli, ale naše pole jsou vzdálená až 20 km od sebe a přejezdy po silnici jsou na kolech mnohem jednodušší. Takže se nám to z hlediska dopravy i údržby zdálo jako lepší řešení,“ vysvětluje Jaroslav Nedvěd. 

Do výbavy traktorů STEIGER patří také moderní systémy pro precizní zemědělství včetně telematiky AFS Connect.  „Z moderních technologií využíváme nejvíce navigaci s RTK signálem, výborná je také funkce pro automatické otáčení na souvrati,“ chválí Nedvěd funkci AccuTurn.

Šetrně nejen k půdě, ale i k zrnu

Kolový Steiger není u Nedvědů zdaleka jediným strojem s červenou kapotou CASE IH. V jejich stáji najdete Magnum 340 dvě velké Pumy 200 a starší MX 175.  Jelikož šetrně a s úctou se u Nedvědů přistupuje nejen k půdě, ale i ke sklízeným plodinám, nesmí u nich chybět ani nejšetrnější kombajn na trhu Axial-Flow@ 8250 s lištou MacDon FD140 o záběru 12,2m.

„První kombajn od CASE IH jsme měli od roku 2011 a měli jsme ho devět let. Hodně záleží na tom, jakým způsobem si ten stroj nastavíte,“ popisuje svoje zkušenosti s kombajnem pan Nedvěd. Se správným nastavením pomáhá i služba AFS Harvest CommandTM. Tato služba je proaktivní automatický systém sklizně, který automaticky a kontinuálně optimalizuje mlácení, separaci a proces čištění tak, aby maximalizoval výkonnost kombajnu.

Na farmě u Nedvědů se do předloňského roku věnovali i živočišné výrobě, takže slámu využívali zde. V současné době od živočišné výroby upustili a slámu drtí a nechávají ležet na poli. O nadrcení slámy se postará prémiový drtič X-tra, které ji jemně nařežou a diskové metače rovnoměrně rozhodí v celém záběru. Rovnoměrný rozhoz zajistí optimální odběr vody a dusíku a nejlepší podmínky pro vyrovnané porosty.