Proškolili jsme obsluhy Axial-Flow

Aby obsluhy našich kombajnů nebyli ve žních zaskočeny připravili jsme školení, kde jsme jim předali naše rady a tipy.
V některých podnicích letos usednou řidiči do nového kombajnu. Někteří pořídili novější model, jinde úplně změnili značku a často i technologii výmlatu. Abychom řidičům co nejvíce ulehčili přechod na nový kombajn Case IH nebo si jen vše před sezónou zopakovali, zorganizovali jsme sérii technicko-praktických školení. Školitelé Ing. Jana Kubátová z A-Techu a Ing. Roman Nedoma z Agri CS zavítali do různých koutů České i Slovenské republiky a celkem proškolili přes 130 obsluh kombajnů Axial-Flow®.

Školící den byl rozdělen na několik částí. Od teorie, jak se zrno vytírá, ovládání stroje, nastavení na jednotlivé plodiny, přes nastavení moderních systémů, prezentace praktické zkušenosti až po údržbu a přípravu stroje. Sklidit nepoškozené zrno bez ztrát je sen každého zemědělce, proto jsme se ve školení zaměřili i na to, jak eliminovat ztráty a kde je najít.

 

U každého kombajnu je důležité správné nastavení, proto jsme se na to podívali důkladně, jaké zvolit koše, jak je uspořádat a nastavit. Spousta našich klientů bude sklízet různé plodiny, proto jsme krom těch populárních jako je řepka a pšenice prošli i ty specifičtější jako je inkarnát, slunečnice nebo mák. Upozornili jsme také na možné příčiny ztrát, na to kde mohou vznikat a proč.

Ing. Jana Kubátová se podělila i o tipy, které ulehčí práci s multicontrollerem, třeba nastavení výšky lišty na dvě hodnoty: normální a ležák. Oblíbená je funkce i reverzace rotoru, kterou kromě Axial-Flow® nikdo jiný na trhu nemá. Když to zabubnuji, tak to pustím obráceně a tím se mi uvolní rotor, aniž by musela obsluha vystoupit z kombajnu.

Na každém školení byl kombajn fyzicky přítomen s různými lištami. Každý se tak mohl podívat na rozdíly mezi jednotlivými typy. Nechyběla ani detailní prohlídka stroje s radami, jak o stroj pečovat, co se kde na kombajnu nastavuje (není to jen mezera koše nebo nastavení sít) a jak kombajn správně na sezónu připravit.

Na některých místech republiky už se sklizeň rozjíždí a my doufáme, že to bude úspěšná sklizeň s kombajny Case IH Axial-Flow®.