Jak letos probíhají žně?

Počasí letos nepřeje

Letošní žně se nesou ve znamení dešťů. I přesto hektary z polí pomalu mizí. Dle aktuálního vývoje očekáváme konec sklizně na přelomu srpna a září. Výnosy jsou ovlivněny též počasím, někde jsou na svém standardu, jinde mají méně než očekávali, a to hlavně v řepce. Je však pozitivní, že výkupní ceny komodit oproti minulému roku vzrostly a pro některé to bude vyrovnání nižších výnosů.
Letos jsme na předvádění vyslali celkem 3 soupravy, 2 pro Českou republiku, 1 pro Slovensko. A naše předváděcí kombajny doplňují v ČR ještě 3 demo kombajny dealerů značky Case IH. Jedná se zejména o modely Axial-Flow 8250 (5x) a 9250 (1x). Většina z nich je osazena pásovou lištou MacDon, některé pak standardní VARIO lištou Case IH 3050.  

Náš letošní demo speciál je zajímavý už od pohledu. Upravili jsme vzhled podle první série kombajnu Axial-Flow 14XX, a jsme velice rádi, že se všem tolik líbí. Jinak je stroj opravdu „v plné palbě“ – Od automatiky nastavení AFS Harvest Command, prémiového drtiče X-tra, pohonu 4x4 pro maximální průjezdnost s uzávěrkou diferenciálu na přední nápravě až po přesnou navigaci na 2,5 cm a telematiku AFS Connect. Pro lepší přehled okolo stroje jsou iplementovány 4 kamery. Není asi třeba zmiňovat všechny parametry kombajnu Axial-Flow 8250, zde opravdu téměř nic nechybí. A v kombinaci s lištou MacDon s FD2 se jedná o „the best“ soupravu letošních žní.
Nový MacDon FD2 je opravdu skvělý a nenašli jsme zatím žádné zásadní nedostatky. Mezi hlavní odlišnosti patří: 
  • Širší boční pásové dopravníky – hlubší lišta –> větší hltnost.
  • Contour Max – hydraulicky nastavitelné stabilizační kopírovací kola –> dokonalé nastavení přítlaku + automatická kopírace při sklizni řepky.
  • Nové aktivní řepkové děliče, rychlejší montáž, lehčí, menší vibrace.
  • Delší dvouprsty a žabky – větší řezná plocha.
  • Větší rozsah vyklopení lišty pata/špička o 25 % – A až E.
  • Snadnější seřízení lišty –> výrazně jednodužší.
S jedním DEMO kombajnem stihneme během léta navštívit cca 15 zákazníků. Na každé farmě se snažíme strávit 2 dny (někdy jeden, někdy také tři). Letos to závisí hodně na počasí. Preferujeme však kvalitu nad kvantitou, nejde o to nasklízet co nejvíce hektarů, ale kombajn dobře ukázat, představit, popsat, jak funguje a co vše umí. Myslím, že to se nám zatím daří.

Téměř na všech místech, kde jsme s naší DEMO soupravou byli, jsme odjížděli s pozitivní zpětnou vazbou zákazníka. Líbí se upravený design našeho DEMO speciálu, ale i všechny nové funkce jako AFS Harvest Command. Téměř všechny oslní práce drtiče X-tra, pojezdová rychlost 40 km za hodinu je též super a v neposlední řadě i přesná navigace na 2,5 cm pro automatické řízení, nebo telematika AFS Connect pro rychlou práci s daty. Dokážeme vzdáleně zaslat informace o poli do stroje, kde budeme sklízet, a třeba připravit navigační linie a spoustu dalšího. 

A jak se staráme o zákazníky během žní?

 

Snahou je zejména prostojům předcházet, proto provádíme důkladné předsezonní prohlídky. Prvním krokem připravenosti je předobjednání náhradních dílů, kde víme, že může dojít k poškození, a být dobře připravení. Ne vždy lze zajistit okamžitou dodávku náhradních dílů, proto máme připraveny celkově 3 nové kombajny, kde lze díl vymontovat a uživateli Axial-Flow rychle pomoci. Pro tento účel tu jsou také 3 ks žacích lišt, ať už MacDon FD1 nebo Case IH3050.