První červený mezi řadou zelených

Nový MAGNUM 340 CVXDrive pracuje od minulého roku v podniku ZD NOVA Dříteň.

Jižní Čechy jsou známé svou krásnou krajinou, velkými lány a malebnými vesnicemi s typickou jihočeskou architekturou. Jednou z takovýchto vesnic, která se nachází poblíž známé jaderné elektrárny Temelín, je obec Dříteň. Do této vesnice jsme se vydali navštívit místní zemědělské družstvo NOVA Dříteň, zemědělské družstvo NOVA je od minulého roku uživatelem prvního traktoru značky CASE IH v jejich strojovém parku.

Jak říká na úvod naší návštěvy pan Dvořák, místopředseda podniku a mechanizátor: „Zemědělské družstvo NOVA Dříteň hospodaří na přibližně 2 300 hektarech zemědělské půdy. Na této výměře pěstujeme převážně pšenici, ječmen, kukuřici nebo jetel. Výnosy, kterých na těchto převážně těžkých, jílovitých a hlinitých půdách dosahujeme se pohybují okolo 5 t/ha u pšenice nebo 3,5 t/ha u řepky. Nemalou část zaměření našeho družstva představuje také rozsáhlá živočišný výroba, chováme 1 300 kusů dobytka z toho je cca 500 kusů dojnic a 300 kusů býků. Zpracování půdy probíhá klasickou konvenční technologií základním zpracováním pomocí pluhu.“ 
 

Nejsilnější traktor v podniku


V podniku NOVA Dříteň v posledních letech uvažovali po silném traktoru především z důvodu, aby stíhali provádět jednotlivé agrotechnické operace ve správný čas, protože počasí v jižních Čechách je v průběhu posledních několika let velmi kolísavé. I přesto, že podnik doposud žádný traktor značky CASE IH nevlastni, rozhodli se na základě několika kritérií pro pořízení traktoru této značky. „V našem strojovém parku je kolový traktor MAGNUM prvním zástupcem této značky. Proč jsme se pro něj rozhodli bylo především na základě předvádění, poté se sešla dobrá nabídka a skvělá cena ve správný čas a bylo rozhodnuto. Uvažovali jsme samozřejmě i o jiných značkách, ale ty jsou v této kategorii svou cenou mnohonásobně výše a technické parametry jsou porovnatelné,“ sděluje pan Dvořák, místopředseda družstva.
 

MAGNUM pomohl vyřešit problémy


Konkrétně v podniku zakoupili MAGNUM 340 v provedení s plynulou převodovkou CVXDrive. Traktor dosahuje jmenovitého výkonu 340 koní a při navýšení s Power Managementem činí maximální výkon až 409 koní. K lepším tahovým vlastnostem traktoru a bezproblémovému přenosu výkonu přispívají široké pneumatiky.

Traktor je v podniku agregován převážně při zpracování půdy s radličkovým kypřičem nebo disky, záběry jednotlivých strojů se pohybují v rozmezí šest až osm metrů. „Přínos tohoto traktoru v našich podmínkách lze krásně demonstrovat na situaci z loňského podzimu, kdy jsme běžně pro přípravu půdy před setím pro dvě secí kombinace využívali tři traktory, dnes tuto práci zastane pouze MAGNUM. V dnešní době, kdy je problém hlavně s obsluhami strojů, tak tento traktor pomáhá nejenom zvýšit úspory na provoz, ale především vyřešit tento problém,“ dodává pan Dvořák.
 

Názor na traktor z pohledu obsluhy


Na zkušenosti z provozu traktoru jsme se v rámci návštěvy zeptali obsluhy, pana Josefa Vítka. „S traktorem se mi jezdí velice dobře, líbí se mi prostorná kabina a plynulá převodovka, je velmi pohodlná na ovládání a musím říci, že nijak razantně nepociťujeme ztrátu výkonu. Například při agregaci s šestimetrovým kypřičem při hloubce zpracování půdy cca 10 cm se pracovní rychlost pohybuje přibližně kolem 12 km/hod a průměrná spotřeba kolem 15 litrů, liší se to ale pozemek od pozemku, podle charakteru půdy. Velmi snadné je ovládání traktoru především díky osazení automatickým naváděním a řízením CASE IH AccuGuide, které pracuje s vysokou přesností a pro obsluhu představuje řadu benefitů.“

Podívejte se i na zkušenosti s traktory MAGNUM z podniku AGRODRUŽSTVO Brázdim nebo AGROMASO Dřevčice, popřípadě kontaktujte svého autorizovnaého prodejce CASE IH a domluvte si předvedení!