První MAXXUM ActiveDrive 8 v ČR!

Nový MAXXUM ActiveDrive 8 se zabydlel nedaleko Ledče nad Sázavou.

V úrodné oblasti kraje Vysočina, nedaleko Ledče nad Sázavou, se nachází malá obec Bojiště, která si své pojmenování získala po bitvě odehrané na tomto místě v roce 1420. V přilehlých katastrech hospodaří na výměře přibližně 60 hektarů společně se svou rodinou pan Ing. Josef Jeřábek, majitel prvního traktoru CASE IH MAXXUM nové generace s převodovkou ActiveDrive 8. Rodinná farma se zabývá pěstováním obilovin, řepky olejky, kukuřice, brambor a zbylou část výměry zahrnují trvalé travní porosty. Proč se pan Jeřábek rozhodl pro pořízení tohoto modelu a jaké jsou první dojmy z provozu traktoru se dočtete v následujícím článku.

Právě se nacházíme na farmě, jejíž základy byly položeny těšně po revoluci, když byla možnost si vzít pozemky a začít hospodařit. Můj děda v té době vlastnil již 12 hektarů. Farma se postupně rozrůstala a dnes společně s rodinou obhospodařuji celkem 60 hektarů. K tomu se navíc zabýváme chovem masného plemene skotu,“ říká pan Jeřábek na úvod našeho setkání.
 

VÝBĚR PODLE NĚKOLIKA KRITÉRIÍ


Jako většina českých zemědělců, tak také pan Jeřábek začínal obdělávat výměru s traktory českého výrobce. V minulém roce se pan Jeřábek začal pohlížet po novém traktoru a na farmě si proto vyzkoušel řadu předváděcích traktorů i konkurenčních výrobců. Na základě několika kritérií, dobrých vztahů s prodejcem a pozitivních referencích s modelem MAXXUM od sousedního zemědělce se rozhodl pořídit CASE IH MAXXUM 135 ve verzi s převodovým ústrojím ActiveDrive 8.

I když jsem neměl možnost traktor prakticky vyzkoušet, jelikož v minulém roce nebyl ještě k dispozici na trhu, poté, co jsem jej uviděl v prospektu, mě upoutal svým designem, a to i přesto, že traktory na vzhled nejezdí,“ dodává k výběru traktoru pan Jeřábek, majitel farmy.
 

VOLBA PADLA NA CASE IH


Dosavadní hlavní traktor na farmě disponoval výkonem 110 koní. Věděl jsem, že nový traktor musí být silnější, proto jsem zvolil model CASE IH MAXXUM 135, který dosahuje maximálního výkonu 169 koní. Pozemky farmy se nachází v kopcovitém terénu, proto je dostatečná výkonová rezerva pro nás důležitá a traktor svůj výkon dostatečně využije i při práci v dopravě. Výbavu traktoru jsem si zvolil s novým osmistupňovým převodovým ústrojím ActiveDrive 8, jelikož jsem zastáncem klasické mechanické převodovky. Výrobce převodovky ActiveDrive 8 se řadí mezi osvědčené výrobce, proto jsem se této novinky nebál. Převodovka ActiveDrive 8 sebou navíc přináší řadu výhod – tou hlavní je, že si obsluha dokáže i v manuálním režimu zvolit rychlostní stupeň v dané pracovní skupině, který se ideálně hodí pro právě prováděnou pracovní operaci. Traktor tak pracuje při nízkých otáčkách motoru s nízkou spotřebou paliva. U stávajícího traktoru jsem byl velmi omezený právě převodovkou, která nebyla na takto vysokou variabilitu stavěna.
 

TRAKTOR S BOHATOU VÝBAVOU


Na rodinné farmě bude traktor využíván jako hlavní traktor. Agregován tak bude v diskovém podmítači o záběru 3 metry, čtyřradličným pluhem, návěsem, diskovou žací kombinací nebo lisem. Tomu také odpovídá výbava, ve které si traktor pan Jeřábek pořídil.

Pro lepší tahové vlastnosti je MAXXUM obut na pneumatikách Michelin o rozměru 480/70R28 přední a 580/70R38 zadní. Pro agregaci vpředu neseným nářadím ve výbavě dále nechybí přední tříbodový závěs a přední vývodový hřídel včetně středových okruhů s dvěma rychlospojkami. Standardem u těchto modelů MAXXUM ActiveDrive 8 je jednoduché ovládání pomocí loketní opěrky Multicontroller, která sdružuje nejčastěji používané ovladače na jednom místě. Pro vyšší pohodlí obsluhy si pan Jeřábek vybavil kabinu sedadlem Grammer Dual Motion, které nabízí nízkofrekvenční a dynamické pružení, možnost natáčení sedadla do stran a pasivní ventilaci.

Věřím, že traktor bude na farmě pracovat k naší plné spokojenosti a odpracuje nejméně tolik motohodin, co jeho předchůdce,“ říká na závěr naší návštěvy pan Jeřábek.

Informujte se o novém modelu MAXXUM ActiveDrive 8 u svého autorizovaného prodejce CASE IH. Nezapomeňte nás sledovat také na Facebooku CASE IH CZ, kde Vám přinášíme nejnovější informace ze světa značky CASE IH.
 

Máte-li zájem o vyzkoušení nového modelu MAXXUM u svého dealera, neváhejte nás kontaktovat: