První traktor značky CASE IH na farmě pana Holého

Zkušenosti a vztahy vedly k pořízení prvního traktoru CASE IH.

V minulém roce jsme prostřednictvím našeho regionálního obchodního partnera, společnosti AgroZES, dodali nový traktor CASE IH MAXXUM 145 v provedení s osmistupňovou převodovkou ActiveDrive 8 panu Ondřeji Holému, soukromému zemědělci z Karlových Varů, části Stará Role. Jaké jsou prvotní dojmy z traktoru, na základě jakých kritérií se pan Holý pro traktor rozhodl a jaké bude mít traktor využití na farmě, na to vše jsme se zeptali pana Holého během naší návštěvy.

Soukromý zemědělec Ondřej Holý podniká v zemědělství pátým rokem, do zemědělství se dostal díky jeho otci, který také hospodařil. Postupně získával hektary a rozvíjel svou farmu až do dnešní stávající výměry 75 hektarů. Z této výměry zaujímají 65 hektarů trvalé travní porosty a zbývajících 10 hektaru je vedeno jako orná půda, na které jsou pěstovány obiloviny – pšenice a ječmen. Jako většina začínajících zemědělců rozjížděl své hospodářství s traktory domácí značky, v minulém roce se na základě získaných zkušeností rozhodl o pořízení prvního traktoru zahraniční značky, kterou se stala značka CASE IH.

„Od společnosti AgroZES jsem jako první stroj na svou farmu zakoupil diskový žací stroj SIP SILVERCUT 340 FC s kterým jsem maximálně spokojený. Díky výbornému servisu, péči o zákazníka rychlé dodávce náhradních dílů jsem získal dojem, že s touto společností se nemusím bát spolupracovat. Na doporučení obchodníka jsem si tak v minulém roce vyzkoušel novou generaci traktoru MAXXUM s osmistupňovou převodovkou ActiveDrive 8, protože traktor splnil mé očekávání, rozhodl jsem se poté o jeho následné pořízení a na svou farmu si pořídil rovnou onen předváděcí kus, který měl najeto něco málo přes 100 motohodin,“ zmiňuje důvody pořízení traktoru CASE IH pan Ondřej Holý.
 

První CASE IH na farmě


Model CASE IH MAXXUM 145 poskytuje jmenovitý výkon 145 koní, s navýšením se pak maximální výkon pohybuje na hranici 175 koní. Nová generace řady MAXXUM s sebou do této třídy traktorů přinesla i novou osmistupňovou převodovku ActiveDrive 8, díky ní traktor dosahuje o 10% větší úspory paliva ve srovnání s ostatními konkurenty v této třídě.

„Traktor si mě získal především svým komfortem a pohodlím. Velkou roli při výběru hrála i pořizovací cena, kde je vidět výborný poměr ceny vzhledem k výkonu a výbavě traktoru. Velmi se mi na traktoru líbí motor, traktor výborně táhne, a to i při nízkých otáčkách. Díky tomu jsem schopen dosáhnout velmi dobré spotřeby paliva, k tomu jistě přispívá i automatické řazení, takže nemusím držet traktor pod plynem. Mám vypočteno, že v dopravě MAXXUM dokáže dosáhnout i o polovinu menší spotřeby paliva než konkurenční traktor. Co se týče automatického řazení, většinou jej využívám v kombinaci s manuálním řazením, záleží na prováděné pracovní operaci, řazení je však velmi hladké. Na ovládání traktoru se mi líbí jeho jednoduchost a umístění všech ovladačů a tlačítek na loketní opěrce Multicontroller. Kabina je opravdu plnohodnotná, to je viditelné již na první pohled při pohledu na sedadlo spolujezdce, “ dodává Ondřej Holý.
 

Traktor pro využití v pícninářském sektoru i s čelním nakladačem


Během roku plánuje Ondřej Holý hlavní využití traktoru hlavně v pícninářském sektoru, očekává se průměrné využití mezi 300 až 400 motohodinami za rok. Traktor bude nasazen s diskovou žací lištou SIP a při odvozu s přepravníkem balíků o celkové kapacitě 24 balíků. Do budoucna se pak očekává ještě dovybavení traktoru o přední vývodový hřídel. Protože pan Holý pracuje na své farmě sám, musí také většinu práci zvládnout sám – to znamená, že při svozu si balíky sám traktorem nakládá a následně i odváží. Z tohoto důvodu byl traktor dodatečně osazen přípravou a originálním čelním nakladačem CASE IH LRZ 120.

Mám zkušenosti s ostatními výrobci čelních nakladačů, ale na nakladači CASE IH musím vyzdvihnout jeho zesílený rám a snadné nastavení, např. průtoků hydraulických okruhů, stejně jako rychloupínací systém Quick Attach, kdy nemusím při zapínaní vidlí z traktoru ani vystupovat. To samozřejmě přispívá k vyššímu pohodlí pro obsluhu. Kabina traktoru je čtyř sloupková, takže při práci s čelním nakladačem mám výborný výhled. Navíc je uchycení čelního nakladače oproti posedu obsluhy podsazenotakže na čelní nakladač je opravdu výborný výhled,“ zdůrazňuje přednosti nakladače CASE IH pan Holý.