PUMA 220 MC na rodinné farmě Nemešany

Redaktor slovenského magazínu Moderná mechanizacia Marián Kukučka vyrazil na rodinnou farmu Nemešany za dlouholetými uživateli traktorů CASE IH.
Dlouholetým uživatelem techniky Case IH je rodinná firma FARMA NEMEŠANY. Založil ji Stanislav Bartoš a vedou ji jeho synové Stanislav a Pavol. S červenou kapotou mají na dvoře Maxxum 140, Optum 300, kombajn Axial-Flow®​ 8250, ale také dvě Pumy. Ty si koupili s odstupem 8 let a s různými převodovkami.

Převodovka CVXDrive ulehčí práci s velkým traktorem

"Starší Pumu 225 s bezstupňovou převodovkou jsme koupili v roce 2008. V té době jsme potřebovali velký těžký, ale zároveň také malý traktor. A právě bezstupňová převodovka CVXDrive poskytuje silné Pumě kompatibilitu malého traktoru," říká o důvodech nákupu Stanislav Bartoš, "zároveň systém řízení produktivity APM™ reguluje otáčky motoru podle zatížení tak, aby byla spotřeba paliva co nejnižší."

"Díky převodovce CVXDrive je Puma Case IH velmi komfortní stroj. Ovládáme ho buď jednou rukou, nebo pedálem plynu. Pro mě je pohodlnější ruční ovládání. Usnadňuje mi to joystick na loketní opěrce," pochvaluje si Stanislav Bartoš. Vlastnosti traktoru nejlépe využije při agregaci s lisem na balíky a žací lištou. Za 15 let ujela Puma CVXDrive 8 000 Mth bez větších poruch. Na jeho stáří se výrazněji podepsaly pouze sluneční paprsky, jejichž stopy můžeme vidět na světlometech a střeše kabiny.
"Dnes není důležité, jakou značku traktoru máte, ale jak se o vás dokáže postarat servis. To je alfa a omega všeho. V tomto ohledu spoléháme na společnost Euris z Rožňavy. Důkazem jejich dobré práce je jedenáct let stará Puma, na jejímž vzhledu se podepasly sluneční paprsky víc než 6 000 motohodin." říkají majitelé traktorů Maxxum 140, Optum 300 AFS Connect, Puma 220 MC a Puma 225 CVXDrive.


 
Stanislav a Pavol Bartošovi, Farma Nemešany

Na jaře loňského roku přibyla na farmě Nemešany nová Puma 220 MultiController

Při výběru nového stroje dali v Nemešanech přednost powershiftové převodovce a vybrali traktor Puma 220 MC. Traktor si raději pořídili k postřikovači a rozmetadlu hnojiv, s nimiž při práci využívají jen několik rychlostních stupňů. Po roce používání vidí uživatel výhody i negativa obou převodovek. "Teprve čas ukáže, jaké jsou náklady na provoz traktoru s powershiftovou převodovkou oproti staršímu typu s převodovkou CVXDrive." Plynulou převodovku CVXDrive najdeme také v nejvýkonnějším traktoru, který v Nemešanech mají. Je jím Optum 300 AFS Connect.  Chválí si ji jako vynikající a pohodlnou. Její výhody oceňují zejména při těžké práci, jako je drhnutí, anebo při přepravě.