Quantumy v meruňkovém sadu

K jižní Moravě patří nejen vinohrady, ale i sady. A my jsme se na jeden sad vypravili podívat se, jak jsou zde spokojení se sadařskými traktory Quantum.

Ovoce Huták a Farma Bílovice

Podívat se do meruňkového sadu pro nás není daleká cesta. Ovoce Huták a Farma Bílovice mají svoje sady na jižní Moravě poblíž Velkých Bílovic. Do sadů patří speciální kategorie sadařských traktorů, které jsou oproti jiným traktorům užší. Své místo si ve firmě našli traktory Quantum řady F (fruit). Nyní zde jezdí již tři takové traktory a k tomu jeden Steyr Kompakt, který zastane těžší práce kolem sadu.

První sad založili v roce 2016 pan Huták s manželkou a otcem a dnes už hospodaří na 55 ha, a krom meruňkových sadů mají i třešňový. Krom tří zakladatelů v sadech pracují i tři zaměstnanci a v době sběru si najímají ještě brigádníky.

Začátky pro ně byli krušné, jako mladé firmě, navíc ještě majitelům, kteří neměli se zemědělstvím zkušenosti, nikdo nevěřil. Oslovili několik firem s poptávkou na zemědělskou techniku a nikdo se s nimi nechtěl moc bavit. Jednoho prodejce mají dokonce hned vedle sadu, ale stejně nakupují všechno od Agri CS Hustopeče. Zdejší prodejce Bronislav Pochylý se jim jako jeden z mála věnoval. Váží si i toho, že jim poradil a dodal techniku, kterou agregují.

Prvním traktorem zde byl Steyr, který využili hlavně u zakládání sadů a dnes ho využívají primárně na manipulaci, nakládá a vykládá co je potřeba, případně převáží zboží. Do sadu s roztečí 4 m se nevejde.

Dalším pořízeným traktorem byl Quantum 95 F a za tři roky přibyl ještě Quantum 100 F a letos přibyl ještě jeden Quantum 100 F. Jsou to druhé a třetí nejvýkonnější modely řady Quantum a tak si hravě poradí se závěsnou technikou, výkonově jsou dokonce naddimenzované. Agregovány jsou se sběracími vozy, mulčovačem Tehnos, talířovým podmítačem, rozmetadlem, pilou nebo herbicidním rámem.

Ze začátku nás překvapila neochota prodejců zemědělské techniky, prodejce z Agri CS nám jako jeden z mála uvěřil, že to myslíme vážně a poradil nám s výběrem techniky. S Quantumy jsme spokojení, sedadlo je příjemné, výhled je dobrý a všechno máme na dosah ruky. Nejnovější Quantum má i odpruženou přední nápravu a to je pohoda na něm jezdit, je to fakt znát. Výkonově je máme spíš předimenzované, aby všechno utáhly. U servisu nás zase překvapila rychlost a velké skladové zásoby i na starší traktory.
Veronika Hutáková

Šířka Quantumů je 1,38 m, v závislosti na zvolených pneumatikách to může být i trošku více, vlezou se tak pohodlně do každého sadu. Poloměr otáčení mají 4,19 m a v sadech Ovoce Huták si nechali na souvrati 8 m, pohodlně se tak otočí i s agregovaným nářadím.

Majitelé si pochvalují i kabinu: “Sedadlo je příjemné, výhled je dobrý a všechno máme na dosah ruky. Nejnovější Quantum má i odpruženou přední nápravu a to je pohoda na něm jezdit, je to fakt znát.” Quantumy mají přetlakovou kabinu, která je nejen pohodlná, ale i bezpečná. Jedním přepínačem se dá přejít na úroveň ochrany 4, která odstraňuje chemické látky z nasávaného vzduchu.

Spokojení jsou i se servisem a rychlou dodávkou náhradních dílů. Vedoucí servisu jim navíc v začátcích poradil, jak o traktory pečovat.

Meruňky zde mají vysázené tak, aby dozrávaly postupně celé léto a ještě na přelomu srpna a září zde dozrávají. Český konzument je ale konzervativní a meruňky chce, když začínají dozrávat. Letos zde poprvé vyzkoušeli samozběr meruněk. Jinak mají prodej ovoce nasmlouván dopředu a z části ovoce vyrábějí další produkty. Velice oblíbená je třeba Meruňková šťáva, kterou koupíte v obchůdku Čerstvě utrženo nebo ve vybraných Albert prodejnách. Mimo šťávy zkoušeli z meruňkového pyré dělat i různé marmelády, sirupy nebo hořčici.

Sad je sice mladý, ale už je potrápilo snad vše, co mohlo. Jeden rok řešili přemnožené hraboše, kteří jim sežrali čerstvě vysázené stromky. Další rok se nečekaně objevil mráz na Velikonoce a většina květů tak zmrzla. Minulý rok se jižní Moravou prohnalo tornádo, v sadech ale měli štěstí, že je minulo. Tak snad už se štěstěna obrátí a v dalších letech budou mít jenom úspěchy.