S traktory CASE IH již od roku 1996

Dlouholetá spokojenost se značkou CASE IH v jihočeském podniku ZEVERA a.s.

Od roku 1996 pracují v našem podniku traktory značky CASE IH, sděluje na úvod našeho setkání mechanizátor podniku pan Jiří Šívr a dodává: „Jako každý zemědělský podnik v té době jsme začínali s traktory domácí značky, v roce 1996 jsme se začali ohlížet po prvním velkém kolovém traktoru. V té době jsme se rozhodovali mezi dvěma výrobci traktorů, značkou CASE IH a německou značkou zelených traktorů, vybrali jsme si nakonec značku CASE IH a do podniku koupili zástupce modelové řady MAGNUM, konkrétně model 7220. Traktor za téměř 22 let provozu odpracoval 18 tisíc motohodin“.

Akciová společnost ZEVERA a.s. sídlí v Horní Radouni v malebných jižních Čechách. Na území této obce a v přilehlých čtyřech katastrech obhospodařuje 1350 hektarů zemědělské půdy z čehož přibližně 330 hektarů zaujímají trvalé travní porosty. V minulých letech se společnost zabývala pěstováním brambor na výměře téměř 180 hektarů, dnes se zde brambory již nepěstují. Část výměry, na které byly kdysi pěstovány brambory, dnes zaujímají pozemky oseté jílkem, kostřavou nebo jetelem inkarnátem určeným pro osivářské účely. Dobrých výsledků ve výnosech zde dosahují také při pěstování sladovnického ječmene nebo řepky olejky.

Ve společnosti ZEVERA a.s. ale nepracují traktory CASE IH pouze v rostlinné výrobě. „V roce 2008 jsme pro účely živočišné výroby zakoupili MAXXUM v provedení X-Line, tedy jednoduchou a čistě mechanickou verzi. Musím zaklepat, ale za 11 let provozu má traktor najeto více než 26 tisíc motohodin a jede stále bez vážnější poruchy, je to držák a doufáme, že dlouho ještě vydrží,“ zmiňuje využití traktoru MAXXUM v živočišné výrobě mechanizátor podniku.

Po uvedení modelové řady traktorů CASE IH CVX se v podniku ZEVERA usídlil model 170 první generace, následoval model 1190 druhé generace a posledním přírůstkem z řady CVX se stal model 195 CVX. V podniku si tak vyzkoušeli všechny tři generace jedné modelové řady v průběhu několika let. Traktory našly využití především v dopravě, při aplikaci kejdy nebo v lehčích tahových polních pracích.
 

Dva nové traktory PUMA


Před čtyřmi lety se v podniku rozhodli pro pořízení prvního zástupce modelové řady PUMA, stal se jim v té době nejsilnější model PUMA 230 s plynulou převodovkou CVX. „Traktor jsme kupovali vyloženě do setí, obsluha jezdila předtím s traktorem CVX, proto jsme zvolili plynulou převodovku, jejíž výhody umí obsluha maximálně využít. Traktor pracuje v agregaci se secím strojem, při přípravě na setí nebo v dopravě,“ dodává mechanizátor pan Šívr.

„Po výkonnostní stránce je traktor výborný, celkově jsem s traktorem spokojen. Na traktorech značky CASE IH nejvíce oceňuji jednoduchost jejich ovládání a především to, že většina modelů má stejné ovládání. Nemusíte se vždy při přesednutí do traktoru jiné modelové řady složitě učit. Pumu mám osazenou automatickým naváděním AccuGuide s příjmem korekčního RTK+ signálu od AGRI CS, takže traktor pracuje s přesností až na 1,5 centimetru. Musím zmínit, že navigace na traktoru je super, usnadní to práci, ale především šetří peníze – vezměte si například, když ušetříte na pozemku osivo řepky za několik tisíc korun, navíc mám na traktoru aktivovanou funkci automatického otáčení na souvrati AccuTurn, to je super funkce, zmiňuje výhody navigačních systémů obsluha traktoru Luboš Chytra.

V roce 2018 v podniku postupně začali uvažovat o generační výměně starších traktorů značky CASE IH. Díky dlouhodobé spolupráci a spokojenosti se značkou CASE IH se tak v podniku rozhodli pro pořízení dvou nových traktorů modelové řady PUMA – menšího modelu 175 CVX a většího modelu 220 s převodovkou Powershift.
 

Správně zvolený traktor je základ


„Traktorů CASE IH máme na dvoře již několik, proto jsme se i přesto, že jsme měli nabídku na jinou značku, rozhodli opět pro CASE IH. Rozhodli jsme se pro model PUMA 175 CVX jako náhradu za traktor řady CVX. Malá PUMA bude během roku využívána zejména v dopravě a lehčích operacích, proto jsme z důvodu výhod a komfortu pro obsluhu zvolili tuto verzi. Mezi další zajímavou výbavu traktoru můžeme zmínit velká kola, automatickou klimatizaci, Deluxe komfort paket výbavy kabiny nebo přední nápravu s brzdami. Velká PUMA 220 nahrazuje náš první MAGNUM z roku 1996, proto jsme výbavu tohoto traktoru přizpůsobili staršímu traktoru. PUMA je vybavena například mechanickým ovládáním hydraulických okruhů nebo klasickou mechanickou převodovku Powershift pro čistě polní práce,“ popisuje výběr dvou různých výbav mechanizátor podniku.

Během návštěvy jsme ještě při práci zastihli PUMU 175 CVX při aplikaci kejdy, využili jsme proto svezení a zeptali se obsluhy pana Luboše Blažka na první dojmy po 200 motohodinách provozu: Jde vidět značný posun v provedení oproti starší řadě CVX, například jednodušší a lépe řešená přední náprava. Překvapilo mě snadné ovládání, všechno je po ruce, čtyř sloupkové provedení kabiny pro lepší výhled a dvojitý ruční plyn, když se s tím člověk naučí zacházet, je to paráda. Co se týče například porovnání s traktorem CVX 195, se kterým jsem jezdil předtím, tak mi připadá, že PUMA 175 má pocitově stejný ne-li větší výkon, a přitom nižší spotřebu“.

„Proč bych doporučil značku CASE IH ostatním uživatelům? Napadá mě argument nízké spotřeby paliva, kterou je značka CASE IH díky své patentované technologii Hi-eSCR známá. Ve srovnání se staršími traktory je poznat značný rozdíl. Doufáme, že i s novými přírůstky a další spolupráci s autorizovaným střediskem CASE IH, společností UNIAGRA, budeme spokojeni,“ dodává mechanizátor.