SIP odvádí skvělou práci i v ZOO Brno

Zvířata potřebují kvalitní a čistou píci. U exotických zvířat to platí dvojnásob.

Již v minulých reportážích jsme se zaměřili na problematiku popelovin a nežádoucí kontaminaci pícnin, kterou lze pomocí vybrané techniky SIP znatelným způsobem zredukovat. Kvalitu píce řeší stále více podniků zaměřujících se na živočišnou výrobu. Čistota píce a výživová hodnota krmiva je velice důležitá i pro brněnskou zoo, kterou jsme se rozhodli navštívit.  

IMG_0060.jpg

Zoo Brno byla otevřena ke konci srpna roku 1953. V současné době se široká veřejnost může těšit na 400 druhů zvířat, autentickou Africkou vesnici, na průchozí voliéry klokanů skalních nebo orlů bělohlavých a od roku 2017 na expozici lvů konžských. Ročně ji navštíví přes 300 tisíc návštěvníků.
 

RANNÍ PTÁČE DÁL DOSKÁČE

 

Hned z rána jsme se vydali do brněnské zoo, která se nachází na Mniší hoře, nedalo Brněnské přehrady. Počasí se opravdu vydařilo, a tak jsme mohli nahlédnout do zákulisí krmení exotických zvířat. Přípravy v zoologické zahradě začínají již časně z rána, okolo 5. hodiny, aby se veškeré práce spojené s krmením zvířat stihly udělat ještě před tím, než zahrada otevře své brány návštěvníkům. Pracovníci musí mimo jiné zvládnout ranní sečení trávy, odvoz krmiva do předem stanovených výběhů a plnění žlabů, aby stroje v úzkých uličkách neomezovaly návštěvníky. Při příjezdu nás čekal pan Ing. Jaroslav Prchal, který je odpovědný za chovatelský úsek brněnské zoo, a obsluha stroje pan Radek Bača.

IMG_0271.jpg
 

VŠE V JEDNÉ OPERACI

 

V roce 2017 putovaly do zoologické zahrady dva nové stroje od značky SIP, a to čelní lišta SIP SILVERCUT DICS 270 ALP společně se sběracím vozem SIP SENATOR 17|9.  Dodané stroje jsou agregovány s traktorem CASE IH Farmall 85A. Takto zvolená kombinace má své opodstatnění. Uličky a přístupy ke žlabům jsou velice úzké a hůře přístupné, proto bylo zapotřebí zvolit stroj, který bude zpracovávat kvalitní píci a zaručí vysokou produktivitu i při zachování kompaktní velikosti. Stroj CASE IH Farmall je s žací lištou SIP SILVERCUT DISC a sběracím vozem SIP SENATOR velice obratný a umožňuje vysokou manévrovatelnost i v hůře dostupných místech. Sběrací vůz SIP SENATOR 17|9 nabízí objem 17 m3, ale díky své kompaktní šířce a výšce umožňuje práci i v úzkých uličkách mezi výběhy.

IMG_0384.jpg

Před zakoupením strojů od značky SIP prováděli v zoologické zahradě sečení a sbírání píce zvlášť, což zvyšovalo náklady na spotřebu nafty a vyžadovalo více času. S novou kombinací od značky SIP došlo k úspoře nákladů a času, jelikož se sloučily dvě operace do jedné. Sběrací vůz SIP SENATOR sbírá posečenou hmotu ihned po sečení, tudíž může obsluha rovnou pokračovat s krmivem k jednotlivým výběhům.
 

PRO ZVÍŘATA PŘEDEVŠÍM KVALITNÍ KRMIVO

 

Na zoologickou zahradu navazují pozemky, které se využívají pro sečení píce jako zdroj krmiva pro chovaná zvířata. Zároveň jsou však využívány i další louky v okolí Brna, aby bylo zaručeno dostatečné množství. Pan Prchal zmiňuje, že letošní pícninářská sezóna v brněnské zoo začínala vlivem příznivého počasí o něco dříve, a to na přelomu dubna a května. Na loukách se sečou převážně trávy.

IMG_0207.jpg

Sečení v zoo probíhá každý den od pondělí do soboty, přičemž se pravidelně rozveze jeden sběrací vůz za den. Obsluha stroje dodává, že díky letošním vydatným srážkám nebude problém s dostupností krmiva, která je trápila například v roce 2018. S čelní žací lištou SIP SILVERCUT DISC je pan Bača spokojen, oceňuje snadnou manipulaci a velmi dobré kopírování terénu. S pracovním záběrem 2,70 m je sečení s lištou velice snadné. Připojení a odpojení lišty k traktoru je intuitivní a zabere zlomek času. Mechanické pružiny, kterými žací stroje SIP disponují, umožňují přesný řez, což z píce činí kvalitní krmivo pro chovaná zvířata.

IMG_0137.jpg

IMG_0166.jpg

Sběrací vůz SIP SENATOR 17|9 byl dodán především z důvodu zvýšení efektivity práce a vysoké manévrovatelnosti. V současné době totiž operace, jak sečení, tak sbírání, probíhají zároveň. Navíc, jak říká pan Bača, s vozem SIP SENATOR je velice dobrá manipulace a manévrovatelnost i v úzkých uličkách zoo, což je dáno i dlouhodobým úsilím vyrábět stroje SIP z lehkých, ale kvalitních materiálů. Obsluha stroje dodává, že rozměrově menší a kompaktní souprava traktoru CASE IH Farmall a sběracího vozu SIP SENATOR 17|9 je vhodně zvolená, protože se musí na zúžených cestách pohybovat obratně a vykládat krmivo do hůře přístupných výběhů. Promyšlený design umožňuje vyšší výkony se zachováním nižší spotřeby energie.

IMG_0350.jpg

Další předností je variabilní objem sběracího vozu, který lze velice snadno posuvem nástavby zvětšit z 10 na 17 m3. To umožňuje převoz většího množství krmiva i ze vzdálenějších pozemků. Díky nástavbě a průběžnému posouvání hmoty do zadní části lze sběrací vůz využít na maximum. Na louce ani v nerovném terénu nezůstává píce na zemi, ale je efektivně sebrána.

IMG_0430.jpg

V brněnské zoo je krmivo rozváženo především bizonům, jakům, velbloudům, zebrám a žirafám, ale také do expozice Dětská zoo pro ovce, kozy a koně. Výsledná kvalita krmiva je velice důležitá pro chovaná exotická zvířata, protože má vliv na jejich celkové zdraví a trávení. V minulosti v zoologické zahradě využívali žací stroj, který nebyl schopen kvalitně píci pokosit a nařezat, což vedlo k ekonomickým ztrátám a horšímu přijmu krmiva zvířaty. Žací lišta SIP SILVERCUT však garantuje čistou píci díky excelentnímu kopírování a sběrací vůz SIP SENATOR zajišťuje dokonalé rozřezání píce. Pan Bača mimo jiné dodává, že díky řezacím nožům lze velice dobře pořezat i vysokou nebo přestárlou trávu, takže je krmivo pro zvířata atraktivní i v pozdější vegetační fázi. Zároveň se nařezáním píce zvyšuje její příjem zvířaty a snižují se zbytky krmiva. Navíc posečenou trávu sběrací vůz efektivně sebere s minimálním obsahem popelovin.

 IMG_0339.jpg

IMG_0399.jpg


IMG_0286.jpg

TŘI SEZONY BEZ PROBLÉMŮ

 

Od první sezony v roce 2017 obsluha stroje ani pan Prchal nemuseli řešit žádné problémy či vážné závady, pouze běžnou technickou údržbu strojů. Vedoucí útvaru krmiv pan Prchal navíc dodává, že až po 3 letech od pořízení stroje došlo na výměnu nožů. Díky systému QCS (systém rychlé výměny nožů) lze nože navíc velice rychle a snadno vyměnit. Pan Bača zmiňuje i pozitivum v podobě jednoduché údržby žací lišty SIP SILVERCUT DISC i sběracího vozu SIP SENATOR.