Speciální lesní traktor MAGNUM 380 CVXDrive

Traktory CASE IH se nebrání ani speciálním požadavkům pro zákazníky z lesnického sektoru. Speciální MAGNUM 380 CVX pro slovenského zákazníka.
MAGNUM je pojem mezi vysoce výkonnými polními tahači. Již v osmdesátých letech minulého století se začal psát jejich úspěšný příběh s první generací modelů řady 7100, které si našly spousty zákazníků díky jejich jednoduchosti, provozní spolehlivosti a v té době nabízejícímu se velkému výkonu pod kapotou.

Již od první generace byly tyto traktory zkonstruovány především pro těžkou práci na poli, v posledních letech se jejich uplatnění, především u modelů vybavených plynulou převodovkou CVXDrive, nachází u některých zemědělců i v dopravě. I když zde se díky jejich výkonu, hmotnosti a rozměrům jedná především o částečné využití. Sektor, ve kterém se však traktory modelové řady MAGNUM začínají postupně ve větším množství zabydlovat je les.

Možná si pokládáte otázku: „Jaké využití může tak velký a výkonný traktor najít v lese“? Odpověď je jednoduchá. Opomeneme-li tahové vlastnosti traktoru, které bychom jinak využili při nasazení v poli, přichází na řadu výkon motoru, točivý moment, vysoce výkonné hydraulické čerpadlo a mohutné odolné tělo. Toto jsou již vlastnosti nepostradatelné u traktoru pro nasazení v agregaci s lesní frézou nebo štěpkovači a drtiči pro zpracování biomasy.
 

Speciální lesní MAGNUM pro slovenského zákazníka


Na jaře letošního roku jsme jeden takový speciální kousek, konkrétně model CASE IH MAGNUM 380 CVX v provedení výbavy Profi, dodali slovenskému zákazníkovi poskytující služby v lesnictví.

Dostatečný výkon traktoru pro jeho nasazení s lesní frézou zajištuje motor o objemu 8,7 litru poskytující maximální výkon 435 koní při využití systému navýšení výkonu Power Management. Hlavní předností traktorů CASE IH je patentovaný systém úpravy spalin zvaný Hi-eSCR, který jednak zajištuje lepší spalování paliva, ale na druhou stranu přispívá k vyšší životnosti motoru díky tomu, že v systému nevyužívá filtr pevných částic a zpětnou recirkulaci spalin.

Pro práci v lese byla zvolena varianta v provedení s převodovkou CVXDrive, která nabízí pro práci v lese řadu výhod. Obsluha si může plynule regulovat pojezdovou rychlost a tím tak adekvátně přizpůsobit pracovní rychlost daným podmínkám. Pro extrémně náročné pracovní podmínky je možné s traktorem pracovat již při velmi nízké pojezdové rychlosti. Při práci ve svažitém terénu nebo v kopcích není nutné použití brzd, což opět přispívá k vyššímu komfortu obsluhy a pocitu bezpečí. U modelové řady MAGNUM je plynulá převodovka vybavena čtyřmi mechanickými rozsahy vpřed a dvěma vzad, které přispívají k vyšší účinnosti přenosu výkonu.

Během agregace se stroji požadující vysoký průtok oleje je traktor na přání osazen dvěma axiálními hydraulickými čerpadly, nabízejícími maximální průtok oleje 282 litrů. Bezproblémovou agregaci s těžkými lesními frézami umožnuje silný tříbodový závěs o zvedací kapacitě až 10 929 kg.

Popsané technické parametry představují v mnohém taktéž standardní výbavu u kolových traktorů. Hlavním rozlišovacím znakem slovenského lesního speciálu je však kompletní úprava traktoru do lesa zahrnující několik úprav a přestaveb viditelných jak zvenku, tak také uvnitř kabiny.
 

Kompletní otoční řízení


Jak se říká, práce v lese je pro tvrdé chlapy, avšak nikdo z nich nechce určitě během svého pracovního dne neustále otáčet krk, aby viděl na pracovní nářadí. Z tohoto jednoduchého důvodu je MAGNUM speciálně vybaven profesionálním otočným řízením.
 

Obsluha traktoru jednoduše přizvedne loketní opěrku, otočí se se sedadlem řidiče o 180 stupňů doprava a najednou se na „zadní“ straně traktoru objeví druhý volant, spojkový, brzdový a plynový pedál. Obsluha zde má i dostatek místa pro nohy, takže v průběhu celého dne je práce s traktorem komfortní a pohodlná.
 

Lesní ochrana traktoru


Jelikož se traktor pohybuje převážně v drsném prostředí lesů, kde není o proražení spodní části traktoru nebo nádrže skrz kmeny a větvě stromů nouze, je traktor dále vybaven kompletní lesnickou ochranou.
 

V rámci této výbavy je traktor vybaven pancéřovanými ochrannými prvky spodní části traktoru, boku motoru, ochranou palivové, masky motoru a sítí na zadních a bočních sklech.
 

Speciální lesní pneumatiky


Jelikož traktor pracuje převážně s lesní frézou při úpravě krajiny, drcení větví, srovnávání terénů a drcení pařezů, je zde velké riziko průrazu samotné pneumatiky. MAGNUM byl pro tyto účely vybaven novým speciálním typem pneumatik NOKIAN se zesílenými lesními ráfky a ochrannou vzduchových ventilků.
Tato speciální pneumatika speciální konstrukce je doplněná o ocelové pásy a zesílené bočnice, které v kombinaci s velkou vrstvou pryže zajištují vysokou odolnost vůči průrazu.
 

Lesní úpravy umíme


Již několik let se společnost AGRI CS ve spolupráci se značkou CASE IH podílí na speciálních požadavcích pro lesní a komunální sektor. Umíme reagovat na různorodé požadavky zahrnující úpravy traktorů pro speciální využití, maximální bezpečnost a komfort při práci.