STEYR Kompakt S jezdí mezi jahodami na centimetry

Pro obdělávání jahodového pole potřebuje pan Tomášek stroj, který dokáže doslova tančit mezi řádky. Do obratného a lehce ovladatelného traktoru STEYR Kompakt S se zamiloval na první pohled.

Jahodárna Veselá patřila od roku 1966 mezi největší a nejnavštěvovanější jahodárny u nás. Každoročně se do Veselé sjížděli zájezdy zahrádkářů, aby se přiučili o pěstování jahod a o jejich nových odrůdách. Nedlouho po pádu komunismu padla i jahodárna a pokusy o její záchranu ztroskotaly také v 90. letech. V současné době se o znovuobnovení věhlasu jahod z Veselé snaží rodina Tomáškova.

Vedle udržování tradice si dávají Tomáškovi stále nové cíle. Jedním z nich je i technologická modernizace jejich firmy.

Při výběru vhodného traktoru šel pan Tomášek na jistotu. Značka STEYR mu padla do oka už v Rakousku, kdy ji viděl při práci přímo v lese a na veletrhu TECHAGRO v Brně měl možnost si svoji volbu zblízka potvrdit. Od nového stroje očekával hbitost a výkonnost.

Svého výběru rozhodně nelituje a o svém novém stroji STEYR Kompakt S mluví jen v superlativech: „Vše, co jsem od něho očekával, splňuje. Jednoduchý, hbitý traktor bez močoviny, se kterým se krásně zatáčí a pracuje. Od prvního pohledu v Rakousku jsem se do něho zamiloval a doteď nemám nic, co bych mu vytknul.“
Pan Tomášek zdůrazňuje, že jejich práce má jistá specifika a že při pohybu mezi sazenicemi jahod se musí pohybovat s přesností na centimetry. „Nemáme žádné velké lány, potřebuju hlavně obratný a přesný stroj,“ vysvětluje. 

V tomto ohledu si nemůže vynachválit prosklenou kabinu, díky které má perfektní přehled o každém řádku přímo z ní. Díky bezvadnému osvětlení, kterým stroje STEYR disponují, pro něj navíc teď není problém pracovat doslova “ve dne, v noci“. 
„Zatím se jen oťukáváme, ale ještě jsem nenarazil na nic, co by mi vadilo,“ pokračuje Tomášek a chválí i variabilitu a praktičnost zpětných zrcátek stroje: „Když jedu do lesa, prostě je zacvaknu, abych je nezničil. Vždycky si je úplně jednoduše nastavím přesně tak, jak právě potřebuji.“

Hrdý majitel má se svým novým strojem velké plány. Chce jej využívat nejen mezi jahodami, ale také v lese. Proto uvažuje o tom, že traktůrku pořídí další vylepšení v podobě čelního nakladače. Ten je v kombinaci s traktory STEYR ztělesněním maximální přesnosti, rychlé odezvy a snadné manipulace.
I když hlavními požadavky pana Tomáška byla obratnost a výkon, nemůže si vynachválit i drobné detaily, kterými ho stroj překvapil, „Třeba ta klimatizace je špičková,“,  oceňuje výdechy klimatizace, které jsou umístěny v prostoru nohou a čelního okna a nemíří tak přímo na hlavy posádky.
Jahodárna ve Veselé pořádá každý rok v létě i oblíbený samosběr jahod. Podle slov majitelů to ale není žádná masová akce: „Snažíme se pouštět do jahod tak pět lidí denně.“ Pokud byste tedy v létě dostali chuť na poctivé české jahody, zajeďte si do Veselé. Možná budete mít štěstí a zahlédnete hbitý STEYR Kompakt S přímo v akci.