STEYR@HOME2022 - zájezd se zákazníky aneb oslavy 75 let značky STEYR ve velkém

Určitě vám neuniklo, že značka STEYR slaví v letošním roce významné jubileum. Proto jsme se rozhodli vzít české zákazníky na dvoudenní zájezd na místo, kde to všechno před 75 lety začalo.
Určitě vám neuniklo, že značka STEYR slaví v letošním roce významné jubileum. Uplynulo tři čtvrtě století od 29. září 1947, kdy byl vyroben první legendární model STEYR 180 v zeleném provedení. Odvezl si jej farmář Leopold Haider do Horního Rakouska. Tento den změnil jeho život a znamenal začátek něčeho nového pro tisíce farmářů po celém světě. I u nás si traktory STEYR postupem času získaly svou oblibu. Tyto červenobílé traktory poskytují maximální komfort, vysokou úroveň inovací a díky oblíbenému plynulému převodovému ústrojí CVT skvěle splňují požadavky českých uživatelů.
 
IMG_0324-kopie.jpg
Základna spokojených uživatelů se neustále rozšiřuje a my jsme si vědomi, že bez vás – našich zákazníků – bychom tu nebyli. A jelikož jsme chtěli úspěšnou kapitolu prvních 75 let značky oslavit stylově, a především společně tvořit její budoucnost, vzali jsme české „STEYRÁKY“ na místo, kde to všechno před 75 lety začalo…
Den otevřených dveří STEYR@HOME2022 ku příležitosti oslav 75 let značky STEYR se konal přímo ve výrobním závodě v St. Valentinu v Rakousku. Chtěli jsme zákazníkům zblízka ukázat i místní farmy, odlišný pohled hospodaření a připomenout, proč se rozhodli právě pro traktory STEYR. Proto jsme náš společný dvoudenní zájezd zahájili návštěvou rakouských farem.
Jako první jsme načerpali zkušenosti na BIO farmě Lehof, na které hospodaří již po několik generací. Manželé Martin a Maria nás vřele přivítali a provedli nás po jejich farmě. Věnují se pěstování celkem 6 odrůd jablek na cca 40 ha, z nichž asi nejznámější je odrůda Gala a dále pak i česká odrůda jablek Topaz. Z jablek sami vyrábí řadu produktů jako jablečné octy, pálenku, džusy, cidery, víno, ale i křížaly nebo prodávají po celý rok čerstvá jablka, která skladují nedaleko farmy společně s dalšími dvěma producenty.
Kromě jablek pěstují i další plodiny, obhospodařují 12 ha lesů a chovají ovce a slepice. Od roku 2007 přešli na farmě na tzv. biodynamické zemědělství. Vše dělají šetrně s ohledem na přírodu a v bio kvalitě. Velkou zajímavostí pro české farmáře bylo bio pěstování sóji, kdy jsme srovnávali zkušenosti z biodynamického a tradičního konvenčního zemědělství.
Z pole jsme se přesunuli k příjemnější časti – degustaci. Manželé si pro nás připravili ochutnávku produktů, které sami vyrábí. Ochutnali jsme cidery a vína, jablečné octy, mošty, křížaly, čerstvá jablka a nesměla chybět ani pálenka. Zákazníci si také nenechali ujít malý obchůdek, ve kterém nakoupili místní produkty i domů.
Z farmy Lehof jsme se přesunuli na další farmu, konkrétně Georg Landerlovu farmu, kde se věnují pěstování bylinek. Hned první věcí, která českým zákazníkům připadala neuvěřitelná, bylo sdílení zemědělské techniky mezi vícero farmáři. V Rakousku, vzhledem k průměrné výměře polí, by bylo pro místní farmáře neekonomické pořizovat si vlastní techniku. Z toho důvodu je zcela běžné společné vlastnictví, jako je tomu i v případě Georga. Na farmě jsme například viděli novinku STEYR 6200 Absolut CVT, 4110 Expert CVT nebo červený kombajn Axial-Flow. Traktor vlastní celkem 5 místních farmářů a dle potřeby a práce si traktor mezi sebou půjčují a navzájem si vypomáhají. Navíc poskytují i služby.
Georg nás provedl se svým kolegou po farmě, ukázali nám techniku a představili, jak takové pěstování a zpracování bylinek probíhá. Aktuálně se specializují na pěstování a prodej máty, citronové trávy, libečku a kopřivy, která byla mezi českými zákazníky hodně diskutovaným tématem. Podobně jako na první farmě usilují o ekologické pěstování, které je značně časově i finančně náročné. Jako příklad lze uvést časovou náročnost – při konvenčním pěstování obilí v průměru stráví 8 hodin/ha, u bylinek je tomu 400 hodin/ha.
Georg na farmě pracuje s rodinou a zaměstnanci každý den a spoustu práce dělají stále ručně. Samotný sběr bylin se provádí však pomocí speciálního taženého stroje, ze kterého bylinky putují do sušičky – stonky jsou nejdříve odstraněny a lístky pásem dopraveny přímo do sušičky. V sušičce lístky ztrácí cca polovinu své hmotnosti. Usušené bylinky pak prodávají buď porcované v klasických pytlíčkách jako jsme zvyklí, nebo ve velkých pytlích prodávají místní společnosti. Výkupní cena se samozřejmě odvíjí od kvality bylinek – nejvyšší cena se platí za čistou směs, bez stonků, nažloutlých či hnědých lístků a žádanější jsou větší lístky.
Po návštěvách jsme se přesunuli do nedalekého hotelu, kde nás čekal společný večerní program. Slavnostní večeři zahájil obchodní ředitel pan Karel Plešinger spolu s produktovým manažer Zdeňkem Musilem. Celým večerem se nesla velice uvolněná a přátelská atmosféra.
Na druhý den jsme se přesunuli již na očekávané oslavy 75 let traktorů STEYR. V rámci dnu otevřených dveří jsme společně s výrobcem připravili nabitý program. Hned v úvodu jsme se zákazníky nahlédli do výrobního závodu, kdy jsme si prohlédli montážní linku. Denně se nyní v St. Valentinu vyrobí celkem 46 traktorů z produkce CNH. Prohlédli jsme si i testování nových traktorů.
Dalším bodem programu byla zábava ve formě soutěže tzv. Hot wire, neboli soutěž ve zručnosti při práci s čelním nakladačem. Na třetím místě se umístil pana Mikyska, na druhém pan Velš a první místo získal Ondřej Huták. Soutěžící od nás získali dárky jako třeba model nového traktoru STEYR Terrus CVT.
Prvních 75 let značky STEYR a postupný vývoj techniky výrobce krásně odprezentoval výstavou téměř 60 historických modelů. Počínaje prvním model STEYR 180, přes první červenobílé traktory, první prototyp s Powershiftem, nebo systémový nosič, až po novou generaci vlajkové lodi STEYR Terrus CVT nebo nahlédnutí do budoucnosti se dvěma hybridní prototypy STEYR „Konzept“. Většina historických traktorů pochází ze soukromých sbírek zaměstnanců firmy a místních farmářů.
Historii značky také výrobce představil v rámci prezentace, kdy jsme klíčové modely přivítali před hlavním podiem. Vrcholem show bylo přetahování traktorů s dobrovolníky z řad návštěvníků.V tzv. Experience centru se zákazníci mohli podívat, jak probíhá proces navrhování designu traktoru. Nechyběla ani prezentace a možnost vyzkoušení si nových technologií a navigací. A jelikož byl program určen i pro děti, nešel přehlédnout obrovský skákací hrad v podobě vlajkové lodi STEYR, dětský koutek, závody na šlapacích traktorech a spousty dalších atrakcí.
Pevně věříme, že společný zájezd do Rakouska si naši zákazníci užili. A doufáme, že jim návštěvy farem přinesly nové zkušenosti a pohled na rakouský způsob zemědělství, navázali nová přátelství a upevnili se v tom, proč si vybrali právě značku STEYR. Všem mockrát děkujeme za skvělý zájezd a budeme se těšit na některé další akci, například na STEYR DEMO TOUR 2022, která se koná 2. 9. 2022 u Šternberku ve středních Čechách.