Tři traktory STEYR na rodinné farmě pana Peci

Vypravili jsme se na rodinnou farmu do Nové Vsi u Leštiny na Vysočině, kam si pořídili novinku STEYR Impuls CVT s jmenovitým výkonem 165 koní v plné výbavě. Jedná se o již třetí traktor značky STEYR.
Pan Peca se svým tatínkem začínali hospodařit na 30 ha s jedním traktorem. Z počátku se Pecovi věnovali pouze pěstování brambor, pícnin a obilovin pro potřebu živočišné výroby, ale s postupem času se rozhodli svou činnost rozšířit. V současné době obhospodařují 170 ha, na kterých pěstují pšenici, řepku, kukuřici, ale také trvalé travní porosty nebo jeteloviny na senáž pro výkrm chovaného dobytka. Zajímavostí je pěstování máku na přibližně 10 ha. Kromě rostlinné výroby se zaměřují na chov 80 ks dobytka plemene Limousinského a Salers. Skot chovají na výkrm pro farmu, pro kterou zajišťují i služby. Dále na rodinné farmě narazíte na slepice a kachny.
Na farmě pracují již 3 traktory značky STEYR. Prvním modelem byl STEYR 6230 CVT, který byl pořízen ze zahraničí. Aktuálně má najeto 4 500 motohodin a je využíván v agregaci se secím strojem a návěsem. Dalším pomocníkem na farmě se stal STEYR 4120 Profi s čelním nakladačem. Kvůli zázemí a servisu se ho rozhodl pan Peca vzít již přes autorizovaného dealera společnost Cerea a.s. Traktor Profi pracuje celou sezónu v agregaci s postřikovačem a čelním nakladačem.
„Na farmě s ním jezdíme my nebo brigádníci. Profi je dobře vybavený, klimatizace funguje skvěle. Pořídili jsme ho včetně čelního nakladače, protože jezdí i na senážní lince na balíkách. Pro farmu, pro kterou zajišťujeme výkrm skotu, děláme služby. Ročně v průměru uděláme 2 000 až 2 500 senážních balíků. Něčím je musíte naložit a složit, takže je pořádně v zápřahu. Pracovní LED světla krásně svítí a super je i zesílená náprava. Nemůžu si stěžovat ani na spotřebu nafty. Při sklizni kukuřice využíváme v rámci služeb v dopravě traktory i jiných značek, začínáme s plnými nádržemi a konkurenční traktory mi jsou schopné „sežrat“ o dost více nafty. Trošku jsme měli však problém s ovládáním čelního nakladače, uvítal bych větší joystick a více prostoru u loketní opěrky. Větší prostor a lepší ovládání máme rozhodně v novém Impulsu.“
Jan Peca, rodinná farma
Na podzim minulého roku si pan Peca udělal radost a pořídil si novinku STEYR 6165 Impuls CVT, a to hned v plné výbavě. Traktor pohání 6válcový motor plnící emisní normu EU Stage V. Interval údržby motoru byl nově prodloužen na 750 h a u převodového ústrojí na 1500 h. Při náročných pracích je velkým plusem hydraulický systém s výkonem 160 l/min nebo přední integrovaný TBZ Super Deluxe s 2 elektrohydraulickými středovými okruhy včetně PTO a managementu ovládání.
„Další traktor jsem chtěl ve vysoké výbavě, když člověk tráví v traktoru většinu času. Suprové je kožené sedadlo Maximo-Motion, které je velice pohodlné. V kabině je spoustu výdechu a ventilace, což je velice příjemné během sezóny. Od května je prakticky Impuls zapřažený s lisem na balíky, a ještě jsem ho neodpřáhl. Kabina je opravdu velká a prostorná. Trochu mi dělala problém navigace při agregaci s podmítačem, ale přijel sem pan Kos z technické podpory a vše mi vysvětlil a naučil.“
Jan Peca, rodinná farma
Komfort je jedním z hlavních parametrů traktorů STEYR, jak pozitivně hodnotí i sám pan Peca. Traktor byl dodán včetně odpružené komfortní kabiny s automatickou klimatizací. V kombinaci se vzduchem odpruženým nízkofrekvenčním koženým sedadlem s vyhříváním a výkonným STEYR SOUND SYSTEMÉM se 4 reproduktory a subwooferem poskytuje Impuls perfektní pracovní prostředí. Prémiovost kabiny dokresluje i kožený volant a tkaný koberec. Po pravé straně na loketní opěrce je umístěn dotykový monitor S-Tech 700 vybavený Autopilotem S-Guide. Jelikož pan Peca pracuje v sezóně od brzkých ranních hodin, paket 20 LED světel přijde vhod.
Kvůli službám a nedostatku rukou mají na farmě více traktorů. Pan Peca vysvětluje, že to pro něho znamená především úsporu času, v sezóně je každá hodina dobrá. Ráno si připraví jednotlivé agregace a pouze mezi traktory přesedá a nemusí nic přepřahat.