Pýchovi na CéVéTéčku nejvíce obdivují vysoký komfort a ergonomii kabiny

V rodinném podniku v Lysé nad Labem začali hospodařit hned po revoluci. Na CéVéTéčku nejvíce obdivují vysoký komfort a ergonomii kabiny.
Rodinný podnik zakládal pan Pýcha se svým tatínkem hned po roce 1989. V současně době obhospodařují 140 ha, na kterých pěstují převážně obilí a brambory, které dodávají do supermarketů. Do chodu farmy se zapojuje i STEYR 6240 CVT, který si majitele získal především svým netradičním designem a vysokou výbavou kabiny.
Na další referenci jsme se vydali do Lysé nad Labem k Pýchovým. Historie rodinné farmy sahá ještě daleko před rok 1989, ještě za první republiky začínal tatínek s dědečkem obdělávat pole pěkně po staru s pomocí hospodářských zvířat. V rámci restitucí se dostali Pýchovi zpět ke svým polím a mohli tak začít hospodařit naplno.
Na jaře roku 2020 si na farmu pořídili rakouského siláka STEYR 6240 CVT od našeho autorizovaného dealera AGRI SYSTEM. Traktor pohání 6válcový vznětový motor o objemu 6 700 cm3 a je vybaven elektronickým vstřikováním paliva Common Rail. Jedná se o nejsilnější traktor na farmě, díky svému maximálnímu výkonu 270 k zastává téměř většinu polních prací. Kromě plynulého převodového ústrojí je pro komfortní jízdu vybaven systémem řízení motoru a převodového ústrojí S-Tronic. Systém zaručuje optimální ovládání převodového poměru a otáček motoru přímo dle potřebné síly. Výhodou je automatické zajišťování minimální spotřeby paliva. Tomuto silákovi nechabí ani výkonný hydraulický systém s axiálním pístovým hydrogenerátorem o průtoku 170 l/min a 4 elektrické zadní vnější okruhy pro těžké polní práce.

Co o CéVéTéčku říká pan Pýcha?

„Vždycky se mi STEYR líbil svým designem. Dokonce kolega je Slávista, takže nám to rovnou ladí. S traktorem jsem moc spokojený. To top je určitě výbava a komfort. Celkové vnitřní pohodlí, komfortní sedačka, kožený volant, který má silnější madla a padne přímo do ruky. A co jsem ještě u žádného traktoru předtím neměl, tak je otáčecí loketní opěrka s Multicontrollerem. Člověk díky tomu vidí krásně při zapřahování. Určitě bych vyzdvihl i klimatizaci, ta funguje perfektně. Potěšily mě hodně detaily jako třeba kobereček na podlaze a elektricky ovládaná zrcátka. Ještě jsem na žádným traktoru třeba neměl LED osvětlení. Tak tohle je při práci za tmy prostě nádhera. Když potom jezdíme v létě po ránu za tmy vybírat brambory, tak i na kombajn je krásně vidět. Dá se přepínat tak, aby svítil jen spodek, nebo jen boky, světlomety se dají krásně měnit. Traktor je opravdu pohodlný a má drobnosti, které člověku udělají radost.“
 
Miloslav Pýcha, rodinná farma, Lysá nad Labem
Kromě zmíněné výbavy je kabina traktoru vybavena odpružením s možností nastavení tvrdosti až v 5 stupních v závislosti na aktuální pracovní operaci. Přední a zadní sluneční clona v kombinaci se zadním tónovaným oknem přijde vhod předně během letní sezóny. Kromě vzduchem odpruženého nízkofrekvenčního sedadla Dual-Motion náročnou práci zpříjemní i poslech hudby prostřednictvím STEYR SOUND SYSTEMU, který zahrnuje rádio, subwoofer a 4 výkonné reproduktory. Traktor byl dodán i včetně dotykového monitoru S-Tech 700 a ISOBUS II s přípravou pro navigační systém výrobce S-Guide včetně adaptivního systému řízení.
STEYR 6240 CVT je nejsilnějším traktorem, který Pýchovi mají, a plně se zapojuje do chodu farmy. Zastává všechny práce včetně orání, jarní přípravy, nebo pracuje v agregaci s bramborovým kombajnem. V současné době se Pýchovi věnují rostlinné výrobě, a to pěstování brambor a obilí jako pšenice nebo sladovnického ječmenu, který dodávají do Sladoven Soufflet v Nymburce. Brambory pěstují celkem na 55 ha, kdy menší množství prodávají soukromníkům. Drtivá většina je však dodávána do baličky firmy EURO AGRAS v Jihlavě, odkud brambory putují do řetězců supermarketů.
Předloni Pýchovi trápila velká sucha, minulý rok zase, jak tomu již v zemědělství bývá, naopak hodně pršelo. Na přilehlých polích mají kvůli suchu nataženou i závlahu. V roce 2021 navíc poprvé pěstují jetel internát na množení na semínko a pro vlastní potřebu 3 ha ředkve olejné ikarus na zelené hnojení po vyorání brambor. Traktor je neustále zapřažený a pan Pýcha pozitivně hodnotí i spotřebu nafty. O trošku lepší by to mohlo být dle jeho slov se spotřebou močoviny. Traktor byl dodán včetně 3leté záruky STEYR, kterou na farmě vítají. Delší záruka pro ně znamená méně starostí.