Vestrum CVXDrive na rodinné farmě v srdci Brna

Téměř v centru jihomoravské metropole, s výhledem na Špilberk hospodaří rodina Sklenářová. V roce 1996 začínali na jednom hektaru. Pro rodinu to byl návrat na místa, kde už v roce 1930 hospodařili jejich předkové, kteří ale v době druhé světové války a komunismu museli svoje pozemky opustit. Po roce 1996 fungovali na pronajatých pozemcích, než odkoupili areál bývalých českých radiotelekomunikací. Teď mají část v osobním vlastnictví a něco v pronájmu od místních lidí. V širším centru Brna už není prostor kam se rozšiřovat, proto šetří každý cm a traktory mají na kultivačních kolech řízené GPS. Jak sami říkají vyznávají precizní zemědělství, lépe využívají půdu, snižují spotřebu nafty i podíl hnojiv v půdě.

Farma Ráječek se specializuje primárně na pěstování salátů a rajčat. K tomu pěstují doplňkově košťálovou zeleninu: zelí, kedlubny, kapustu a v menším i cukety. Ročně zde vypěstují až 60 ha salátů a patří mezi největší pěstitelé salátů na jižní Moravě. Vyznávají udržitelnost, proto se snaží, aby saláty necestovali přes půl světa na něčí stůl. Jejich odběrateli je síť Makro ČR/Metro SK a nově také některé závozové sklady Kauflandu, převážně na jižní Moravě. K tomu mají vlastní prodejnu v Tuřanech přímo na farmě.

Na salátovém poli, rychlostí kroku, pracuje Vestrum CVXDrive od podzimu roku 2020. Matěj Sklenář má pod palcem techniku na farmě: ”Do zeleniny potřebujeme malý a pomalý traktor, protože práce, kterou děláme není o rychlosti, ale o pečlivosti. Vestrum má plynulou bezstupňovou převodovku CVX, která umožňuje jet nejnižší rychlosti 30 m/hod. Řidič tak není omezen převodovkou a může jet podle toho jak je pole zaplevelený nebo jak je vlhká půda.” Velkou předností plynulé převodovky CVX je práce s vývodovou hřídelí. Otáčky vývodové hřídele jsou konstantní a umožňují dokonalou práci s připojeným nářadím, rychlost traktoru Vestrum se může podle podmínek plynule měnit.

Do zeleniny potřebujeme malý a pomalý traktor, protože práce, kterou děláme není o rychlosti, ale o pečlivosti. Vestrum má plynulou bezstupňovou převodovku CVX, která umožňuje jet nejnižší rychlosti 30 m/hod. Řidič tak není omezen převodovkou a může jet podle toho jak je pole zaplevelený nebo jak je vlhká půda.

Máme konkurenční traktor, který má o dost vyšší cenu. U Case IH nám přijde poměr cena a výbava ideální. Ze všech traktoru, co jsme tady měli je Vestrum zatím nejpohodlnější traktor. Ta práce s nim je o hodně pohodlnější. Je vidět, že je dělaný pro práci, pro komfortní práci.

Matěj Sklenář, Farma Ráječek

Líbivá je i vysoká účinnost plynulé převodovky a jednoduché ovládání. Traktor má v základu systém APM tzv. automatický regulátor produktivity, automaticky reguluje otáčky motoru a parametry převodovky dle požadovaného výkonu a provozní rychlosti. Zajistí nejnižší možnou spotřebu paliva bez možnosti chyby obsluhy.

Stačí jenom usednout za volant, nastavit požadovanou rychlost, zapnout tempomat a traktor si sám nastaví převodový poměr v plynulé převodovce a potřebné otáčky motoru, potažmo i výkon. Po zapnutí GPS navigace se obsluha může plně věnovat nářadí.

Na farmě se nachází ještě další dva traktory s výkonem kolem 100 koní. Jeden je konkurenční značky a jeden je 5 let starý Farmall. Proč vybírali nový traktor? “Vybírali jsme traktor s vyšším výkonem, abychom ho mohli používat na hlubokou orbu, takže kolem 130 koní. Třetí traktor jsme zároveň koupili kvůli zastupitelnosti, kdyby se jeden porouchal, aby nám práce nestála. Ale od doby, co ho máme jsme zjistili, že většinou využíváme všechny tři najednou.”

Farmall je na sázení salátů už moc rychlý, nejnižší rychlost má 3,5 km v hodině. Proto Farmall nejčastěji záhonuje. A Vestrum sází a plečkuje: ”Někdy plečkujeme i 20 hodin denně. Střídají se dva traktoristi a řídí autopilot s gps na 2 cm. Traktor má spoustu výkonných světel, takže se s tím dá jezdit i potmě.”

Ke značce Case IH je vedla cena: ”Popravdě máme konkurenční traktor, který má o dost vyšší cenu. U Case IH nám přijde poměr cena a výbava ideální.” A zároveň dodává, že s Vestrumem nešlápli vedle: “Ze všech traktoru, co jsme tady měli je Vestrum zatím nejpohodlnější traktor.”

Nadšeni jsou zde i ze servisu HM Hodonín: ”I sebelepší traktor se jednou pokazí, proto je pro nás důležitý servis, který funguje. Všechno vyřeší ideálně do druhého dne, někdy ještě ten den, aby mohl zase jezdit. Znám spoustu zemědělců, co kupují traktor ne podle značky, ale podle servisu. A to musím říct, že jsme spokojení.”

Na Vestrumu se jim líbí i to, že je spousta věcí řešena elektronicky: ”Už to není sprostý traktor, jako jsme měli předtím. Ta práce s nim je o hodně pohodlnější. Je vidět, že je dělaný pro práci, pro komfortní práci. ”Traktor má odpruženou nápravu i odpruženou kabinu a speciální sedadlo s nízkofrenkvenčním odpružením a uhlíkovým filtrem.

Obsluha plynulé převodovky je velmi jednoduchá, stačí nastartovat a posunutím multifunkční páky jede traktor požadovanou rychlostí. Rychlost se dá uložit do paměti tří tempomatů: na jízdu po silnici, při práci a otáčení na konci záhonů.

Farma Ráječek má šetrný vztah k přírodě: “Vždy máme 5 záhonů a cestu. Tím, že používáme navigaci, tak jezdíme pořád stejně. Povolenou dávku dusíku jsme schopni efektivně využít, tam, kde je potřeba. Nehnojíme prostor, kde nic neroste, takže cesty a koleje nejsou nahnojené. Řeší nám to trošku i problém s plevelem.” 

Když nejede GPS signál, tak nemůžou pracovat. Prý se to stává maximálně jednou do roka: ”Máme všechny řádky tak na těsno, že i sebelepší řidič to neudělá tak přesně jako navigace.”

Saláty zde pěstuji postupně, začínají s vysazováním v půlce března a končí někdy v září. To jim zajišťuje kontinuální sklizeň skoro po celý rok: “Od doby, co plečkujeme saláty, máme vyvýšené záhony a precizní zemědělství na traktoru, tak jsme zvýšili výnosnost salátů z 85 % na 95 %. Je to pak vidět i na kondici porostu.”

Farma Ráječek pěstuje zeleninu zodpovědně a šetrně k přírodě. Díky přesnému plečkování vůbec nepoužívají herbicidy. Kromě salátu zde mají skleníky, kde pěstují rajčata hydroponicky, kde taky nepoužívají herbicidy, s opylováním jim pomáhají čmeláci a zachycenou dešťovou vodu využívají na zalévání.