Vybral jsem si "mercedes" mezi sklízecími lištami MacDon FD230

Při výběru nové lišty dal pan Dufka na radu kamaráda. Její hlavní přínos vidí v úspoře času, a především v tom, že díky ní sebere i to, co jiní nechávají ležet na poli.
Pásová lišta MacDon je správnou volbou pro ty, kteří požadují univerzální kombajnovou lištu, chtějí zvýšit produktivitu sklizně, pěstují nízkorostoucí plodiny a řeší problémy s polehlými porosty. Společně s řadou patentů a zajímavých konstrukčních řešení tato lišta přináší svým uživatelům řadu výhod, které jim pomohou sklidit každé zrnko z pole a dosáhnout tak nejlepších výsledků. O jejích kvalitách se přesvědčil i pan Dufka z Plzeňska.

Pan Dufka se na svojí rodinné farmě věnuje jak živočišné, tak rostlinné výrobě. V živočišné výrobě se věnuje chovu hovězího dobytka plemen Simentál a Charolais. V rostlinné výrobě pěstuje klasické české plodiny jako je kukuřice, sladovnický ječmen, pšenice a řepka olejka. Všechny tyto plodiny si už zkusil sklidit novou pásovou lištou MacDon FD 230 a jak říká:

„Nemá to chybu.“

Sklizeň řepky bez desikace

Obecně sklizeň řepky probíhá snadněji po provedení desikace.  Ta je ovšem dnes zakázaná a zemědělci mívají u této rostliny při sklizni problém se zelenými stonky. „Zelené stonky do klasické sklízecí lišty nechtějí lézt nebo se valí přes přiháněč ven. Výhoda MacDonu je v průběžném šneku, díky němu nemám problém sklidit ani zelené části řepky.“ popisuje problematiku sklízení řepky Dufka. 

Aktivnímu toku materiálu přispívá vedle vrchního šneku také dostatečná šířka bočních pásů, která byla u FD2 zvětšena o 20% a projeví se právě při sklizni řepky a jiných velkoobjemových plodin. Tato technologie pomáhá rovnoměrnému plnění kombajnu a maximálnímu využití jeho výkonu.

Klásky ječmenu je potřeba sklízet celé

Pana Dufku jsme zastihli přímo při sklizni sladovnického ječmene. „Letošní léto bylo velmi suché, proto rostliny ječmene nemají úplně standartní výšku. Při sklizni musím dělat strniště maximálně dva až tři centimetry vysoké. Jinak bych stříhal klasy v půlce a byl bych ve ztrátách,“ popisuje Dufka letošní sklizeň a vysvětluje specifika sladovnického ječmene, „tyto rostliny se vyznačují tím, že jsou velmi jemné a při sklizni se lehce polámou nebo se různě ohýbají. Lišta, která nedokáže přesně kopírovat terén nedokáže ty klásky sebrat celé.“

Specialitou pásových lišt MacDon a jejich ojedinělost je v mechanickém kopírování povrchu. Žací lišta MacDon FD2 je rozdělena na tři díly, díky tomu perfektně kopíruje terén, a sklidí vše i na nerovných pozemcích. Výkyv lišty na jeho koncích dokáže překonat i extrémní nerovnosti

Na každém poli je kamení

Při sklizni nízkorostoucích nebo polehlých plodin zemědělci často naráží na problémy s kamením, podle majitele si MacDon poradí i s tím: „Na každém poli je kamení. MacDon si s ním ale krásně poradí. Každý kámen, který jsem zachytil, skončil v kapse MacDonu, takže nehrozilo, že by se dostal až do mlátičky. To je neskutečná výhoda. Samozřejmě si člověk musí pohlídat to, aby kapsa byla prázdná. Stačí jednoduše každé tři hodiny slézt ze stroje a vyčistit ji od plev a kamení. Pak máte jistotu, že vás žádný kámen neohrozí. “

Pan Dufka dodává, že v letošním roce nemuseli díky malému množství bouřek řešit polehlé rostliny. S lištou MacDon sklízel jen menší vyležené plochy od zvířat a na nich si vyzkoušel, že ani s polehlými rostlinami nemá MacDon sebemenší problém.

Investice, která se vyplatí

Při výběru lišty MacDon se pan Dufka rozhodoval mezi několika různými lištami. Vybíral mezi originální lištou ke své sklízecí mlátičce John Deere a různými vario lištami, u kterých viděl přínos především u sklizně řepky. Nakonec dal na radu kamaráda, který mu poradil, aby si vybral „mercedes“ mezi lištami.

MacDon opravdu patří mezi to nejlepší, co si můžete vybrat a od toho se také odvíjí jeho cena. „Jsme rodinná firma, takže jsem se o investici musel poradit doma. Investice do lišty MacDon je násobně vyšší než do jiných sklízecích adaptérů, nemám ale strach, že by se nevyplatila,“ stojí si za svým rozhodnutím pan Dufka. Hlavní přínos vidí ve 40 % úspoře času vzhledem k minulým letem, a především v tom, že díky jeho nové liště sebere i to, co jiní nechávají ležet na poli.