Sklizeň s Axial-Flow 6150

Kombajn řady AF 150 na hospodářství o výměře 400 ha

Kousek u Kladrub na přibližně 400 hektarech hospodaří pan Žáček. Hospodařit začal po revoluci v roce 1992 a předtím pracoval a sbíral zkušenosti v zemědělství jako zootechnik nebo inseminační technik u krav. Jak sám říká:” Zemědělství mě baví, chtěl jsem u toho zůstat.” Měl 200 ha pozemků, tak na nich začal hospodařit a dalších 200 ha si pronajímá. Všechny pozemky má blízko u sebe, v rádiusu 5 km od obce Popov.

Pan Žáček se zabývá živočišnou i rostlinnou výrobou. Z živočišné chová přibližně 80 ks limousinského skotu, 45 dospělých a zbytek telata a jalovice: “Choval jsem i krávy na mléko, ale před 2 roky jsem to zrušil, nevyplatilo se mi to.”

Ve čtyřčlenném osevném postupu střídá řepky, pšenici, oves a ječmen, část zrna si nechává na zkrmení dobytka a zbytek prodá dál.

Ještě vloni zde jezdil vytřasadlový kombajn Laverda, který letos vystřídal Case IH Axial-Flow 6150: “Laverdu jsem měl 11 let a chtěl jsem obnovit strojový park. Líbil se mi Axial-Flow a na moji výměru je Axial-Flow 6150 se záběrem 7,60 m ideální.”

 

Axial-Flow tu jezdí první sezónu a už udělal dojem: ”I přes horší podmínky kvůli počasí jsem spokojen. Zrno čistí dobře, je určitě míň poškozené a máme větší výnosy.” Pana Žáčka jsem zastihla poslední den na poli s kombajnem, zbývalo posekat pár hektarů, tak mohl zhodnotit sezónu. Oproti loňsku měli žně o měsíc posunuté, v létě hodně pršelo a i přes čekání na lepší počasí muselo jít zrno do sušičky.

Chtěl jsem obnovit strojový park a Case IH Axial-Flow se mi líbil. Na moji výměru je 6150 se záběrem 7,60 m ideální. Letos jsou horší podmínky na sklizeň kvůli počasí, ale i tak jsem spokojen, výnosy jsou větší a zrno je míň poškozené. 
Mám i živočišnou výrobu a jsem spokojen i se slámou. Slisujeme ji a pak rovnoměrně rozhodíme strojem na podestýlku. Snadno se s tím manipuluje. 
Karel Žáček, obhospodařuje cca 400 ha

S kombajnem jezdí mladý řidič z vedlejší vesnice, kterého si pan Žáček chválí:” Je to šikovný kluk, jezdí první sezónu a jde mu to.”

 

Kombajn zde mají v základní výbavě, ale sami říkají, že na jejich potřeby to stačí. Řidič si pochvaluje hlavně uzávěrku diferenciálu: “Zatím jsem ani přes mokré žně nezapadl. Vždy se mi povedlo vyjet.”

 

V živočišné výrobě je důležitá i sláma. Tu zde lisují a pak ji na podestýlku rozhodí strojem:” Snadno se s tím manipuluje, rovnoměrně to rozhodíme a je to. Možná, kdyby se to sbíralo sběracím vozem a stlalo ručně, tak by to bylo moc drobný, ale nám ta sláma z axiálu vyhovuje.”

Kromě červeného kombajnu zde jezdí i pět Case IH traktorů. Pan Žáček je se značkou Case IH spokojen:” S Case IH traktory jsem začínal a neměnil bych, vyhovuje mi poměr cena a kvalita. Kvalitou jsou určitě srovnatelné i s těmi dražšími.”

I malý kombajn může udělat hodně parády. Na menší výměry je řada kombajnů Axial-Flow 150 ideální, snoubí se v ní maximální šetrnost k zrnu a jednoduchost s nízkými provozními náklady. Zachovávají si výhodnou cenu a velký výkon i s malým záběrem sklízecího adaptéru, hodí se až do výměry 700 ha.