Značka STEYR dokáže splnit i ty nejnáročnější požadavky

STEYR: Ekofarma Pařilů razí heslo Radost se odlišit.

V krásné krajině Drahanské vrchoviny se v těsné blízkosti Moravského krasu nachází malá obec Otinoves s přibližně 270 obyvateli. Když přes tuto obec pojedete autem, nevšimnete si zde ničeho zajímavého, ale pokud se zrovna budete pozorně dívat po okolí, tak možná právě na některém z polí jednu zajímavost zahlédnete. V Otinovsi totiž pracuje na rodinné farmě Pařilů traktor z rakouské stáje STEYR, jedná se o model PROFI 4130 CVT.  Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby se k tomuto traktoru nevázal dlouhý a silný příběh..

Rodinná farma Pařilů se věnuje pěstování pšenice, ječmene, brambor, červené řepy a bylinek na přibližně 60 hektarech zemědělské půdy v ekologickém režimu. Část této výměry zahrnují také travní porosty, které se využívají pro sklizen senáže a sena pro ovce plemene Merinolandschaf, kozy a masný skot Jersey a Limousine.

ref1-paril-1f6d4.png

Pan Antonín Pařil hospodaří se svou ženou již od roku 1993. V začátcích svého podnikání začínali na pár hektarech, ale jak se postupně naskytla příležitost k nákupu a pronájmu pozemků, neváhali této šance využít. Jako většina zemědělců začínali svou výměru obhospodařovat traktorem značky domácího výrobce. Když výměra přesáhla 50 hektarů, muselo přijít zásadní rozhodnutí pro obnovu strojového parku, protože původní traktor na tuto výměru již nestačil a nemohl obsluze zajistit práci v příjemném pracovním prostředí.

Rodina se proto před 2,5 lety začala pohlížet po novém traktoru, který by pomohl zvládnout každodenní práci na farmě bez náročné dřiny. Ze všech konkurenčních výrobců splnila náročné požadavky rodiny pouze značka STEYR, protože byla jako jediná schopna dodat traktor ve speciální úpravě. Ne, nejednalo se o traktor v komunální nebo lesnické úpravě, na které je STEYR specialistou, ale o speciální přestavbu traktoru s umístěním loketní opěrky Multicontroller na levé straně sedačky. Ptáte se, proč toto neobvyklé řešení?

                                                              dsc_0664-nef-62c2f.jpg

Marek Pařil, syn majitele farmy, totiž krátce před nákupem nového traktoru přišel nešťastnou náhodou o pravou ruku.
 „Toto zranění Markovi zcela znemožnilo práci s traktorem, proto bylo zadání jednoduché, kdo dodá traktor, který Markovi umožní opět pracovat i s tímto handicapem, ten vyhraje,“ říká Antonín Pařil. Díky ochotě a velké snaze pana Stanislava Sychry, oblastního prodejce značky STEYR z NAVOS FARM TECHNIC, a zkušenostem výrobce s touto přestavbou, tak na farmu přibyl PROFI 4130 s plynulou převodovkou CVT.

„Vybrali jsme si traktor z modelové řady PROFI, protože jsme chtěli všestranně využitelný traktor na farmu, který bude moci set, připravovat, zpracovávat půdu, síct a starat se o sklizen hmoty z travnatých pozemků. PROFI 4130 CVT tak i svým výkonem ideálně zapadl do našeho strojového parku. Velkou roli při výběru hrálo také snadné ovládání, proto jsme vybrali traktor s CVT převodovkou, která se snadno ovládá a nabízí řadu bezpečnostních funkcí,“ dodává majitel farmy.

                                                           dsc_0680-ad899.jpg

Během roku je PROFI agregován se zadně nesenou diskovou lištou, lisem na kulaté balíky CASE IH, třímetrovým secím strojem nebo čtyř radličným pluhem. Právě při orbě s Profim jsme Marka během naší návštěvy zastihli. V den naší návštěvy měl PROFI najeto 750 motohodin k plné spokojenosti rodiny.

STEYR PROFI 4130 CVT pro nás není pouhý stroj, bereme jej jako člena naší rodiny. Vybrali jsme si traktor, který jsme chtěli, i když nikdo v okolí s touto značkou neměl doposud žádné zkušenosti. Nebáli jsme se změny, máme radost z toho, že jsme se mohli odlišit a udělali jsme dobře. Vážíme si toho, co pro nás zástupci značky STEYR udělali,“ shoduje se rodina.